Son Konu

Nokia Lumia 920 İnceleme Günlüğü – 3

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
*
Önceki yazıda telefonla gelen yazılımları anlatırken unuttuğum bir özelliği belirtmeden devretmek istemiyorum Windows Phone 8 ’le birlikte Çocuk Odası adında bir özellik geliyor Bu özelliği açtığınızda kilit ekranını sola içten kaydırınca çocuğunuz için sizin seçtiğiniz uygulamaların, oyunların, müziklerin ve videoların olduğu bir başlat ekranı çıkıyor Çocuğunuz buradaki seçenekler dışarıda telefonun diğer özelliklerine erişemiyor Yeni neslin teknolojiye ne dek meraklı olduğu apaçık özellikle çocuğunuz varsa telefondan oyun oynatmak ya da çizgi film izletmek ara sıra yaşam kurtarıcı olabiliyor Bu nitelik doğruca telefonu gönül rahatlığıyla çocuğunuza verebilirsiniz Tuşlara rastgele basıp rehberinizdekileri yanlışlıkla arama ihtimali sıfıra iniyor
Kullanmaya başlayalı takriben bir hafta oldu bundan böyle telefonla ilgili genel fikrimi söyleyebilirim Nokia Lumia 920 ’nin 1280×768 çözünürlüklü 45 ekranı 332 ppi piksel yoğunluğuna sahip Ekrandaki yazılar bariz ve net bir şekilde görünüyor Özellikle herhangi bir evrak açtığınızda yazı karakterlerinin netliği kendini belli ediyor Netliğin yanına renk konusunda da Lumia 920 ’nin ekranı oldukça başarılı Ekranda kullanılan ClearBlack teknolojisi sayesinde siyahlar tam siyah olarak görünüyor Windows Phone 8 ’in karoları bu siyah üzerinde oldukça hoş duruyor Ekranın dokunma hassasiyeti de Elinizde elen varken bile ekran dokunuşlarınızı anlayabiliyor Bu şimdiye değin diğer telefonlarda görmediğim bir nitelik
Nokia Lumia 920 ’de 15 GHz çift çekirdekli işlemci ve 1 GB hafıza var Diğer ileri seviye telefonlarla karşılaştırırsak bu işlemci ve belleğin ortalama seviye olduğunu söyleyebiliriz Fakat bu teçhizat Windows Phone 8 işletim sistemini ve uygulamalarını rahatlıkla çalıştırabiliyor Hareketli görüntüler taşıyan karoların kaydırılması sırasında herhangi bir takılma atlama yaşanmıyor Windows Store ’dan test sürümlerini indirdiğim birkaç Need for Speed oyununda herhangi bir takılma yaşamadım Fakat Windows Store zorlayıcı 3D oyunlar konusunda şimdilik azıcık eksik kalıyor İleride bu yeni oyunlarla testleri depreşmek gerekebilir

