Son Konu

Hem genişletici hem erişim noktası: Zyxel WRE6602 inceledik

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
zyxel-wre-6602-04-WSyb_cover.jpg

Mevzu internet olunca hepimiz takıntılı hale geliyor. Bilhassa hanede art odalarda ya da büyük ofislerde çekmeyen internet konusu değerli meselelerden biri olarak önümüze çıkar. İnternetin tesir ortamını artırmak için ofiste ya da hanede yapabileceklerimiz aslında zahirdir: Wi-Fi sahasını genişletecek cihazlar kullanmak. Bu cihazlara umumî olarak ağ genişlatieci (Wi-Fi Extender) ismini veriyoruz. Bu cihazlar birkaç adımda mevcut kablosuz yerinizin tesir meydanını genişletir.

Hem genişletici hem erişim noktası: Zyxel WRE6602 inceledik

Ağ eserleri geliştiricisi Zyxel'in inceleye konuk olan eseri de bu stil bir ağ genişletici tahlili. Repeater olarak da geçen bu ağ genişleticilere şık bir örnek olan Zyxel WRE6602, üzerinde açma kapama tuşu ve mod düğmesi (aynı hengamda AP yani Erişim Noktası da olabiliyor) bulunan ortalama bir adaptör boyutuna sahip bir eser.

Cihazın kutusundan yalnızca kendisi çıkıyor. Ek olarak tasarrufa kılavuzu ve garanti dokümanı üzere dökümanlar dışında gayrı bir kablo vs yok. Cihazın konseyimi da bir o kadar kolay. Evvel hangi modda kullanacağınızı seçiyorsunuz (AP ya da Repeater). Bu süreç için cihazın üzerindeki bir tuşu kullanıyorsunuz. Akabinde üzerindeki açma kapama tuşuna basarak açıp modemin yakınındaki bir prize cihazı takmanız kâfi.

Bu süreçleri yaptıktan sonra mobil cihazınıza Zyxel Easy Link pratiğini yüklüyorsunuz. Ben yaptığım denemede Repeater modunu seçtim. Uygulamayı yükledikten sonra cihaza bağlanıyorsunuz. Aslında pratik görsel olarak sizi yönlendiriyor. Bu süreçleri yaptıktan sonra cihazın size sunduğu yönergeleri takip ederek lokal ağa irtibat yapıyorsunuz. Yaklaşık 5 dakika süren bu adımları yaptıktan sonra Zyxel WRE6602 ağınıza bağlanıyor.

Zyxel WRE6602 repeater modu

Repeater modunda cihazın yaptığı iş sizin internetinizi alıp tesir ortamını genişletmek. Bunu yaparken mevcut ağın ismini ve şifresini motamot kullanıyor. Bu yüzden modem ya da router temasınızın şifresi ve ismi neyse onu motamot kullanıyor. Esasen repeater modunun umum özelliği bu.

Zyxel WRE6602'nın sunduğu sürat yekunda yaklaşık olarak 1000 Mbps. Bunun 876 Mbps'lik ölçüsü 5GHz kanalından, yaklaşık 300 Mbps'lik kısmı ise 2.4 GHz kanalından geliyor. Yani tek bir cihazla ulaşabileceğiniz teorik sürat 876 Mbps.

Repeater modunda yaptığım denemelerde salonda bulunan ve hem 2.4 hem 5 GHz desteği sunan modemime bağladığım Zyxel WRE6602, 10 metre aralıktaki art odamda 5 GHz modunda 17.9 Mbps Download ve 5.55 Mbps Upload suratına ulaştım. Tıpkı aralıkta modeme ulaşmaya çalıştığımda ise 5 GHz sinyalinin ehliyetli olmadığı uyarısı ile karşılaştığımı belirteyim. Bu arada evimdeki internet sunduğu suratın 24 Mbps Download, 6 Mbps Upload olduğunu da belirteyim. Birebir düzenekle 2.4 GHz frekansında yaptığı denemede ise 12.0 Mbps Download, 5.21 Mbps Upload suratlarına ulaştım.

Görüldüğü üzere 5 Ghz frekansında suratım daha yüksek. Esasen bu türlü olması da çok sıradan. Modem ya da routerınız 5 GHz frekansını kullanıyorsa onu tercih etmenizi öneririm.

Zyxel WRE6602 AP modu

Erişim noktası yani AP moduna almak için cihazın üzerindeki sürgülü mekanizmayı kullanıyorsunuz. Bu modda cihaza ethernet kablosu ile bir ağa bağlamanız gerekiyor. Irtibat için gerekli erişim noktası haberleri cihazın yan tarafındaki bir etiket ile görülebiliyor.

Bu modda da gerekli ayarları yeniden Easy Link pratiği ile yapıyorsunuz. AP modu kablolu bir ağı kablosuz hale getirmek için kullanılıyor. Bu kablolu irtibat yolunda ethernet ilişkisinin 100 Mbps desteği sunduğunu da belirteyim.

Cihazın üst yüzünde bir adet düğme (uygulama üzerinden ayar yaparken bu düğme kullanılıyor) ve temas ve durumu gösteren 4 adet LED lamba yan alıyor. Yeşil renk veren bu lambalardan biri cihazın açık olup olmadığını gösterirken gayrısı Wi-Fi sigmesi ile ağın faal olup olmadığını gösteriyor. Bir sair lamba AP modunda yanarken, sonuncu lamba ise fizikî tuşa bastığınızda yanıp sönerek pratik ayarlarının yapılmasına hazır olduğunu gösteriyor.

Eserin tasarrufa umumi olarak kolay. Tatbikte ne yazık ki Türkçe lisan desteği yok. Heyetim ileri seviyede İngilizce haberi gerektirmese de bahse vakıf olmayanların biraz zorlanacağı kesin. Cihazı beğenmekle bir arada pratiğin Türkçe lisan desteğini de aradığımı belirteyim. Zyxel bu hususta biraz çalışabilirse hoş olur.

Öte yandan cihazın üzerinde bulunan bu fizikî ayar tuşu birebir devirde WPS tuşu hizmetini görüyor. Yani WPS desteği sunan destekleyen modem ve router gibisi cihazlarla muhaberesi bu tuş yardımı ile de yapabiliyorsunuz. Haliyle o hengam tatbik üzerinden ayarlamaya da gerek kalmıyor.

Tasarrufa kolay, pratik ve günlük muhtaçlıkları rahatlıkla karşılayan Zyxel WRE6602'yi umum olarak beğendiğimi belirteyim. İnceleme yapıldığı tarihte yaklaşık olarak 300 TL fiyat etiketine sahip olan cihazı bu biçim muhtaçlıkları olan, meskeninde ya da işyerinde internet temasında sorun yaşayanlara öneriyorum.

BEĞENDİM
  • Kolay suram
  • Kompakt tasarım
  • Çift bant desteği
  • Hem repeater hem AP modu

BEĞENMEDİM

• Tatbikin Türkçe desteği olabilirdi
Umum olarak tasarrufa rahat bir eser Zyxel WRE6602'yi birkaç dakikada kurarak faal hale getirebilirsiniz. İnternet kapsama meydanı ile sorun yaşayanlar Zyxel'in bu eserine bir göz atsın derim.

Üst Alt