Son Konu

Kara Delikte Muhtemel 3 Ölüm Şekli

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kara deliğin çekim kuvvetinden hiçbir şeyin kaçamayacağı nokta olan durum ufkuna (event horizon) yanlışlıkla adım attığınızı düşünün, hiçbir değiştirme hissetmiyorsunuz Fakat zamanla ayağınıza etki eden çekim kuvveti başınıza etki edenden çok daha pozitif oluyor ve bu baskı sizi bir oyun hamuru gibi uzattıktan daha sonra kopartıyor Bu Einstein ’ın genel görelilik teorisini ortaya attıktan sonradan fizikçilerin yaptığı açıklama olmakla beraber, geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde event horizona adım attığınızda ne olduğuyla ilgili yeni ihtimaller de gün yüzüne çıkarıldıGenel görelilik yüksek kütleli nesnelerin işleyişi ilgili kurallar içerirken, kuantum mekaniği oldukça minik nesnelerin nasıl işlediğiyle ilgili kurallar içerir Evrenin büyük bir kısmında, bilim insanları uygulayacakları kurallar dizisini seçebilirler Örneğin galaksi kümesi için genel görelilik kurallarını kullanırlarken, parçacık hızlandırıcılarda kuantum mekaniğinin kuralarını kullanabilirler Fakat bir kara delik, çok yüksek kütleli ve oldukça minik olmasından kaynaklı, iki durumuda barındırırBilmeceyi enteresan yapan da bu University of California ’da teorik fizikçi olan Joe Polchinski ’ye kadar, eğer fizikçiler bir kara delik tarafından öldürülme sorusunu cevaplayabilirlerse, fiziğin iki esas ayağını tek bir kuantum çekim teorisinde birleştirebilirlerh3BİLGİ PARADOKSUh3Son zamanlardaki tartışmalar, içlerinden biri event horizona düştüğünde, kara deliklerin dolaşık parçacıkları nasıl tuttuğu sorusunun etrafında dönüyor Kara deliğe adım atan insanın kaderiyle epeyce benzese de, parçacığın kaderi fizikçilerin daha artı ilgilerini çekiyor Bu parçacıkları bir çeper çifti olarak düşünebilirsiniz, ama bu zarlardan birini attığınızda öteki çeper da büyülü bir şekilde dönmeye başlıyor ve iki zarda okuduğunuz sayıların toplamı tekrar tekrar 7 oluyor  Her parçacık bu yolla sadece tek bir parçacığa emrindeki olabiliyor Fizikçiler bu parçacıklara tek eşli anlamına gelen ‘ ’monogamous ’ ’ diyorlarh3Nasıl Çalışır?h3http:bilgilihocamcominternaldataskaradeliktemuhtemel3olumsekli5c2f51bb114faDon Foley kadar resimleştirilmiş ölümün 3 yoluh31 Geleneksel Görüşh3TanımlamaGenel göreliliğe göre, kara deliklerden hiçbir şey kaçamaz Ama 1970 ’lerde Stephen Hawking ’in, kuantum mekaniği bir uçtan bir uca, belirttiğine göre madde doğrusu kara delikten kaçabilir Kuantum mekaniğine tarafından, parçacık çiftleri durmadan oluşur ve yok olurlar Bir parçacık çifti event horizonda oluştuğunda, bir parça kara deliğin içine düştüğünde öteki parça kaybolmak yerine uykuya dalabilir Bu parçacık etkin bir şekilde bazı maddeleri uzaklaştırır ve nihayetinde kara delik adamakıllı ortadan kaybolurh3Noksanlıkh3Bu minik kuantum mekaniksel etkinin Hawking ışıması olarak adlandırılır fizikçilerin hala çözmeye çalıştığı büyük etkileri var Parçacık çiftleri sanki sihirli zarlar gibi birbirlerini defalarca 7 ’ye tamamlıyorlar Hatta bir parçacık eşini kaybettiğinde hemen diğer bir parçacığa bağlanıyor Görelilik teorisine kadar, event horizon içerisindeki parçacık, parçacık çiftlerinden birinde olan  değişimin farkına varamıyor ve çiftine eski partneri gibi davranıyor Burada bir monogamy