• Bismillahirrahmânirrahîm.Kul hüvellâhü ehad Allâhüssamed Lem yelid ve lem yûled Ve lem yekün lehû küfüven ehad Anlamı: Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.De ki; O Allah bir tektir.Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir). Doğurmadı ve doğurulmadı O 'na bir denk de olmadı.

Otomatik vites arabalarda harflerin anlamları nelerdir?

  • Konbuyu başlatan yaprak0135
  • Başlangıç tarihi
yaprak0135

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Webmaster
Yetkili
13 Nis 2018
251,595
9
1,075
31
Türkiye
Otomatik vites arabalar
Günümüz teknolojisine göre üretilen araçlarda manuel, otomatik, yarı otomatik, triptonik vb. vites seçenekleri mevcut. Bu seçenekler arasından otomatik olan vites türünü inceleyeceğiz. Otomobil markalarına ve modellerine göre yerleri değişkenlik gösterse de, otomatik vites olan araçların üzerindeki harfler, aynı anlamı ifade eder. Bu harflerin anlamlarını sizin için derledik.


Otomatik vites arabalarda harflerin anlamları
P | Park
P harfinin açılımı parktır. Vitesin konumu P durumundayken aracınızı hareket ettiremezsiniz. Manuel araçlarda karşılığı vitesin boşta olmasının biraz farklısı dır. Vitesi boşa almak için değil de, yalnızca aracı park ettiğimiz zamanlarda kullanmamız gereken bir moddur. Araç park halinde bırakılacağı zaman olması gereken konumdur. Aracınızı tamamen durdurduktan sonra vitesi P moduna almanız, araç sağlığı açısından yararlı olacaktır.
R | Reverse
R harfinin açılımı İngilizce’de Reverse’dir. Tam Türkçe karşılığı ters anlamına gelmektedir. Manuel araçlarda ki R harfi ile aynı işleve sahip olup, aracınızı geriye doğru hareket ettirmek istediğinizde aktif etmeniz gereken seçenektir. R’de olan bir araç geriye doğru gidecektir fakat ileriye doğru hareket eden aracı durdurduktan sonra aktif etmeniz, şanzıman sağlığı açısından faydalı olacaktır.N | Neutral
N harfinin açılımı İngilizce’de Neutral’dır. Türkçe karşılığı tarafsızdır. Tarafsız, sizinde tahmin edebileceğiniz gibi manuel viteslerde karşılığı aracın boşta olmasıdır. Otomatik vites araçlarda, kırmızı ışık gibi beklemeniz gereken yerlerde N vitesin olması gereken konumdur. Yine, araç tamamen durduktan sonra vitesi N konumuna almak araç sağlığı açısından yararlı olacaktır.
D | Drive
D harfinin açılımı İngilizce’de Drive, yani Türkçe tam karşılığı sür anlamına gelmektedir. Türkçe karşılığından da anlayacağımız gibi aracı hareket ettirmek için kullanmamız gereken moddur. Otomatik vites araçlarda, normal sürüş için kullanılır. Manuel viteste karşılığı 1’den sonrakilere tekabül eder. Park durumundan çıkarılan bir araç doğrusal şekilde hareket edecekse, P-N-D olması gereken sıralamadır.S | Speed
S harfinin açılımı İngilizce’de Speed’dir. Türkçe karşılığı hızdır. Hız modu veya spor mod olarak bilinir. Bu mod aktif edildiği takdirde aracın vites değişimi yüksek devirlerde olacaktır. Aracınız daha hızlı bir sürüş imkanı verecek, dolayısıyla daha fazla yakıt tüketimine sebep olacaktır.
– ve +
Bu işaretler yeni nesil otomobillerde, otomatik vites veya otomatik vitesle beraber sunulan triptronik viteslerde mevcut. Bu – ve + işaretleri sayesinde manuel vites gibi vites durumunuzu kendiniz ayarlama şansınız var. Mod aktifken, kol üzerinde uygulayacağınız ileri ve geri hareketleri size manuel vitesin işlevini sunacaktır. Günümüzde birçok otomobilde, birçok vites seçeneği sunuluyor. Otomatik vites, manuel vites, triptronik vites ve otomatik triptronik vites karışımı vites seçeneklerine rastlamak mümkün.
 
Üst