Son Konu

Şehir Hayatını Bırakıp Dağ Evine Yerleşti, Geçimini Balıkçılıkla Sağlıyor: 'Haftada 2 Bin TL Kazanıyorum'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-80c82faaffcae29c287d56071ba9993d6171ff1c.jpg

Ankara'da kafe işletirken pandemi nedeniyle olumsuz etkilenince kent hayatını bırakan Mehmet Kuş (35), Hatay'ın Yayladağı ilçesindeki babasından kalma denize yakın konuta yerleşti. Tabiat ile baş başa olmanın kendisine huzur verdiğini anlatan Kuş, balık tutarak haftada kazandığı 2 bin lira ile geçimini sağladığını ve kimi vakit da balık takası ile besin muhtaçlığını karşıladığını söyledi. 

Ankara’da 10 yıl kafe ve restoran işletmeciliği yapan Mehmet Kuş, pandemi devrinde işlerindeki sakinlik nedeniyle memleketi Hatay'ın Yayladağı ilçesine döndü. İlçenin denize yakın Gözlüce Mahallesi'nde babasından kalma iki odalı eve yerleşen Kuş, doğu yürüyüşleri ile bölgeyi keşfederken, zıpkınla balık tutarak doğal hayat sürmeye başladı.

"Stresten uzaklaşmak istedim ve bu nedenle ben de memleketime döndüm"

Pandemi ile gerilimli günler yaşadığını söz eden Kuş, "Pandemi nedeniyle, işler makus gidince bunaldık, gerilim yaşadık, maddi olarak, manevi olarak çok etkilendik. Tüm bunlardan uzaklaşmak istedim ve bu nedenle ben de memleketime döndüm. Babamdan kalma küçük, iki odalı bir konutumuz var, deniz kenarında orda tek başıma kalmaya ve doğal yaşamaya karar verdim. Daha evvel para biriktirmeye çalıştım olmadı, baktım ki hayatımdan ömrümden gidiyor. Ben de boş verdim artık, denize olan merakımı kullanmak istedim, balık avlamaya başladım. Ben dalgıcım olağanda, güzel bir yüzücüyüm. Bu nedenle kendimi denize vermeye karar verdim. Her gün buraya geliyorum, hava kaideleri uygun olduğu vakit dalıyorum. Sabah ve akşam balık tutuyorum ve geçimimi bundan sağlıyorum” dedi.

"Tuttuğum balıkları takas ediyorum"

Yeni hayatında birçok şeye para ödemediğini söyleyen Kuş, “Zıpkınla vurduğum, olta ile yakaladığım balıkların bir kısmını satıyorum, gereksinimlerimi karşılıyorum. Besin tedarik ederken de yakaladığım balıkları çobanlarla takas yapıyorum bazen. Onlardan tereyağı, tuzlu yoğurt, peynir, çökelek alıyorum. Kaynak suyu kullanıyorum, ekmeği zati tandırdan alıyorum. Ekmeği alırken de buraya yakın köylere gidip, orada tandırdaki ablalardan balığı ekmeğe takas ediyorum. Tuttuğum balıkları koruma etmek için de balıkçıya balık verip birebir halde buz alıyorum. Zıpkın ve buna benzeri malzemelerimde eksik olduğunda ayda bir kente iniyorum” diye konuştu.

"Mağaralarda çadır kuruyorum"

Karanlığı çok sevdiğini ve dinlenmek için kendine çok vakit ayırdığını da söyleyen Kuş, balık tutabileceği Kel Dağı koylarındaki mağaralarda çadır kurduğunu anlatarak, “Deniz kaideleri uygun olduğunda çadırımı da alıyorum, buraya geliyorum. Balık olmadığı vakit bazen iki gün çadırda kalıyorum. Lakin balık yakaladığım vakit, burada koruma edemediğim için kokmasın diye konuta gitmek zorunda kalıyorum. Daha sonra besin desteği alıp, bu koylara geri geliyorum. Bazen üç gün balık vuramadığım vakitler oluyor, üç gün burada kalıyorum. Zira öbür işim yok. Gece de oltamı atıyorum deniz kenarına, ‘kıyıda beklemektense, denizin içinde beklesin’ diyorum. Sabah saatlerinde sürpriz balıklar da çıkıyor” dedi.

"Haftalık 2 bin TL kazanıyorum"

Balık tutarak haftalık 2 bin TL para kazandığını lisana getiren Kuş, şunları söyledi:

"Tatmin edici balık tutuyorum. Hem kendi yeteneğim hem de bölgeye hakim olduğum için biliyorum açıkçası nerede hangi balık olacağını. Tuttuğum balıkları da önemli paralara veriyorum. Taze ve doğal olduğu için, özel olarak sipariş verenler var. Denizdeki canlı balığı sipariş edenler bile var. Haftalık 50-60 kilo balık tutuyorum, bunları da farklı fiyatlara satıyorum."

Tek rahatsızlık veren husus kirlilik

Deniz ve tabiatın kendisine verdiği huzurun anlatılmaz derecede yeterli olduğunu, ama bölgede rahatsız olduğu tek şeyin kirlilik olduğunu tabir eden Kuş, “Rahatsız olduğum tek bir durum var; o da insanlar denize, pikniğe, oltaya geldiğinde çöplerini bırakıp gitmeleridir. Bu çok önemli bir sorun ve kıyı, kutularla, plastik atıklarla dolu. Ben boş vaktimde, bazen deniz dalışa elverişli olmayınca, insanların attığı çöpleri topluyorum” diye konuştu.

Üst Alt