Son Konu

Ghostbusters: Sanctum of Slime

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
40394_640.jpg
80'li yılların vazgeçilmez klasiklerinden olan Hayalet Avcıları'nın günümüzde pek esamesi okunmaz oldu. Bizler küçükken, internet üzere insanın ufkunu genişleten bir icat olmadığı için hayal gücümüzün sonlarını zorlayan isimlerin başında gelirdi Hayalet Avcıları. Birbirinden komik ve sefalı dört karakterin, sırtlarına taktıkları küçük çapta nükleer faciaya yol açması olası silahlarla, hayaletlerin peşine düştükleri çok sefalı bir sinemaydı. Kaygı temalı olmasına rağmen, bol esprili diyalogları ve güya hayalet avlamaya değil de, haşere ilaçlamaya masraf üzere giyinip kuşanan ekibin maceraları gülmekten kırar geçirirdi.

Nereden nereye...

Şu devrana kadar, Ghostbusters ismini kullanan pek çok oyun yapıldı. Eski konsollar devrinde önümüze çıkan ve umumiyetle de vasatı aşamayan oyunlara imza atan yapımcılar, uzun bir aradan sonra bu temayı yine hayata geçirmeye çalıştı. Ghostbusters: The Medya Game isimli, geçtiğimiz yıllarda çıkan konsol oyunu, ortalamanın üzerinde bir imalat olsa da, dişe dokunur bir Hayalet Avcıları çıkmadı...

Geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen Ghostbusters: Sanctum of Slime isimli, dört kişilik co-op desteği veren oyundan ise hayli umutluydum. İnceleme için gönderilen kodu aldığımda da çok heyecanlandığımı söyleyebilirim. Sinemasından aşina olduğumuz, tadına doyulmaz açılış müziği ile havaya girdikten sonra oyuna hazırdım ve çabucak içine oyuna daldım...

Çizgi roman stilindeki görüntüleri kötü değildi. Sinemadaki karakterlerle hiç ilgisi olmayan kahramanların bulunmasına da bir tarafa kadar tahammül edebilirdim, ancak oyuna giriş yaptıktan sonra tüm hevesim kaçtı diyebilirim. Birinci intiba olarak pek bed bir başlangıç yapan oyunun ne grafikleri, ne efekteleri, ne de oynanışı bir şeye benzemediği için şaşkınlık içinde birinci kısmı bitirdim.

Hayal edecek durumda değilim

Geçtiğimiz sene Steam üzerinden yayımlanan ve parasız biçimde tüm oyunculara sunulan, Alien Swarm ile kıyasladığımda, arada dağlar kadar fark olduğunu söyleyebilirim. Aslında umumi mantık tıpkı; dört kişi bir araya gelip, hayaletlere karşı amansız bir savaş veriyorsunuz. Her kullanıcı, bir gayrısının ardını kolluyor, kadro çalışması içerisinde ilerlemek gerekiyor. Alien Swarm'daki tansiyon, endişe dolu atmosfer kişisi oyuna bağlarken, buradaki savaşların ruhsuzluğu, insanın içine işliyor.

Ghostbusters: Sanctum of Slime'ın ne grafikleri grafik, ne de oynanışı bir şeye benziyor. Mekanlar deseniz, birbirini tekrar eden ve odadan odaya geçiş sağlayan bir sistem üzerine kurulmuş. Daima tıpkı yaratıklar üzerinize geliyor ve anlamsızca sağa sola ateş edip duruyorsunuz. Boss savaşları da yaratıcılıktan nasibini almayınca artı olarak söylenecek pek bir şey kalmıyor. 10 dolarlık etiket fiyatına sahip olan oyunu yalnızca ölçüsüz Ghostbusters fanatiklerine önerebiliriz.

Üst Alt