Son Konu

Viral Bronşiolit Astımı Tetikliyor Mu?

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0

Bronşiolit akciğerlerin küçük hava yollarının tıkanıklığı sonucu gelişen iltihabı bir durumdur. En sık bebeklik döneminde görülür. Bronşiolit virüslerin yol açtığı ve aniden gelişen klinik bir tablodur.

Hangi virüsler bronşiolite yol açar ?

• Respiratuvar sinsityal virus RSV)

• Rhinovirus

• İnfluenza

• Parainfluenza

• Adenoviruslar bronşiolite yol açabilen virüslerdır. Bu virüsler arasında bronşiolite neden olan esas virüsler ise RSV ve Rhinoviruslardır.
Virusların yol açtığı bronşiolit tablosu çoğu zaman sekel bırakmadan iyileşir. RSV'nin neden olduğu bronşiolit vakalarında ise durumun böyle olmadığına dikkat çekilmiştir. Klinik çalışma ve izlemlerde sık hışıltı nöbeti geçiren çocukların bebeklik döneminde viral bronşiolit geçirme öyküsünün olması bu konunun gündeme gelmesine neden olmuştur.

Akut bronşiolit ve astım gelişmesinde esas sorumlu tutulan RSV virüsünün özelliği nedir? Nasıl bulaşır?

• RSV virüsü kış ve ilkbahar aylarında salgınlar şeklinde seyreder

• Virusun tek kaynağı insanlardır.

• Virüsün bulaşmasında enfekte salgılar önemlidir.

• RSV enfeksiyon sonrası bağışıklık uzun süreli değildir. Tekrarlayan enfeksiyonlar görülür.
RSV enfeksiyonu nasıl seyreder?

• Enfeksiyon her yaşta görülebilir.

• Büyük çocuk ve erişkinlerde üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde görülürken
-Prematüre bebek

-Süt çocukları

-Bağışıklık sistemi bozuk hastalarda ise ciddi alt solunum yolu enfeksiyonu olarak seyreder.

RSV enfeksiyonu tekrarlayan hışıltısı olan bebeklerde tek başına sorumlu mudur?

Bu sorulara net bir yanıt vermek mümkün değildir. Rhinovirusların hışıltı tablosuna yol açtığı gösterilmiştir. Diğer virusların ise bu tablonun oluşumundaki yeri tam olarak bilinmemektedir.

Son yıllarda bu konuda yapılan yoğun çalışmalarda bebeklikte geçirilen bronşiolitinin ileri yaşlarda astıma yatkınlığa artırdığı görülmüştür. Yaşamın ilk üç yılında viruslara bağlı hışıltı nöbeti geçiren bebek ve çocuklarda ileri yaşta astım görülme oranı geçirmeyen çocuklara kıyasla yüksek bulunmuştur. Viral solunum yolu enfeksiyonları bebeklik döneminde önemlidir. Gerek Rhinovirus gerekse RSV virus enfeksiyonları bebeklik döneminde geçirildiğinde astıma zemin hazırlamaktadır.

Astıma genetik yatkınlığı olan ailelerin bebekleri RSV veya Rhinovirus enfeksiyonu şiddetli seyrederse ilerde bu çocuklarda astım gelişme riski olabileceği kabul edilmektedir.

VİRAL ENFEKSİYONLARDAN KORUMA NASIL OLMALIDIR.

• Sık el yıkama

• Kalabalıktan kaçınmak

• Hijyene dikkat etmek

• Pasif sigara içişini önlemek olarak özetlenebilir.
RSV aşısının uygulamaya girmesi ile birlikte bu sorunun kısmen çözülebileceği düşünülmektedir.

Sonuç olarak bebeklikte geçirilen ciddi RSV bronşiolitinin astım için risk faktörü olduğu unutulmamalıdır

Üst Alt