• Bismillahirrahmânirrahîm.Kul hüvellâhü ehad Allâhüssamed Lem yelid ve lem yûled Ve lem yekün lehû küfüven ehad Anlamı: Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.De ki; O Allah bir tektir.Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir). Doğurmadı ve doğurulmadı O 'na bir denk de olmadı.

Progresif direksiyon nedir? özellikleri nelerdir?

  • Konbuyu başlatan yaprak0135
  • Başlangıç tarihi
yaprak0135

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Webmaster
Yetkili
13 Nis 2018
251,595
9
1,075
31
Türkiye
Progresif direksiyon
Eski zamanlardan bu yana gelişerek büyüyen otomobil sektöründe, direksiyon kavramını iki evreye ayırabiliriz. Bunlardan biri hidrolik direksiyondan önceki zaman, diğeriyse hidrolik direksiyondan sonraki zamanlar. Hidrolik direksiyonla birlikte gelişen teknolojiyle, ısıtmalı direksiyonlardan tutun da, bütün araç kontrol tuşlarının direksiyona eklenmesine kadar birçok yeni gelişme oldu. Bu gelişmelerden biri de Progresif direksiyondur. Progresif direksiyon, duruma ve hıza göre değişebilen direksiyon turlarıyla konforu, can güvenliğini ve yol tutuşunu güçlendiren bir sistemdir. Normal direksiyondan en büyük farklılığı, hız etkenini hesaplayarak, direksiyon turlarını da bu düzeye göre yapmasıdır. Düşük hızlarda direksiyon turlarınız azalır. Örnek verecek olursak, kırmızı ışıkta bekliyorsunuz, yeşil yandı ve U dönüşü yapmanız gerekiyor. Normal direksiyonda u dönmek için direksiyonu en az bir tur çevirmeniz gerekmektedir ama Progresif direksiyon hızınızın düşük olduğunu hesap ederek bu direksiyon turunu minimum seviyeye indirger. Bu özellik sayesinde U dönüşünü direksiyonu daha az çevirerek tamamlayabilirsiniz.Yeni nesil otomobillere eklenen yeni versiyonlarda, bu senaryonun tam aksi durumlara da çareler var. İlk versiyonlarda yalnızca tur süresini düşüren özelliğe, teknolojinin ve insan beyninin gelişmesiyle yeni güncellemeler eklendi. Hız düşük durumdayken, direksiyon turunun düşmesinin aksine, yüksek hızlarda giderken bu durumun vuku bulması çokta istenen bir durum olmayacaktır. Yüksek hızlarda giden bir otomobil için ihtiyaç olan şey tur süresinin azalması değil, aksine artmasıdır. Progresif direksiyonların yeni nesil versiyonlarında bu durum düşünülmüş. Yüksek hızlarda giderken, ani hareketlerden kaçınmak bu özellikle mümkün. Yüksek hızlarda seyir ederken, sizde fark etmissinizdir ki, normal direksiyonu hafifçe oynattığınızda bile aracın yön değişimi oldukça fazladır. Bu dengeyi sağlayan sistem size süratli ve süratsiz durumlarda yardımcı olarak, konforu hissettiriyor.
Progresif direksiyonlar Volkswagen tarafından yaygınlaştırıldı. Halkın arabası olarak bilinen Volkswagen, bu direksiyon özelliğini bize oldukça konforlu bir şekilde sundu ve diğer firmalara da örnek olmaya devam ediyor.
 
Üst