Son Konu

Fransız Ekonomist’ten Gündeme Bomba Gibi Düşen Bitcoin Açıklaması

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bitcoin-BTC-HODL-Whales.jpeg

Benoit Coeure’ye göre Bitcoin bir ödeme aracı olarak işlev göremez. Şu anda BIS İnovasyon Merkezi’nin başında bulunan Fransız ekonomist Benoit Coeure, Bloomberg röportajına göre Bitcoin’in para birimi olarak oynadığı rolde volatilite nedeniyle başarısız olduğundan emin.

Bitcoin Açıklaması

Kripto para biriminin dünya yüzeyinde “yeri olduğunu” kabul ederken, ödemelerde kullanılacak bir merkez bankası dijital para birimine ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Bankacı, Bitcoin’in bir “yatırım aracı” olabileceğini iddia ediyor, ancak buna karar vermenin kendisine bağlı olmadığını da ekliyor.

Coeure ayrıca, şirketinin finansal sistemi kontrol etmek yerine güvenliğini ve istikrarını sağlamak istediğini de ekliyor.

Özel Olarak İhraç Edilen Dijital Para Birimleri Tehdidi

Ekonomist, farklı ülkelerde farklı roller üstleneceklerinden CBDC’leri başlatma yarışının olmadığını iddia ediyor:

“Ben öyle demezdim. Bütün ülkeler farklıdır. Çin’in projesine bakarsanız, çok yerli. Çin finans sistemine, çalışma şekline ve onu düzenlemek istediklerine gerçekten uyuyor. Her ülke kendi yolunda gidecek. Bu anlamda, ilk hareket edenlerin bir avantajı olduğunu düşünmüyorum.”

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulunun eski bir üyesi olan Coeure, büyük teknoloji şirketlerinin gerçekten de dijital para piyasasında ilk hareket eden olmak için çaba göstereceğine ve CBDC’lerin güçlenmesini engelleyeceğine inanıyor:

“Herkesin kendi yolculuğuna çıkabilmesi için bunun haritasını çıkarmalıyız.”

Facebook’un Libra projesi, 2019’da kripto para birimi endüstrisinde çok konuşulan bir konu olduğu zaman, dünyanın dört bir yanındaki birçok milletvekilinin eleştirileri ile karşılaştı. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire buna “izin ve yetki” veremeyeceğini söyledi.

Sosyal medya devi, o zamandan beri tartışmalı kripto para biriminin yapısını tamamen yeniledi ve Aralık ayında onu “Diem” olarak yeniden adlandırdı.

Coeure’ye göre, küresel liderler arasında Diem’i düzenlemek için uyumlu bir çaba gösterilmeli:

“Küresel koordinasyon olmadan küresel bir stablecoin yetkilendirmek akıllıca olmaz.”

Üst Alt