Son Konu

Huawei Hongmeng OS hakkında merak edilen her şey!

dadaş

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
huawei-hongmeng-os-tum-detaylar.jpg

Huawei’nin çok uzun süredir üzerinde çalıştığı işletim sistemi Hongmeng OS, pek çok kişi tarafından merakla bekleniyor. Google ile yaşanan sorunların aşılamaması durumunda ön plana çıkacak olan işletim sistemi, bu noktada neler başarabilir? Yeni işletim sistemi ile ilgili bilinen tüm detayları sizler için derledik!

Huawei Hongmeng OS hakkında merak edilen her şey!

Amerika ile Çin arasında yaşanan ticari gerilimin üstüne Huawei’nin casusluk iddiaları ile suçlanması, şirketi oldukça zor bir duruma soktu. Amerika’nın dışında pek çok Amerikalı üretici ve şirketten ambargo tehditi ile karşı karşıya kalan şirket, bu durumdan en az hasarla etkilenmek için kendi içinde bazı planlarını uygulamaya çalışıyor.

Olası ambargo tehditlerinin uygulamaya alınması durumunda, bu durumun en çok zarar vereceği alan ise kuşkusuz akıllı telefonlar olacaktır. Özellikle işletim sistemi ve uygulamalar tarafında yaşanabilecek sorunlar, kullanıcıların tercihlerinde de çok önemli rol oynayacaktır.
587x391xhuawei-hongmeng-os-tum-detaylar.jpg.pagespeed.ic.O0z0aIrV24.jpg
Peki Huawei, bu durumlara karşı neler yaptı?

Şirket geçtiğimiz Mart ayında yaptığı açıklamada, olası ambargo tehditlerine karşın bir işletim sistemi geliştirdiklerini doğrulamıştı. Yapılan açıklamaya göre 2012 yılından beri geliştirilen bir proje olan bu işletim sistemi, Huawei ürünlerini kapsayacak bir ekosistem sunmak için hazırlanıyordu.

Yeni işletim sisteminin adı ne?

Şu an için bu konuda resmi bir açıklama olmamasına karşın, şirketin işletim sisteminde kullanmak için ‘Hongmeng‘ ismini tescil ettiği biliniyor. Muhtemel olarak Hongmeng OS olarak kullanılacak bu isim için ilk başvuru Ağustos 2018 tarihinde yapılmış. Bu da Huawei’nin bu durumlara karşı zaten bir hazırlık içinde olduğunu doğruluyor.
646x417xhuawei-kurucusu-zhengfei-kisitlamalari-degerlendirdi.jpg.pagespeed.ic.78TTde43BY.jpg
Hongmeng OS ile ne zaman tanışacağız?

Yeni işletim sistemi, şirketin yaşanan sorunları tatlıya bağlayamaması durumunda ortaya çıkacak. Huawei CEO‘su yaptığı açıklamada işletim sisteminin 2020 yılının ilk ya da ikinci çeyreğinde kullanıma hazır olacağını belirtti.

Sadece akıllı telefonlar için mi geçerli olacak?

Huawei akıllı telefon tarafında Android ile sorunlar yaşıyor, ancak yaşanan tek sorun bu değil. Şirket dizüstü bilgisayar tarafında Microsoft ile sorunlar yaşarken, diğer ürünlerinde de önemli sorunlarla karşılaşacaktır. Son gelen iddialara göre yeni işletim sistemi akıllı telefonlardan tablete, dizüstü bilgisayarlardan giyilebilir ürünlere, televizyonlardan arabalara kadar geniş kapsamlı kullanıma uygun olacak.

Bu şekilde Huawei’nin kendi ekosistemini yaratmak için de gerekli adımları attığını görmüş oluyoruz.
699x398xhuawei-google-play-store-alternatif-1.jpg.pagespeed.ic.BJ1veWen80.jpg
Önemli bir soru : ya uygulama mağazası?

Google ile yaşanan sorunlar yalnızca Android işletim sistemi tarafında değil, Google servislerinde de önemli sorunlar doğuruyor. Haritalar, Gmail gibi önemli servislerle birlikte Google Play Store erişimi de ambargo uygulanması durumunda mümkün olmayacak. Bir telefon alırken uygulama mağazası, pek çok kullanıcı için tercih konusunda önemli bir durum.

Son gelen bilgilere göre şirket uygulama mağazası tarafında Aptoide ile anlaşmış durumda. Portekiz yerelli şirket, ambargo durumunda da yasaklardan etkilenmeyecek. Bununla birlikte Huawei CEO’su yeni işletim sisteminin tüm Android ve Web uygulamaları ile de uyumlu olacağını belirtti. Bunun nasıl sağlanacağı şu an için bilinmese de, kullanıcılar için oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Peki ambargo durumunda popüler uygulamalara erişim sorunu olacak mı?

Huawei tarafından uygulanan ambargo sadece donanımsal değil, yazılımsal ürünleri de kapsadığı için Amerikalı pek çok önemli servisi kullanamama durumu ortaya çıkabilir. Bu açıdan baktığınızda Facebook, WhatsApp, Instagram gibi uygulamaların erişimlerinde engellemeler yaşanabilir. Bunları aşabilmek için bir şeyler yapılabilir mi ya da yapılıyor mu sorusunun ise şu an için bir yanıtı yok.
631x355xhuawei-uretim-durdurma-karari.jpg.pagespeed.ic.YzdyCc5MFR.jpg
İşletim sistemi şu an ne aşamada?

İşletim sisteminin şu an test aşamasında olduğu biliniyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 2012 yılından beri geliştirilen bu işletim sistemi, 2020 yılının başlarında kullanıma hazır edilecek. Açıklama yapan Huawei CEO’su “Yeni bir işletim sistemi geliştirmek zor bir iş değil, ancak bunun için bir ekosistem oluşturmak zor bir iş.” diyerek hangi noktalarda zamana ihtiyaçları olduğunu da belirtmişti.

ABD Ticaret Bakanlığı attığı sürpriz adımla birlikte Huawei için aldığı kararları, 90 gün boyunca ertelemişti. Bu da şirkete bir süre için de olsa önemli bir rahatlama sunacaktır.

En önemli soru : buna gerek var mıydı?

Yaşanan ambargoların ardından ortaya çıkan ve hızlanan işletim sistemi, pek çok kullanıcı için de akıllarda soru işareti yaratmayı başardı. Özellikle uzun süredir Android kullanan kullanıcılar, ileri tarihlerde ve kısa vadede işletim sistemi değişikliğine sıcak bakmıyor olabilir. Ancak bunun gerekli bir adım olduğunu da söylememiz gerekiyor.

Yaşanacak olası ambargoların ardından Huawei kullanıcıları Android işletim sistemini kullansa bile önemli servislerden faydalanamayacaklar. Bu durumda Android’te kalmak için en önemli nedenlerden birini kaybedecekler. Bununla birlikte Android tarafında sonlanan iş birliği durumu sonucu, kullanıcılar diğer markalara göre çok daha geç güncelleme almaya başlayacaklar.

Üst Alt