Son Konu

Sokağa çıkma yasağından muaf olmak için Çalışma İzin Belgesi nasıl alınır?

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
e-devlet-inanc-degisikligi-cDEt_cover.jpg

Türkiye'de koronavirüs olay sayılarının 60.000'e dayanması sonrasında yasakların tekrardan uygulanacağını Cumhurbaşkanı tarafından açıklandı. Bu süreçte eğitim-öğretim uzaktan eğitime çevrilecek ve 19:00'dan sonra tüm Türkiye'de sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Lakin sokağa çıkma yasağından muaf olan çalışanlar da olacak. Yasaklardan etkilenmemek ve ceza yememek için "Çalışma Müsaade Dokümanı" almanız gerekiyor. Pekala, bu belgeyi nasıl alacaksınız?

Çalışma Müsaade Evrakı yalnızca belirlenen bireylere veriliyor. E-Devlet üzerinden alabileceğiniz bu doküman ile sokağa çıkma yasaklarından muaf olup ceza almıyorsanız. Aşağıdaki adımları izleyerek bu belgeyi çıkarabilirsiniz.

Çalışma Müsaade Dokümanı nasıl alınır?

1. Adım: E-Devlet'e T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın.

2. Adım: E-Devlet'teki arama ekranına "Sosyal Güvenlik Kayıt Evrakı Sorgulama" yazın.

3. Adım: Arama sonrasında gösterilen linke tıklayın.

4. Adım: Açılan ekranda sağ üst kısımda yer alan "Dosyayı İndir" kısmına basın ve PDF olarak kaydedin.

5. Adım: İndirdiğiniz PDF'i yazdırın.

calisma-izin-belgesi-JXJ7.jpg

Üstteki adımları uyguladıktan sonra Çalışma Müsaade Evrakı çıkmış oluyor. Lakin bunu herkes çıkarıp yasaklardan muaf olamıyor. Aşağıdaki listede yer alan vazife ve hizmetleri etkin olarak yerine getiriyorsanız muaf olabiliyorsunuz.

Yasaklardan kimler muaf?
  1. TBMM üyeleri ve çalışanları,
  2. Kamu tertibi ve güvenliğinin sağlanmasında misyonlu olanlar (özel güvenlik vazifelileri dâhil),
  3. Zarurî kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, hudut kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım meskenleri, rehabilitasyon merkezleri, PTT vb.), buralarda çalışanlar ile ibadethanelerdeki din vazifelileri,
  4. Acil Davet Merkezleri, Vefa Toplumsal Dayanak Üniteleri, İl/İlçe Salgın Kontrol Merkezleri, Göç Yönetimi, Kızılay, AFAD ve afet kapsamındaki faaliyetlerde misyonlu olanlar ve istekli olarak misyon verilenler,
  5. Kamu ve özel sıhhat kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri ile buralarda çalışanlar, tabipler ve veteriner tabipler,
  6. Mecburî sıhhat randevusu olanlar (Kızılay'a yapılacak kan ve plazma bağışları dâhil),
  7. İlaç, tıbbi aygıt, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ait faaliyet yürüten iş yerleri ile buralarda çalışanlar,
  8. Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar,
  9. Bitkisel ve hayvansal eserlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar,
  10. Yurt içi ve dışı nakliyat (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar ve bunların çalışanları,
  11. Eser ve/veya gereçlerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dâhil), yurt içi ve yurt dışı nakliyecilik, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında misyonlu olanlar,
  12. Oteller ve konaklama yerleri ile buralarda çalışanlar,
  13. Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri ile bu yerlerin vazifelileri ve istekli çalışanları, 30.04.2020 tarih ve 7486 sayılı Genelgemizle oluşturulan Hayvan Besleme Kümesi üyeleri ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar,
  14. İkametinin önü ile sonlu olmak kaydıyla evcil hayvanlarının mecburî gereksinimini karşılamak üzere dışarı çıkanlar,
  15. Gazete, mecmua, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları, bu yerlerde çalışanlar ile gazete dağıtıcıları,
  16. Akaryakıt istasyonları, lastik tamircileri ve buralarda çalışanlar,
  17. Sebze/meyve ve su eserleri toptancı halleri ile buralarda çalışanlar,
  18. Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı işyerleri, üretilen ekmeğin dağıtımında vazifeli olan araçlar ile buralarda çalışanlar,
  19. Cenaze defin süreçlerinde vazifeli olanlar (din vazifelileri, hastane ve belediye vazifelileri vb.) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar,
  20. Doğalgaz, elektrik, petrol dalında stratejik olarak faaliyet gösteren büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi) ile bu yerlerde çalışanlar,
  21. Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken iletim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde vazifeli olanlar ile servis hizmeti vermek üzere vazifede olduklarını belgelemek koşulu ile teknik servis çalışanları,
  22. Kargo, su, gazete ve mutfak tüpü dağıtım şirketleri ve çalışanları,
  23. Mahalli yönetimlerin toplu taşıma, paklık, katı atık, su ve kanalizasyon, karla çaba, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere çalışacak işçisi,
  24. Kent içi toplu ulaşım araçlarının (metrobüs, metro, otobüs, dolmuş, taksi vb.) şoför ve vazifelileri,
  25. Yurt, pansiyon, şantiye vb. toplu yerlerde kalanların ihtiyaç duyacağı temel gereksinimlerin karşılanmasında vazifeli olanlar,
  26. İş sıhhati ve güvenliği ile iş yerlerinin güvenliğini sağlamak hedefiyle iş yerlerinde bulunması gerekli olan çalışanlar (iş yeri doktoru, güvenlik vazifelisi, bekçi vb.),
  27. Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu üzere “Özel Gereksinimi” olanlar ile bunların veli/vasi yahut refakatçileri,
  28. Mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri koşulu ile),
  29. Seyircisiz oynanabilecek profesyonel spor karşılaşmalarındaki atlet, yönetici ve öbür vazifeliler,
  30. Çalışanları inşaat alanında bulunan şantiyede konaklayarak imali devam eden büyük inşaatlar ile buralarda çalışanlar (Bu husus kapsamında inşaat ve konaklama birebir şantiye alanı içinde ise müsaade verilir, diğer bir yerden çalışanların gelmesine ve şantiyede kalanların diğer bir yere gitmelerine müsaade verilmez. Çalışma yalnızca inşaat alanı ile sonludur.),
  31. Bankalar başta olmak üzere yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi süreç merkezleri ile çalışanları (asgari sayıda olmak kaydıyla).

Üst Alt