Son Konu

Erdoğan: 'Bosna Hersek'e 30 Bin Doz Aşı Göndereceğiz'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-9f9b83179eed36f4657b3e467dd0d3e2e811f2ad.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek'e 30 bin doz Kovid-19 aşısı göndereceklerini açıkladı.

Cumhurbaşkan Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Kurulu üyeleriyle mutabakatların imza merasimine ve ortak basın toplantısına katıldı. Toplantıda güç, turizm, ticaret, sıhhat, savunma sanayii üzere birçok alanda işbirliği vurgusu yapıldı. Bosna Hersek'te koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenler için başsağlığı dileyen Erdoğan, "Dost kara günde aşikâr olur anlayışıyla salgının başından itibaren Bosna Hersek'in yanında olduk, inşallah bundan sonra da bu halimizi koruma edeceğiz" dedi. 

Erdoğan, Bosna Hersek'e 30 bin doz Kovid-19 aşısı göndereceklerini açıkladı.

"Ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz"

İkili ticaret hacminin hür ticaret muahedesinin yürürlüğe girmesiyle 9 kattan fazla artış göstererek 2020 yılında 650 milyon dolara ulaştığını kaydeden Erdoğan, "Ticaret hacmimizi kısa vakitte 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Saray Bosna - Belgrad otoyolu projesinde gelinen kademeyi da ele aldık. Bu projenin Sırbistan ayağının temelini daima birlikte atmıştık" dedi.

"Mısır halkı bizimle karşıt düşmez"

Mısır ile diplomatik temaslara değinen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Mısır halkının bu noktada bizimle aykırı düşmesini ben düşünmüyorum. Mısır halkı bizimle zıt düşmez. Atılan adımlar aslında bir süreksiz yanlışlığın tezahürü üzere geliyor bana.

Yeni bir gelişme, Suudi Arabistan'ın da burada Yunanistan'la bir ortak tatbikat olayı kelam konusu. Ancak bir öteki taraftan da S. Arabistan'ın Türkiye'den SİHA talebi var. Kimin eli kimin cebinde, belirli değil. Ben bölgede Türkiyesiz bir sürecin bu sularda ısınmaya fırsat vermez. Türkiye orada karar verici pozisyonundadır. Temennim odur ki ısınmadan ılıman bir biçimde bu süreci geçmiş olalım."

Üst Alt