Son Konu

Tepki Yağdı: Üniversitelere 'Fuhuş Evleri' Diyen Sofuoğlu, Bu Kez 'Tarihçilerin Kutbu' İnalcık'ı Hedef Aldı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-fe00502e477a8cdadb334eb3e3482b44b00b0ae6.jpg

Üniversiteler için "Fuhuş evleri" benzetmesi yapan Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu bu defa de hocaların hocası olarak bilinen dünyaca ünlü tarihçi Halil İnalcık’ı maksat aldı. Sofuoğlu’na reaksiyon yağdı.

Sık sık reaksiyon çeken açıklamalarıyla gündeme gelen Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, ‘tarihçilerin kutbu’ olarak bilinen ve 2016 yılında vefat eden Prof. Dr. Halil İnalcık hakkında Twitter’dan şöyle yazdı:

“Vay Osmanoğlu! 624 yılın 500 yılı, 3 kıtada harika güç olan tarihin, seni yıkan odaklardan biri olan Rockefeller burslu, tarihçilerin kutbu (benim değil) denilen İnalcık’a emanet. Olağan ki senin jenerasyonun sana düşman olacak. Tarihini sen yazmadın ki. Tarihini seni yıkanlar yazdırdı.”

Halil İnalcık’ın yazdığı “Tanzimat” isimli kitaptan bir kısmın altını çizerek yaptığı paylaşıma da “Osmanlıya profesyonelce bu türlü vurulur” cümlesini ekleyerek ünlü tarihçiyi bir Osmanlı düşmanı üzere göstermeye çalıştı. 

1976 yılında hayatını kaybeden bir diğer tarihçi müellif olan Şevket Süreyya Aydemir’i de maksat gösteren Sofuoğlu; “Osmanlı düşmanlığınız bitmedi gitti ya! Osmanlı, güya 13 yaşında Müşir Kazım Paşanın oğlunu hem subay yapmış hem 2 rütbe vermiş. Sen evvel kendi yazdığın palavrası yeterli oku. Resneli Niyazi denilen devlet düşmanını 13 yaşında teğmen yapıyorsun. Tarihi işte bu türlü daima palavra yazdılar” dedi.

Dekan: "Tüm kısım rahatsız"

Hürriyet'ten Abdullah Ulu'nun haberine nazaran, Sofuoğlu’nun misyon yaptığı Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmettin Alkan, “Dekan olmakla birlikte tıpkı vakitte birebir kısımda tarihçiyim. Yapmış olduğu açıklamaya natürel ki katılamayız” diyerek şöyle konuştu: 

“Yapmış olduğu kıymetlendirme üslubu, biçimi asla tasvip edilebilecek bir şey değil. Kısımdaki arkadaşların da benim üzere düşündüğünü biliyorum. Gündeme getirdiği mevzular hem akademik bilgi manasında önemli sorun hem de bir üniversite hocasına yakışmayacak bir üslup. Bu manada şahsım ismine ben üzgün ve rahatsızım. Halil İnalcık Türk tarihçiliğinin en kıymetli isimlerinden biri. Osmanlı tarihi araştırmalarıyla, erken devri hakkında çığır açan değerli bir tarihçimiz. Bu türlü rol model olan birinin hafife alınması ve yalnızca bir cümlesini cımbızlayıp yönlendirme yapması hakikat değil. Biz Halil İnalcık’ı gelmiş geçmiş en değerli tarihçilerden biri olarak görüyoruz.”

"Teknik tenkit yaptım"

Sofuoğlu gelen reaksiyonlar üzerine kendisini “İnalcık’a verilen burs Osmanlı’yı yıkan ailelerden birinden ise benim için değerli. Makalesi ve tenkit etmediği alıntısıyla yapılan Osmanlı iftirası üzerinden İnalcık’a, teknik bir tenkit yaptım. Ne yani İnalcık eleştirilmez mi, ilah mı o?” diyerek savundu.

Soruşturmaları devam ediyor16 Aralık 2020’de Akit TV’de katıldığı bir programda evvel ‘Z’ jenerasyonunu eleştiren Ebubekir Sofuoğlu, üniversiteler konuşulurken “Neredeyse fuhuş evleri” demişti. Hakkında hem üniversite hem de savcılık soruşturma başlatmıştı. Soruşturmaların devam ettiği öğrenildi. Sofuoğlu’nun ayrıyeten “Sultan Abdülhamid Google’ı kullanan, birinci icat eden kişi” üzere tuhaf açıklamaları vardı.

