Son Konu

5nm ve 7nm+ işlemci üretimi ne zaman başlayacak?

bilgisayarci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
5nm-işlemci-ve-7nm-işlemci-üretimi.jpg

Başta Apple olmak üzere pek çok işlemci ve çipset geliştiren markanın üretimini yapan TSMC, 5nm işlemci üretimine başlıyor. Peki 5nm işlemci üretimine ne zaman başlayacak?

İşlemci üretimindeki gelişmeler, son dönemde işlemcilerin mimari gelişiminin önüne geçti dersek pek de yanılmış olmayız. 14nm, 10nm ve ardından hızlı bir şekilde 7 – 8nm üretim sürecinden, bizleri sonra 7nm+ ve 5nm teknolojisi ile üretilen işlemciler bekliyor.

TSMC, 5nm işlemci üretimine başlıyor!

TSMC, 5nm işlemcilerin risk üretiminine başlıyor. Risk üretiminden sonra seri üretim sürecinin ise 2020 yılının ilk yarısında başlaması planlanıyor. Yani önümüzdeki yılın 2. ve 3. çeyreğinde tanıtılacak yeni ürünlerin 5nm işlemcilerle gelme ihtimali oldukça yüksek. En kötü senaryoda 2020 yılının 2. yarısından sonra 5nm işlemcileri ürünleri kullanmaya başlayacağız.

5nm ne gibi avantajlar sağlayacak?

İşlemciler arasındaki mimari farklılıklardan bağımsız olarak, 5nm üretim teknolojisiyle geliştirilen bir işlemci, 7nm işlemcilere göre yüzde 45 daha ufak boyuta sahip olacak. Mimari gelişimlerden bağımsız olarak, termal ve tasarımsal gelişmeler ile beraber 5nm işlemciler, 7nm işlemcilere göre ayrıca yüzde 15 seviyesinde daha yüksek bir performans sunacak.

7nm+ için markalar sıraya girdi!

5nm işlemciler 2020 yılının ilk yarısında üretime başlayacak. Kullanmaya da 2. çeyrek sonu gibi başlayacağız. Peki bu süreye kadar tanıtılacak işlemciler nasıl üretilecek?

Uzun bir süredir 7nm üretimi yapan TSMC, 7nm+ ile bu nanometredeki deneyimini daha verimli üretimle pekiştirecek ve 5nm öncesi başarılı ara üretim modeli olarak pek çok işlemcide kullanılacak.

7nm ile 7nm+ arasındaki farklılıklar

7nm+ için başta Apple ve Qualcomm olmak üzere üreticiler sıraya girmiş durumda. 7nm’ye göre yüzde 6 – 12 arası daha düşük güç tüketimi sunacak olan 7nm+ üretim süreci, ayrıca yüzde 20 daha yüksek transistör yoğunluğu sunacak. Yani benzer zar alanında, 7nm işlemcilere göre 7nm+ işlemciler daha fazla transistöre sahip olabilecek. Bu da iyi bir mimari tasarımla daha fazla performans anlamına geliyor.

2019 yılının sonunda ve 2020 yılının başında Apple ve Qualcomm gibi üreticilerin işlemcileri 7nm+ üretim teknolojisiyle TSMC tarafından üretilmesi bekleniyor.

Üst Alt