Son Konu

İngiltere’nin Finansal Yönetim Otoritesi (FCA) Kripto Paralara İlişkin Bir Araştırma Yayımladı

teknoloji

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
ingilterenin-finansal-yonetim-otoritesi-fca-kripto-paralara-iliskin-bir-arastirma-yayimladi.jpeg

İngiltere’nin finansal hizmetler düzenleyicisi olan Finansal Yönetim Otoritesi (FCA), kripto para birimine sahip yetişkin sayısında istikrarlı bir artış olduğunu ortaya koyan yeni bir araştırma yayımladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter
ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma, İngiltere’deki 2.3 milyon yetişkinin kripto para tuttuğunu (geçen yıl 1.9 milyon) ortaya koydu. Benzer şekilde farkındalık da istikrarlı bir şekilde artıyor. Yetişkinlerin %78’i geçen yılki %73’e kıyasla kripto paraları duymuş durumda.

FCA ayrıca, sektöre yatırım yapanların yarısından fazlasının olumlu bir deneyim yaşadıklarını ve tekrar yatırım yapacaklarını söylemesiyle (geçen yıl %41’den %53’e) kripto paralara olan ilginin arttığını tespit etti. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin son 12 aydaki performansı göz önüne alındığında bu beklenen bir gelişme olabilir.

Yine de FCA’ya göre, kripto para birimleri kavrayışı düşüşte. Araştırma, katılımcıların %71’inin bir ifade listesinden kripto para biriminin tanımını doğru bir şekilde tanımlayabildiğini gösteriyor.

FCA, birçok kripto para projesinin düzenlenmemiş olduğunu vurguladı ve bir şeyler ters giderse, etkilenen bir kişinin destek için FSCS’ye veya Finansal Ombudsman Service’a erişiminin olası olmadığını belirtti.

FCA’nın tüketici ve rekabet direktörü Sheldon Mills, “tüketiciler bu tür ürünlere yatırım yaparlarsa, tüm paralarını kaybetmeye hazır olmalılar” dedi.

FCA, geçtiğimiz yıl boyunca, daha riskli kripto para alım satım biçimlerine tüketici erişimini kısıtlamak için önlemler aldı. Bu yılın Ocak ayında kurum, bireysel yatırımcılara kripto para türev ürünlerinin satışını yasakladı ve bunun tüketici zararını 53 milyon £ (74 milyon dolar) kadar önleyeceğini tahmin etti. 

Üst Alt