Son Konu

Qtum (QTM) Nedir?

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
qtum-qtum-coin-nedir-nasil-alinir-qtum-coin-13919025_4955_amp.jpg

Bu rehberimizde sizlere Qtum (QTM) nedir, Qtum nasıl satın alınır, Qtum neden çıktı ve Qtum ne işe fayda üzere başlıklardan bahsedeceğiz.

Qtum (QTUM) Nedir?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Qtum, çoklu sanal makine aracılığıyla Bitcoin’in (BTC) UTXO modelini harmanlayan açık kaynaklı blockchain platformudur. Pay ispatı (PoS) tabanlı olarak merkezsiz yönteim protokolü sayesinde akıllı kontratlardaki değişiklikler modifiye edilebilir. Bu sayede hard fork olmadan blok büyüklüğü gerektiği vakit artırılabilir.

Qtum Nasıl Çalışır?

Qtum, Bitcoin (BTC) core kodu kullanarak hesaplama tabanlı model üzerinden çalışır. Ayrıyeten Ethereum Sanal Makinesini (EVM) kendi platformuna entegre eden Qtum, temel hesp katmanı sayesinde süreç yapan şahısların ayrıntılarını kolay kolay gizleyebilir.

Qtum’un Özellikleri Nelerdir?

Qtum, açık kaynaklı merkezsiz akıllı kontrat ve paha transfer protokolüdür. Bu yüzden öbür blockchain ağlarına oranla daha fazla özelliğe sahip olur.

Merkezsiz İdare Protokolü (DGP)

Qtum’un merkezsiz idare protokolü, blockchain platformunda akıllı kontratlar aracılığıyla kurallara ayarlama yapılmasına imkan tanır.

Temel Hesap Katmanı (AAL)

Temel hesap katmanı, Qtum ağında uygulamaların oluşturulması için bir yapı sunar. Bu yapı sayesinde blokchain platformunun performansı yüksek düzeyde tutulur ve gelecekte akıllı kontrat kapasitesi artmış olur.

Qtum Neutron ve x86 Sanal Makinesi

Qtum Neutron yazılımı ve x86 sanal makinesinin desteklediği rüşt tabanlı programlama ve öbür yenileme süreçleri sayesinde akıllı kontrat geliştiriciliği daha aktif bir biçimde gerçekleştirilebilir.

Küresel Ağ

Qtum dünyadaki en büyük pay ispatı ağına sahip ve full nodeların sayısını anca Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) geçiyor.

Cüzdanlar

Qtum’u destekleyen çok fazla cüzdan olduğu için birçok kullaıcının gereksinimlerine basitçe hitap edilebilir.

Geliştirme Kaynakları

Ethereum üzere platformlarda olduğu üzere Qtum da geliştirme kaynaklarını herkese açık bir biçimde sunar. Bu sayede birçok kişi hem Qtum ağında uygulama inşa etmeyi öğrenir, hem de ağa katkıda bulunur.

Qtum Takımının Özellikleri Nelerdir?

Qtum takımı ve yatırımcıları, teknoloji alanında uzun yıllar deneyimi bulunan çok istikametli insanlardan oluşur. Takımın çoğunluğu Çin Bilimler Akademisi’nde mühendislik alanında mezun olup 4G teknolojisi ve ödeme sistemleri alanında deneyimli insanlarken, yatırımcılar ise ödeme sistemleri ve teknoloji alanında farklı uzmanlık alanlarına sahip olmasıyla bilinir.

Qtum’un Eserleri Nelerdir?

Cüzdanlar

Qtum cüzdanları, bilgisayar, taşınabilir, web ve hardware cüzdanlara sahip bir firmadır. Lakin hardware cüzdanları Qtum yerine diğer firmalar ürettiği için online cüzdanlardan Qtum’a geçirmeniz gerekir.

Bilgisayar Cüzdanları

Qtum, kendi cüzdanı olan Qtum Core’u Mac, Windows64 ve Linux üzerinden piyasaya sürdü. Fakat bilgisayar cüzdanlarından Qtum Electrum ise Mac ve Windows üzerinden süreç gerçekleştirmenizi sağlar.

Taşınabilir Cüzdanlar

Qtum, bilgisayar cüzdanı ile birebir isme sahip olan Qtum Core’u Android ve Google Play üzerinden piyasaya sürdü. Lakin şu an iOS kullanıcıları için uygun olmadığı için yerini doldurmak hedefiyle ABRA, AToken, Atomic Wallet, Bitpie, ColdLar, Edge, Exodus, Guarda Wallet, HyperPay, PlayWallet, SWFT ve Trust Wallet, elinizdeki Qtum’larınızı basitçe saklamanıza imkan tanır.

Web Cüzdanlar

Qtum cüzdanını qtumwallet.org üzerinden Ignition Mainnet üzerinden kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Onun dışında Qtum’un tanıdığı öbür bir web cüzdanı şu an yoktur.

Hardware

Qtum, kendisi ne kadar soğuk cüzdan tasarlamasa da, Ledger ve Trezor cüzdanları Qtum’larınızı basitçe depolayabileceğiniz yerler olarak görebilirsiniz.

Qtum Explorer

Ethereum (ETH) ve Bitcoin’e (BTC) benzeri olarak Qtum Explorer, ağda gerçekleşen ve gerçekleşmekte olan tüm süreçleri size gösterir. Bu sayede ağda süreçlerinizin ayrıntılarını basitçe görebilirsiniz.

