Son Konu

Jeff Bezos, Ayı Kolonileştirmemiz Gerektiğini Söylüyor

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Amazon CEO'su Jeff Bezos, başka şirketi Blue Origin'in, Ay yolculuğunu uçak yolculuğu kadar kolay hale getirmek için dev bir Ay toprağı üzerinde çalışmasının çok olağan bir nedeni olduğunu söylüyor:

"İnsanlığın hayatta kalabilmesi, Ay'dan başlayarak uzayda kolonileşmeye dayanıyor.”

Bezos, geçtiğimiz Perşembe günü Las Vegas’ta düzenlenen re:Mars teknoloji konferansında mevzuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Amazon varsayım ve kapasite planlama yöneticisi Jenny Freshwater ile röportaj yaptı.

a1104fabc72f300590d758c9ca992b5f4cc63386.jpeg

Bezos, geçen ay Blue Moon isimli, Ay'ın çeşitli yüklerini teslim etmek için tasarlanan ve orada “sürdürülebilir bir insan varlığı” oluşturmada yardımcı olmak maksadıyla tasarlanan, Ay'a iniş aracını tanıttı.

Bezos, Ay'ın kullanılmasının, alan kolonizasyonu için gerekli altyapının inşa edilmesine yardım ederek insanlığı himaye planının bir modülü olduğunu söyledi. Perşembe günkü konuşmasında “Benim görüşüme nazaran uzaya gitmemizin nedeni yerküreyi kurtarmak. Bu medeniyeti büyütmeye devam edeceksek harekete geçmeliyiz.” dedi.

Bezos, Ay'ın iniş için kusursuz bir alan olduğundan bahsetti. Buz halinde su olduğunu, Dünya’ya yalnızca üç günlük yakın bir aralıkta bulunduğunu ve güneş kuvvetine erişiminin olduğunu belirtti. Başkaca taraf çekiminin daha az olması sayesinde Dünya’ya nazaran 24 kat daha az güç gereksinimi olduğunu söyledi.

Pekala ya Yerküre? Bezos, gezegenimizin ağır endüstriden kurtarılması gerektiğini söyledi. Dünya’nın fabrikalara mesken sahipliği yapmak zorunda kalmayacağını lisana getirdi. Bu doğrultuda üretim kapasitesini Dünya’dan uzaklaştırmaktan öteki seçeneğimizin olmadığını söyledi.

Üst Alt