Rockefeller bursu

1954 ile 1965 ortasında değerli sayıda Türk tarihçi, edebiyatçı ve filozof Rockefeller burslarından yararlandı. O tarihte Ankara Üniversitesi’nde önde gelen bir tarih profesörü olan Halil İnalcık’a bir araştırma bursu verilmişti. İnalcık bir Osmanlı tarihçisiydi lakin Amerikan tarihi araştırmalarına da büyük ilgisi vardı. 1956 yılında ABD’ye gitti, arşivleri ziyaret etti ve Amerikan tarihiyle ilgili dersler aldı.

"Popülarite kazanma arayışı"

Prof. Dr. Zekeriyya Kurşun (Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı):

Ben bunun tartışılmasını yanlışsız bulmuyorum. Halil Hoca’yı yapıtlarıyla, ortaya koyduğu çalışmalarıyla tartışmak gerekiyor. Bugüne kadar Türk tarihine sunduğu katkılarıyla, bilhassa Osmanlı tarihinin, başta ABD olmak üzere dünyada ilgi görmesini sağlamasıyla tartışmak gerekiyor. Onun dışındaki tüm tartışmaların anlamsız, yersiz ve merhum hocanın biyografisi ve kişiliği üzerinden birtakım popülarite kazanma arayışı olarak görüyorum. Hocanın ortaya koyduğu yapıtları bütünüyle okumamış insanların kıymetlendirme yapmasını da yanlışsız bulmuyorum.

"Üzerine konuşulmayacak bir isim varsa o da İnalcık"

Prof Dr. Kemal Yakut (Anadolu Üniversitesi Tarih Kısım Başkanı):

Yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada hürmet duyulan bir isim. Tüm çalışmalarını arşiv evraklarına dayandırarak yani tam bir akademik tarihçilik gerçekleştirerek yaptı. Sofuoğlu’nun yorumunun hiçbir değeri yoktur. Günümüzde birtakım tarihçiler üzerine konuşulabilir. Lakin konuşulmayacak bir isim varsa o da Halil İnalcıktır. Bu stil yargılar akıl alır üzere değil.

"Türk tarihçiliğinin yüz akı"

Prof Dr. Haşim Şahin (Sakarya Üniversitesi): 

Halil İnalcık Türk tarihçiliğinin yüz akı. Alanda en kıymetli çalışmalar ona ilişkin. Fatih periyodunu en uygun ondan okuyoruz. Ondan evvel Franz Babinger’in yazdığı palavra yanlış bilgilerle okuyorduk. Osmanlı iktisadını, adaletnamelerini, Tanzimat’ı, imtiyazları ondan öğreniyorsunuz. Tarihin neresine bakarsanız bakın İnalcık var. Bir tarihçinin onun rahlesinden geçmeden tarihi okuması ve anlaması mümkün değil. Lakin okumamış olmak lazım hakkında laf söyleyebilmek için. Tarihçilerin kutbu unvanını sonuna kadar hak eden biridir. Doktorasını tarih alanında yapmayanları tarihçi kabul etmiyoruz esasen.

"Halil İnalcık bir kurum"

Tarihçi İlber Ortaylı: 

(Halil İnalcık’ın bir tarih kitabı için köyleri gezerken çekilmiş imgelerini toplumsal medya hesabından paylaşarak) Halil İnalcık 82 yaşında, yanlışsız tarih için yollarda... Halil İnalcık Hoca bir kuruluştur, bir kurumdur. Bu ülkenin yetiştirdiği, iftihar edeceği bir münevverdir.

"İlim yerine nefret saçıyor"

Gazeteci müellif Murat Bardakçı: 

Karşımızda nerede büyük, nerede küçük harf kullanılacağından bîhaber olan, kesme işareti koymaya ve sözleri birbirlerinden ayırma zahmetine bile tenezzül etmeyen, altı satırlık bildirisinde altı imlâ yanlışı yapan ve etrafına ilim yerine yalnızca nefret saçan ‘Prof.’ unvanlı bir zavallı var. Bu gibilerin unvanlısına da unvansızına da ‘çatlak’ deyip geçebilirsiniz lakin verdikleri ziyan gitgide vahimleştiği için “çatlak” vasfını çoktan geride bıraktılar, artık önemli tehlike halindedirler.

Üst Alt