problemi ortaya çıkıyor çünkü, geride kalan partner yeni veya da eski parçacıkla herhangi bir şekilde senet oluşturamıyorh32 Ateş Duvarı Görüşüh3Tanımlama:2019 yılında University of California ’dan araştırmacılar monogamy sorununa bir çözüm önerdiler Ya, parçacık çiftinden birisi event horizonda gözden kaybolduğunda partneri onunla olan dolaşıklığını bırakıyorsa? Kesinlikle oysa bu boşanma kuantum mekaniğini mutlu edecektirBir ateş duvarı event horizonun tam arkasında gelişebilir çünkü kırılan her bağlantı aynı kimyasal bağların koparılmasında olduğu gibi ufak bir enerji patlamasına sebep olacaktır Kitlesel olarak, bu enerji ateşten bir duvara sebep olacaktır ve event horizona yakında olacak olan her şeyi yakıp kavuracaktırh3Kusur:h3Ateş duvarının oluşmasında fizikçiler, kara deliğin orijinal bir özelliğini unutuyorlar: event horizona düşen bir gözlemci hiçbir değişiklik hissetmez  Alev duvarı çoğu fizikçinin içine tasa olmuştur, lakin birçoğu bu senaryonun kuantumun kara delikten kaynaklı çözümü baskı problemlerinin aydınlatılmasında kullanılacağı noktasında hemfikirdirh33 Solucan Deliği Görüşüh3Tanımlama:princeton ve Stanford ’dan iki fizikçi bir diğer çözüm önerisinde bulundular Peki ya parçacıklar belirlenmişlerse, yani geride kalan parçacığın iki partneri eski partneri event horizonun içerisinde ve yeni partneri dışarıda sahiden benzer parçacıksa? Ya kara delik tarafından yutulan partner kara delik içerisinde bir solucan deliğiyle karşılaşmışsa ve bu da o parçacığın diğer bir yere gönderilmesine sebep olduysa?Geride kalan parçacık, solucan deliğinden geçen paraçacıkla güya yeni bir parçacıkmış gibi bağlanabilir, keza yutulan parçacık da kendini evrenin başka bir yerinde bulması haricen bir değişiklik farketmeyebilirh3Kusur:h3Solucan deliği görüşü paradoksa açık bir çözüm sunmuş gibi görünebilir University of California ’dan fizikçi Raphael Bousso ’ya tarafından: ‘ ’ Bunu benzer düşük bütçeli bir filmde hiç bir arada görmediğiniz kişilik bir ve şahsiyet ikinin aynı kişi olması gibi düşünebilirsiniz ’ ’ Fakat sıçrama, çekip çıkartmayı imkansız ülkü getirebilir, çünkü bu teşebbüs kuantum mekaniğiyle diğer açılardan da çelişmektedir Buosso ’nun deyimiyle: ‘ ’ Başkaları gibi bende bunu fazla umut taahhüt edici bulmadım ’ ’ Yani ağız dalaşı devam edecek gibi görünüyorh3Senin Galaksi ’nin Kara Deliği Değilh3Işık emici tekillikler burada teorik olarak tanımlandılar, hem bu kara delikler Samanyolu ’nda ve öteki büyük galaksilerdeki süper ağırlıkta kara deliklerden de değiller Bu kuantum kara delikler stabil ve çevreden izole edilmiş olmalılar Keza, bu kara deliklerin kuantum mekaniksel özelliklerinin ortaya çıkması için evrenin şimdiki yaşından çok daha uzun vakit geçmelidir University of Alberta ’dan Hawking ile beraber de araştırmalar yapmış teorik fizikçi Don Page ’e göre, bu da çağırmak oluyor fakat, kara delik göre öldürülmek teorilerinin deneysel olarak deneme edilmelerine olanak yoktur ‘ ’ Bu kara delikler o kadar geç gelişecekler ama, onları deneme edecek insan kalmayacak Ayrıca, tabii oysa bir kara deliğin içerisine sıçramak için de her halükarda bir deli olmak gerekirKaynak*Bilimfili Kara Delikte Olası 3 Vefat Şeklihttp:bilimfilicomkaradeliktemuhtemel3olumsekli sizlere bilgilihocamcom farkıyla sunulmuştur

Üst Alt