• Bismillahirrahmânirrahîm.Kul hüvellâhü ehad Allâhüssamed Lem yelid ve lem yûled Ve lem yekün lehû küfüven ehad Anlamı: Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.De ki; O Allah bir tektir.Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir). Doğurmadı ve doğurulmadı O 'na bir denk de olmadı.

Parmak Ucunda Yürüme Nedir?

  • Konbuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
admin

admin

Yönetici
Webmaster
20 Eki 2019
2,854
1
38
31
Adana
Parmak ucunda yürüme durumu çocuğun fiziksel gelişimde sıklıkla görülen bir durumdur. Bu durum tamamıyla normal gelişim evresi olmasının yanı sıra büyük bir soruna da işaret olabilmektedir.

Çocuğun adımlarını atarken topuğunun ilk olarak yere değmemesi veya hiç yere değmemesidir. Bu durum 2-3 yaşları arasında normaldir. Fakat 3 yaş sonrasında tıbbi bir neden görülmüyorsa nedeni bilinmeyen alışkanlık olarak kabul edilmektedir.

Neden Çocuklar Parmaklarının Ucunda Yürür?

Çocukların neden parmak uçlarında yürümesi tek bir nedeni işaret etmemektedir. Birkaç ihtimaller vardır. Bunlar:

Çocuğun ayakları ile dokunsal bir hassasiyet mi yansıtmaktadır?
Motor koordinasyon ve dengesi ile ilgili bir durum mu söz konusudur?
Serebral Palsi gibi bir nürolojik durumun belirtisi mi?
Otizmin bir işareti mi?
Kas yapısı topuğunu yere koyamayacak kadar kısa olabilir mi?
Bu durum bir alışkanlıksa kas yapısının kısa kalmasına neden olabilir mi?
Fakat her parmak ucunda yürüyen çocuğun bu endişe verici teşhisleri yoktur. Çoğu çocuk belli bir yaştan sonra parmak ucunda yürüme alışkanlığından vazgeçmiştir. Eğer ki çocuğun diğer gelişimsel alanlarında herhangi bir gecikme yoksa parmak ucunda yürümek 5 yaşa kadar kaybolmaktadır.

Parmak ucunda yürümek duyusal bir soruna işaret ise bu konu hakkında terapi alınması daha sağlıklı olacaktır.

Parmak ucunda yürümenin sebebi ve tedavileri farklı olabilmektedir. Fakat bu durumun farkında olmalı ve takip edilmesi gerekilmektedir.
 
Üst