Son Konu

Çin ordusu bilgisayarlarından Windows’u kaldırıyor!

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında devam eden ticaret savaşlarına teknoloji savaşları da eklendi. Kanada merkezli askeri mecmua Kanwa Asian Defence’in aktardığına nazaran, Çin, ABD’nin bilgisayar ağlarına girme tasası nedeniyle kendi işletim sistemlerini geliştirerek bunları ordu bilgisayarlarında kullanmayı hedefliyor.

Çin ordusu bilgisayarlarından Windows’u kaldırıyor!

Habere nazaran Çin hükümeti ‘gizlilik aracılığıyla güvenlik’ yaklaşımını benimseyerek başta ABD üzere Çin ordusu operasyonlarına casusluk yapan dış tehditlerin daha sıkıntı erişebileceği bir işletim sistemini hayata geçirmeyi planlıyor.

Yeni geliştirilecek sistem ‘İnternet Güvenliği Malumat Liderliği Grubu’ ismiyle bir ünite oluşturulacak ve bu brim direkt Çin Komunist Partisi Merkez Komitesi’ne bağlanacak. Kümenin, Çin’deki endüstriyel denetim sistemlerinin yüzde 70’inde kullanılan Almanya’nın geliştirdiği programlanabilen mantık kontrolcüsü'nün de Çin’in ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğuna inandığı belirtildi.

ABD’de 2018 yılında ağ güvenlik kısmını Amerikan Ulusal Güvenlik Birimi’nden ayırarak Birleşik Devletler Siber İstihbaratı olarak biçimlendirmişti. 90’lı yıllarında ahir Kuzey Kore de memleket içerisinde kullanılmak üzere Red Star OP ismiyle kendi işletim sistemlerini geliştirmişti.

Üst Alt