Telefonun kamerasına Nokia farklı bir ağırlık veriyor Lumia 920 ’deki PureView ibaresi daha önce Nokia ’nın 41 MP ’lik 808 PureView telefonuyla benzer şeyi açıklama etmiyor Lumia 920 ’deki PureView sensor boyutu yerine devlete ait işleyen yazılıma işaret ediyor
Elimde mukayese yapabileceğim başka yeni nesil telefonlar olmadığından bu konuda internette yayınlanan karşılaştırmalara gönderme gerçekleştirmek zorundayım Örneğin Cnet ’te yayınlanan bu yazıda Nokia Lumia 920, HTC Windows Phone 8X ve iPhone 5 ’in karşılaştırmasını görebilirsiniz Kendi çektiğim resimlerden ve internette yayınlanan yorumlardan okuduğum kadarıyla Lumia 920 ’nin üzerindeki kameranın başarılı olduğunu söyleyebilirim Lumia 920 eksik aydınlatılmış ortamlarda rakiplerine kadar biraz daha iyi sonuçlar veriyor Fakat aradaki ayrım dudak uçuklatacak cinsten yok Doğrusu Nokia ’nın tanıtımları kamerayla ilgili benim beklentilerimi azıcık yükseltmişti Tam anlamıyla beklediğimi bulduğumu söyleyemem fakat bu elbette kameranın kötü veya başarısız olduğu anlamına gelmiyor Fotoğraf konusunda sıradan bir kullanıcı olarak resimvideo kalitesinden tatmin olduğumu söyleyebilirim
Windows Phone 8 ’in lens adı aşağıda sunduğu ve kameranın işlevlerini farklı alanlara yönlendirilmiş şekillerde geliştiren (çekilen resme değişik filtreler başvuru formu, gülüş idrak veya panoramik çekim gibi ) programcıkları garip buldum Şu lahza fazla fazla kullanılabilir lens yok lakin bu özelliğin önünün açık olduğunu bir reel Farklı işlevlere sahip öyle çok lensin yakında Windows Store ’da yer alacağını söylemek hatalı olmaz
Lumia 920 ’nin kendine has özelliklerinden birisi de kablosuz olarak çok miktar edilebilmesi Lakin bunu kablosuz ağ gibi uzun mesafeden sorumluluk olacak gibi algılamayın Alt kısımda yer alan mikroUSB temas noktasına kablo takmak yerine sorumluluk yastığına ya da pedine koymanız yeterli oluyor Bu özellik daha önce diğer markalarda ekstra bir adaptör kullanarak etkinleştirilebiliyordu Lumia 920 bunu kendiliğinden destekliyor Birden fazla yük pedi alarak evinizin çeşitli noktalarına hazırlamak hayatı kolaylaştırabilir Kullanmadığınız sırada masaüstüne veya koltuğa bıraktığınızda telefonun çok miktar olması güzel olabilir Yan bu sorumluluk pedlerinin ayrıca satılması düşündürücü, fiyatı şimdilik bilmiyorum ama fazla fiyatı yüksek olursa bunlardan birkaç tane elde etmek istemeyebilirsiniz Bence bu özellik böylece da büyütülecek bir şey değil; doğrusu şarjı bittiğinde telefonu kabloya takmak bana kuvvet gelmiyor

Peki, pil ömrü ne durumda dediğinizi duyar gibiyim Lumia 920 ’nin batarya ömrü beni böylece memnun etme etmedi Her ne kadar üstünde 2000 mAh kapasiteli pille gelse de ilk günlerde telefonu öğrenmek için kurcalarken pili 45 saatte bitiyordu Sonraki günlerde fazladan şiddet tüketen her şeyi kapattım, örneğin 3G yerine 2G kullandım, ekran parlaklığı biraz daha kıstım bu sayede pili bir tam gün baştan başa idareli kullanmayı başardım Ama adi tatbik koşullarında pili sorumluluk etmeden günü bitirmek öyle kolay yok Telefonun boyutlarına baktığımızda batarya ömrünün az olması azıcık düşündürücü Belki NokiaMicrosoft ileride yayınlayacağı bir yazılım güncellemesiyle pil ömrünü birazcık daha iyileştirebilir
Nokia Lumia 920 ’yi kimler almalı? Lumia 920 genellikle başarılı bir telefon Fakat boyutları ve ağırlığı göz önüne alındığında herkese yerinde olmayabilir Özellikle telefonum hafif olsun cebime koyduğumda unutayım diyorsanız Lumia 920 böylece size kadar yok başkaca Windows Phone 8 ’in nispeten yeni bir işletim sistemi olmasından kaynaklanan (Windows Store ’da az başvuru formu olması gibi) bir takım eksikler laf konusu Oysa bu eksikler zamanla ortadan kalacaktır Hazırda öyle fazla uygulaması olan iOS veya Android kullanıcısıysanız Windows Phone 8 ortamı alışkanlıklarınızı zorlayabilir bir de telefonun Windows 8 işletim sistemi, Skydrive, Office 365 ’le aracısız olarak etkileşimli çalışması bir pozitif Bunun yanına Nokia ’ya özel Nokia Müzik, Nokia Sürüş gibi uygulamalar telefonun değerini artırıyor Kablosuz yük özelliği de diğer telefonlardan ayrışmasını sağlıyor

Üst Alt