• Bismillahirrahmânirrahîm.Kul hüvellâhü ehad Allâhüssamed Lem yelid ve lem yûled Ve lem yekün lehû küfüven ehad Anlamı: Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.De ki; O Allah bir tektir.Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir). Doğurmadı ve doğurulmadı O 'na bir denk de olmadı.

Pasta cila ve boya koruma uygulamaları

  • Konbuyu başlatan yaprak0135
  • Başlangıç tarihi
yaprak0135

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Webmaster
Yetkili
13 Nis 2018
251,595
9
1,075
31
Türkiye
Pasta cila nedir?
Pasta cila işlemi genellikle boyacıların uyguladığı, aynı zamanda detaylı araç temizliği uygulaması yapan yerlerin de son zamanlarda soyunmuş olduğu bir iştir. Pasta cila fiyatları günden güne düşerken, boyacılar, uygulama merkezlerinin fiyat konusunda daha makul olmasından şikayetçi durumda. Boyacılar, uygulama merkezleri hakkında, piyasayı bozmak deyimine hayat verdiğini düşünüyor.
Pasta cila işlemi genel olarak baktığımız zaman, aracın çiziklerinin giderilmesi, diğer bir değişle hare giderilmesi, lekelerin ve yanıkların temizlenmesi, ardından mat ve solmuş görüntü de olan aracın parlak ve göze çarpıcı, albenili bir duruş sergilemesini sağlamaktır. Pasta ve cila ayrı ayrı olarak aracın üzerine işlenecek olan iki ayrı malzemedir.Pasta cila uygulama için gerekli malzemeler | Parcacix
Pasta cila uygulama için gerekli malzemeler | ParcacixPasta cila uygulama için gerekli malzemeler
Olmazsa olmazların arasında en üst sıra da tabi ki güçlü bir polisaj makinesi vardır. Pasta cila işleminin uygulanması için minimum 1000 watt bir polisaj makinesine ihtiyacınız var. Piyasa da satılan Pp veya Einhell marka 90 watt, 120 watt cihazlar mevcut. Kesinlikle işlemin uygulanması için doğru aletler değiller. Einhell veya PP kötü bir marka diyemeyiz elbette bu üreticilerin çok güzel polisaj makineleri var fakat, bahsettiğimiz ürünler güçsüz ve sağlamlık konusunda iyi olmayan ürünler. Açıklamak gerekirse, 90 watt olarak aldığınız bir makine pasta işlemini uygularken, bastırmanız gereken yerlerde tabiri caizse, yığılıp kalacaktır. Bu sebepten ötürüdür ki, aldığımız polisaj makinesinin minimum 1000 watt olması gerekir. Profesyonel bir uygulama yapmak istiyorsak bu şart.
Polisaj makinesi dışında gerekli malzemeler, lekeleri çözme konusunda güçlü bir araç şampuanı, su, sünger, mikrofiber bir kaç adet bez ve tabi ki pasta ve cila.


Pasta nedir?
Pasta, araç, araç şampuanı yardımıyla tamamen reçine, kir ve tozdan arındırıldıktan, güzel ve ayrıntılı bir şekilde yıkandıktan sonra uygulanacak ilk işlemdir. Uygulamayı yapacağınız aracın komple her tarafını değil de, işlemi parça halinde uygulamak, amatör bir pasta cilacı tarafından daha özenli ve elverişli bir iş ortaya koyması açısından daha etkili olacaktır.
Pastayı küçük nohut tanecikleri şeklinde uygulamanın yapılacağı yere ufak ufak dokunduruyoruz. Dikkat! pastanın fazla kullanılması boyanın mikron cinsinden eksilmesine ve giderek kötüleşmesine sebep olabilir. Fazla pasta kullanımı sonucu aracı parlatmak isterken, aracın astarını görmeniz tesadüf olmayacaktır. Küçük nohut taneleri şeklinde koyulan pasta, polisaj makinesi ile birlikte makinenin önce 4. sonra 5. ve 6. kademeleri ile güzelce malzemeye yedirilir. Pasta uygulaması bu şekilde tüm araca uygulanır.
Pasta bir miktar soğumaya bırakılır. Tüm araç, pasta işlemi ile geçildikten 15 dakika sonra, araç şampuanı yardımıyla en baştan tüm detaylarına kadar ince ince yıkanır. Güzelce yıkanan araç, mikrofiber bezler yardımıyla detaylı bir şekilde kurulanır. Hiçbir ıslak yer kalmayana dek araç silinir. Daha sonra cila işlemine geçilir.
 
Üst