Son Konu

Linux ile Windows Arasındaki Farklar Nelerdir?

dersem

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hepimiz Windows İşletim Sistemini kullanıyoruz Peki ya Linux? Bu yazıda sizlerle Linux ile Windows işletim sistemlerini karşılaştıracağız

Bakmadan Geçme! Bütçenize Göre Toplama Bilgisayar Önerileri
Merhabalar! Bu yazıyı telefonunuzdan veya tabletinizden okumuyorsanız, büyük ihtimalle Windows İşletim Sistemi kullanan bir bilgisayardan okuyorsunuz Peki hiç Linux işletim sistemini kullandınız mı? Bu yazıdan sonra belki denemek istersiniz

Windows
İlk sürümü 20 Kasım 1985’de Windows 10 adıyla çıkarılan Windows, günümüzde en yaygın kullanılan işletim sistemi Basit arayüzüyle kullanıcıya kolay kullanım sağlayan bu işletim sistemini hepimiz biliyoruz Son sürümü Windows 10 olan bu işletim sisteminin en meşhur sürümü Windows 7

Linux
İlk Sürümü 1991 yılında çıkarılan Linux, yazılımcılar için bir nimet gibidir Bu işletim sistemi sayesinde bilgisayarınızda her şeye erişebilirsiniz, ancak kullanımı o kadar da basit değildir Son Sürümü 31 Mart 2019’de çıkan 4108’dir

Linux ile Windows Arasındaki Farklar
Bu işletim sistemlerini basit açıklamalarla öğrendiğimize göre şimdi karşılaştırmalarına geçebiliriz

1)Kullanım
Windows siz kolay bir şekilde erişin diye tüm özellikleri kendi yapar ve size sadece kullanmak kalır Linux’ta ise olay çok farklıdır, bir işletim sisteminiz vardır ancak bunu gönlünüzce değiştirmek ve yönetmek sizin elinizdedir

2)Yapı
Windows’ta dosyalarınız Yerel Disk C:’de depolanır, ancak Linux’ta aynı şey geçerli değildir Bu yüzden Linux’ta bulunan farklı bir dosya yapısını öğrenmelisiniz

3)Kişiselleştirme
Windows’ta kişiselleştirme bulunuyor ancak bu, bazı bölümlerin rengini değiştirmekten, arkaplan fotoğrafından öteye gitmiyor, yani temeli değiştirmeniz mümkün değil Ancak Linux’ta bu durum biraz daha farklı Linux ile baştan aşağıya her şeyi değiştirebilirsiniz, isterseniz yeni bir görev çubuğu yapabilir, isterseniz arayüzü değiştirebilirsiniz

4)Oyun
Yeni çıkan bir çok oyun Windows İşletim Sistemine uyumlu olarak üretiliyor, bu yüzden Windows yüklü bilgisayarda neredeyse tüm oyunları oynayabilirsiniz Linux’ta ise böyle bir durum söz konusu değil, oyun üreticileri oyunlarını çoğu zaman bu işletim sistemine uyumlu olarak üretmiyor

5)Driver
Intel ve AMD gibi firmalar bilgisayar parçalarının driverlarını Windows için güncelliyorlar ancak Linux’a güncellemeler Windows kadar çok gelmiyor

Bakmadan Geçme! Meraklılarına! 3 Oyun Yapma Programı
Yani bu karşılaştırmadan çıkaracağımız sonuç şudur;

Windows’un kullanımı ve yönetimi basittir Linux’un kullanımı zor ve öğrenmeyi gerektirir
Windows geliştirmeye açık değildir, Linux gelişimlere ve değişimlere açıktır
Gamer iseniz Windows, yazılımcı iseniz Linux kullanmak en iyisidir
Bilgisayarı belli başlı şeyler için kullanıyorsanız Windows, bilgisayarı öğrenmek istiyorsanız Linux kullanmalısınız

Üst Alt