Son Konu

Amatör fotoğrafçı Türkiye'de çekti! Gökyüzünde ilginç görüntü

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
amator_fotografci_turkiyede_cekti_gokyuzunde_ilginc_goruntu_1614152794_7457.jpg

Antalya'nın Gündoğmuş ilçesinde, yıldız fotoğrafı çekmeye giden Side Fotoğraf Kulübü Lideri Abdurrahman Altıntaş, makinesini ayarlarken, huni biçiminde değişik bir nesnenin fotoğrafını çekti. Nesneyi görünce çok şaşıran ve fotoğrafın özgününü hem Türk Uzay Ajansı'na hem de NASA'ya gönderdiğini belirten Altıntaş, "Yıldız fotoğrafı bile çekmeyi düşünmezken bu türlü bir şeyi yakalayabileceğim hiç aklıma gelmezdi" dedi.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 5 yıldızlı bir otelin satış ve pazarlama yöneticisi olan Abdurrahman Altıntaş, 6 Şubat Cumartesi günü memleketi Gündoğmuş ilçesinin Güneyyaka Mahallesi'ne gitti. Mahallede gece geç saatlerde gökyüzünün çok berrak olması hasebiyle yıldız fotoğrafları çekmek için hem makinesini denemek hem de daha sonraki çekimler için ayarlarını yapan Abdurrahman Altıntaş, gece yarısına yakın bir vakitte çeşitli açılardan deneme gayeli birtakım çekimler yaptı.

TÜRK UZAY AJANSI VE NASA'YA GÖNDERDİ

Çektiği imgeleri bilgisayarına yükleyen Altıntaş, fotoğraflardan bir adedinde huni biçiminde enteresan bir nesne olduğunu fark etti. Belgesel fotoğrafları çektiği için gökyüzü fotoğrafçılığı konusunda deneyimsiz olan Altıntaş, fotoğrafı hem lideri olduğu Side Fotoğraf Kulübü üyelerine hem de astrofotoğrafçılık konusunda çalışan arkadaşlarına gönderdi. Arkadaşları fotoğraflarda ışık patlaması yahut öteki bir şey olmadığını belirterek, garip objenin ne olduğuna karar veremedi. Altıntaş, fotoğrafı geçen günlerde mail yoluyla hem yeni kurulan Türk Uzay Ajansı'na hem de NASA'ya gönderdi.

TESADÜF YAPITI BU İMGEYİ FARK ETTİM'

Çektiği fotoğrafı, 'başıma gelen en garip olay' diye nitelendiren Altıntaş, yaptığı açıklamada, 6 Şubat gecesi eniştesiyle otururken hem fotoğrafçılıktan konuştuklarını hem de gökyüzünün açık olması münasebetiyle makinesiyle deneme gayeli birkaç yıldız fotoğrafı çekmek istediğini söyledi. Fotoğrafın orjinal halinin RAW formatında olduğunu anlatan Altıntaş, "RAW formatında bir fotoğrafın üzerinde yapılan manipülasyonu tespit etmek çok kolaydır. Ben birinci çektikten sonra fotoğraflara bakarken tesadüf yapıtı bu manzarayı fark ettim. Bir flame ya da ışık patlaması olsaydı daha farklı olurdu ki fotoğrafın üzerinde diğer yerlerde onlar var" dedi.

Güneyyaka'da belgesel nitelikli ve arşiv oluşturmak emeliyle yaşlı insanların fotoğraflarını çekmek istediğini anlatan Abdurrahman Altıntaş, "Eniştemle oturuyorduk, yıldızlardan bahsederken bir astrofotoğraf denemesi yapmak istedim. Astrofotoğrafçılıkta muhakkak ölçüler var, muhakkak matematik hesapları var. Onun dışına çıkarsanız yıldız izlerini kaydetmeye başlarsınız.

Ben makinenin hudutlarını zorlarken birkaç kare fotoğraf çektim. Daha sonra yaptığım ayarları kaydetmek ve kusurlarımı tespit etmek için yapmış olduğum denemeleri bilgisayara attım. Bilgisayarda fotoğrafları denetim ederken, enteresan bir olayla karşılaştım. Gökyüzünde tanım edemediğim, doğaüstü varlık, UFO üslubu bir varlık olduğunu düşündüğüm bir objeyi çektiğimi gördüm" diye konuştu.

Fotoğrafla ilgili Türk Uzay Ajansı'na ve NASA'ya elektronik posta gönderdiğini söyleyen Abdurrahman Altıntaş, "Böyle bir şey yaşayabileceğim hiç aklıma gelmedi. O kadar fotoğraf çekiyoruz ki benim uzmanlık alanım ya da ilgi alanım astrofotoğraf değil. Ben büsbütün belgesel, kompozisyon çekmeyi seviyorum. Çok enderdir, makineyi elime alıp da yıldızları pozladığım. Astrofotoğrafçılık başka bir uzmanlık alanı gerektiriyor. Yıldız fotoğrafı çekmeyi bile düşünmezken, bu türlü bir şey yakalayabileceğim hiç aklıma gelmezdi" dedi.

Üst Alt