Ragnarök: Yeni Bir Başlangıç

makaleci

Vip Üye
14 Ocak 2020
42,900
0
36
31
Bir Rivayet


Bir rivayete nazaran Midgard'ın her noktasında savaş ve acı olacak. Sköll isimli kurt, güneşi ve kardeşi Hati de eski lisanda "Máni" olarak isimlendirilen ayı yutacak. Valhalla'da yaşayan ve her gün Einherjar'ı uyandıran Gullinkambi, yaradanlara akıllıca ötecek ve savaş meydanına ejderhaları çağıracak. Loki'nin evlatlarından Jörmungand ve Dev Kurt Fenrir hür kalacak. Thor Jörmungand'ı öldürecek ancak yılan Thor'u zehirleyip onu öldürecek. Fenrir, Ilahların Pederi Odin'i öldürecek. İntikam ve yalnızlık ilahı Vidar, Fenrir'i öldürecek. Hel'in kapısının koruyucusu olan Garmr ve Zafer Rabbi Tyr bu devir birbirlerini öldürecek. Rahmet yaradanı Freyr, burada Surtr tarafından öldürülecek ve akabinde Surtr yarattığı alevler yüzünden ölecek. Loki ve mevla Heimdall ölesiye dövüşecekler. Akabinde birbirlerini öldürecekler. Sonrasında Midgard ateşlere bürünecek ve birtakım rabler sağ kalacak. Birtakım ilahlar ise tekrar doğacaklar. Heimdallr bu sırada Gjallar-Horn'u üfleyecek ilahları bir araya toplayacak. Ahir yerküreden nefret ve dert gidecek. Kalan Lif ve Lifthrasir huzurlu bir formda yaşayacak. Hayatta kalmayı başaran bu iki insan tekrar doğmuş ve bereketli bu yerkürede, alevleri yine dolduracak.
Kaçınılmaz Son

Ragnarök ismi verilen bu kehanet ilahların mecburi sonu olarak bilinmektedir. Bu müthiş savaşta hangi rablerin ve devlerin öleceği evvelden söylenmiştir. Lakin ilahlar ve devler Ragnarök vaktine kadar hazırlanmaya devam etmişlerdir. Odin, Valkürler'in ve elit erlerinin içinde bulunduğu bir ordu kurmuştur. Bu kurulan güçlü ordu kıyamet vakti felaketi önlemek için toplanmıştır. Ragnarök'ün başlamasına gerçek giden vukuatların Baldr'ın vefatıyla tetiklendiği söylenmektedir. Yggdrasil'in titremesi ve gıcırdaması da Ragnarök vakti geldiğinde horozun üflemesinden dolayıdır.

Ragnarök sözünü biraz inceleyelim o vakit. Ragnarök sözünü "Ragnar-ök" diye böldüğümüz hengam değişik bir mana çıkmakta. "Ök" sözü Türklerde "Gök" mealine gelmektedir. Türk mitolojisine baktığımız devir da kıyamet gününün "Kalgançı Çak", "Kalganan Gün" olarak belirtildiğini görebiliriz. Bu sözlerin meallerine bakacak olursak "Dirilinen gün", "Kalan son zaman" üzere mealleri vardır. Ragnar sözcüğü ile Kalgan sözcüğü anlamca da birbirlerine benzemektedir. Ragna/r-ök, Kalgan-ök benzerliğini de buradan anlayabiliriz sanırım. Bu Avusturyalı bir filolog olan Rudolf Simek'e nazaran Ragnarök sözünün meali "tanrıların son devranı, ilahların son kaderi" üzere bir manaya gelmektedir. Bu da sanırım aralarında bir benzerlik olduğunu göstermekte.

Kimilerine nazaran de "Tanrıların Alacakaranlığı" olarak isimlendirilmektedir. Ragnarök sözündeki "rok" sözcüğü "rokkr" ile karışmış ve bu yüzden "Ragnarøkkr" yani "Tanrıların Alacakaranlığı" olmuştur. En bilinen manası "Tanrıların Kaderi" olarak geçmektedir.
Ragnarök başlangıcı çok şiddetli bir formda olacak. "Korkunç kış" olarak bilinen Fimbulvetr ile olacak, bu kış çok sert ve dondurucu geçecek. Yaz mevsimi yaşanmayacak, üstüne 3 kış arka arda yaşanacak. Kaosu bir merdiven olarak görürsek, vahşet mütemadi yukarı hakikat çıkacak. Nefret, kin, arbede ve acı Midgard'ı saracak. Aile yapısı bozulacak, aile arasında tartışmalar çoğalacak ve kaos büyüyecek. Güneş ve ay, kurt sürülerinden kaçmaya çalışacak ve gökyüzünün bir ucundan öbür ucuna kadar gideceklerdir.

Bir numara kurt Sköll, güneşi deviriyor ve Midgard kişileri bunun büyük bir felaket olduğunu düşünecekler. 2. kurt Hati ise ayı yutacak fakat bu birincisi kadar büyük bir vaka yaratmayacak. Yıldızlar gökten düşecek, nokta yüzü titreyecek, dağlar her mekana savrulacak, bütün bağlar kopacak, zincirler kırılacak ve böylelikle Dev Kurt Fenrir muaf kalacak.

Ragnarök başlıktan da anlaşılacağı üzere aslında her şeyin sonu değildir, yeni bir başlangıçtır. Şayet yardımsever, merhametli, ahlaklı bir hayatınız olduysa ferah ve hoş mekanlarda, içkilerin bol olduğu mekan olan Brimir isminde nefes kesici manzarası olan bir bölgede olacaksınız. Ya da altın bir sarayda yani Sindri'de yaşayacaksınız. Gelgelelim kötülük yapanlar, katiller, hırsızlar vb. beşerler Náströnd yani "Ceset Kumsalları"nda yaşayacak. Bu mekanın duvarları kuzeye bakmaktadır ve mekan iç içe geçmiş yılanlarla doludur. Yılan zehriyle dolu bu mekanda, acı ve ızdıraptan öteki bir şey bulunmamaktadır.

Tüm bu kıyametten sonra Midgard tekrardan küllerinden doğacak ve altın çağ yaşanacaktır. Tarlalar ekilmeden verimli eserler verecek ve tüm illetler birden yok olacaktır. Odin'in oğlu Hod tarafından öldürülen Baldr tekrardan doğacak ve bu kıyamette ölen ilahların evlatları miraslarını alacaklar. Böylesine şiddetli bir kıyametten yalnızca iki insan kurtulacak ve bunlar da sabahları oluşan çiy damlaları ile hayatta kalmaya devam edecekler. Bu iki insan Lif ve Lifthrasir olarak geçmektedir. Midgard kişilerinin ana ve pederi olacaklardır.
 
Üst