Son Konu

TSMC, Almanya’da Üretim Tesisi Açmayı Düşünüyor

tekin

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
TSMC8.jpg

TSMC, Japonya ulusal gazetesi NikkeiAsia‘ya göre Almanya’da çip fabrikası kurmayı hedefliyor. Hissedarların yer aldığı bir konferansta duyurulan bu gelişme, silikon devinin Avrupa topraklarına ilk girişi sayılacak. TSMC Başkanı Mark Liu’nin konuyla alakalı verdiği bir röportajda, “Almanya’ya gidip gitmeyeceğimizi görmek için hazırlık aşamasındayız.” dedi. Liu konuşmasının devamında ise müşterilerin ihtiyacını göz önüne alarak bu kararın ciddi bir şekilde değerlendirileceğini belirtti. Şirketin bundan önce Avrupa’da yer almak istediği bilinmekteydi. Ancak anlaşma sürecinin uzun zaman alacağı tahmin ediliyor.

Günümüzde Avrupa Birliği’nin çip endüstrisine verdiği destekle birlikte TSMC ve Intel gibi kuruluşların bu alana yöneldiğini görüyoruz. EENews’in birkaç gün önce yayınladığı raporda da TSMC’nin Almanya’nın Dresden şehri yakınlarında 12nm üretim teknolojisine sahip fabrika konumlandırmak istediği açıklandı. Almanya merkezli NXP, Infineon ve On yarı iletken üreticilerinin talebini karşılamak adına mantıklı bir karar olduğunu söylenebilir fakat resmi duyuru yapılmadığını belirtmekte fayda var. Sonuçta bunun gibi iddiaların ortaya atılması Avrupa tarafında çip üretim hareketliliğinin başlayacağını gösteriyor.

tsmc-4nm-yari-iletken-uretimine-planlanandan-once-baslayacak-technopat-640x400.jpg

TSMC şu an Arizona’da 5nm çip fabrikasının inşaatı üzerine yoğunlaşmış durumda. Aynı zamanda Japonya ile de temasta bulunan şirket, dünyanın çeşitli bölgelerindeki ülkelerde yer almak için yoğun bir gayret içerisinde. Düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Üst Alt