Nodemap

Qtum, dünya geneline yayılmış binlerce nodeun nerede ve ne kadar olduğunu öğrenmenizi sağlayan bir programdır. Bu sayede nerede ve ne kadar node olduğunu rahatça görebilirsiniz.

Qtum Enterprise ve Qtum X

Qtum enterprise ve Qtum X, Qtum ağının işletmeler için blockchain tahlili olarak bilinir. Özellikleri olarak işletme dostu akıllı kontrat platformu, emniyetli uygulama platformu ve işletmeler için blockchain hizmeti olarak kullanılır. Bu sayede şirketler inançlı, merkezsiz ve modüler uygulamalar sayesinde entegrasyon meselelerini kolay kolay çözebilirler.

Qtum’un Projeleri Nelerdir?

Qtum, ağ içinde sistem yanlışlarının etkin bir biçimde farkedilmesi, merkezsiz uygulama (Dapp) geliştirme, test ağları oluşturma ve daha fazlasını hedefliyor. Şu an test ağları oluşturulmadığı için rastgele bir şey söyleyemeyiz. Lakin kusur araması ve fazlası daima olarak yapılan süreçler olarak yorumlayabiliriz. Dappler için ise form doldurmanız durumunda karşılık alabilirsiniz.

Qtum Bounty Plan Nedir?

Qtum bounty plan, ağı geliştirmek için farklı misyonları alabildiğiniz bir yer olarak yorumlayabiliriz. Burada sizlere muhakkak işleri yapmanız durumunda evvelden belirlenmiş mükafatları kazanmanızı sağlar. Bu sayede hem ağa katkınız olur hem de karşılığında ödül kazanmış olursunuz.

Ortaklaştırılmış Pay İspatı (MPoS) Nedir?

Ortaklaştırılmış pay ispatı (MPoS), Qtum ağında çalışan pay ispatının (PoS) farklı bir versiyonudur. Öncelikli olarak süreçleri doğrulamak için QTM’leri stake ettirmeleri lazım. Süreçleri doğrulama karşılığı stake ettirenler ellerindeki QTM’leri fiyatlar aracılığıyla artırabilirler. Ortaklaşma sonucu çıkarılan bloklarda mükafatlar, bloğu doğrulayan 10 farklı nodea eşit olarak dağıtılır. Bu sayede saldırganların ağı ele geçirmesi zorlaşır.

Qtum Programları Nelerdir?

Qtum, ağı daha da faal hale getirmek için merkezsiz finans (DeFi) teşvik programı ve stake a thon projelerini hayata geçirdi. DeFi teşvik programında Qtum, DeFi eserlerinin oluşturulması ve ağdaki iştirakçilerin verdikleri bedele nazaran ödül veren bir programdır. Stake-A-Thon ise ellerinizdeki Qtumları farklı yollar aracılığıyla stake ettirmenize nazaran ödül almanıza imkan tanır.

Qtum Nasıl Satın Alınır?

Qtum satın almak için kripto para borsalarından birinde hesabınızın olması gerekir. Hesabınızı açtıktan sonra kimlik doğrulamadan geçtikten sonra basitçe alım satım süreçlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Qtum, Binance, Coinmarketcap, Bithumb, Huobi Küresel, Coinone, Kraken ve Bittrex üzere borsalarda QTUM/USDT, QTUM/BTC, QTUM/EUR, QTUM/ETH süreç çiftleri üzerinden kolaylıkla alım satım yapılabilir.

Qtum Hakkında Sık Sorulan Sorular
question-ask-faq-raise-hand-ss-1920-1138x640.jpg
Unita, Qtum Enterprise, QtumX nedir?

Eski ismiyle Unita olan Qtum Enterprise ve QtumX, işletmeler için kapalı blockchain hizmetidir? Unita blokzinciri Qtum Mainnette otoritenin ispatı (PoA) algoritması hayata geçirildi. Ayrıyeten Unita, açık Qtum ağından çok daha süratli bir müddette blok oluşturmayı gerçekleştirir.

Qtum master nodelara sahip mi?

Qtum merkezsiz bir ağ olduğu için master nodelra sahip değil. Şayet QTUM’larınızı ağda stake ettirdiyseni yeni blokları oluşturabilirsiniz.

Qtum hakkındaki en son haberlere nereden ulaşabilirim?

Qtum hakkındaki haberlere birinci kaynaktan Qtum’un bloğu, BitcoinTalk, Discord, Reddit, Telegram, Facebook ve Twitter hesapları üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıyeten Coinkolik.com olarak Qtum hakkındaki gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Stake ettirme süreci için kaç QTUM lazım? Staking sürecinin yıllık getirisi ne kadardır?

QTUM’larınızı stake ettirmek için en az ölçü tanımlanmamıştır. Bilakis 1 QTUM’la bile basitçe stake ettirme süreci gerçekleştirebilirsiniz. Lakin ne kadar çok QTUM stake ettirirseniz o kadar çok ödül kazanırsınız.

QTUM’ları stake ettirmek için hangi cüzdanı kullanmalıyım?

Yalnızca bilgisayar cüzdanları kullanılabilir. Bu yüzden bilgisayarların 7/24 süreçleri onaylaması için çalışması gerekir.

Üst Alt