Son Konu

Kayınvalidesini 'Virüs Bulaştırmasın' Diye Öldürmeye Çalışmakla Suçlanan Damada Beraat

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-d7dae05d16b660a3b9fad62523c52f90ad64932e.jpg

Antalya'da koronavirüs teşhisiyle hastaneye yatırılan kayınvalidesi Iraz M.'yi, kendisine virüs bulaştırmasından korktuğu için yastıkla iki sefer boğmaya çalıştığı savıyla yargılanan Hasan B., beraat etti.

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan kayınvalidesinin durumunu öğrenmek için hastaneye giden Hasan B. (51), pandemi kısmına kaldırılan Iraz M.'nin (83) yanında refakatçi olarak kalmaya başladı.

16 Eylül günü Sıhhat Bakanlığı'nın kendilerini araması ile kayınvalidesinin corona virüs olduğunu öğrenen Hasan B., 'Kaynanam daima öksürüyor. Virüsü bana da bulaştırmasından korkuyorum' diyerek, yanında kalmak istemedi. Refakat edecek öteki kimse olmadığı için Iraz M.'nin yanında kalmaya devam eden Hasan B., argümana nazaran onu yastıkla boğmaya çalıştı. Durumu gören hekim, Hasan B.'yi odadan uzaklaştırıp, durumu hastane güvenliğine bildirdi.

Hasan B., güvenlik vazifelisi gelmeden tekrar odaya girip, kayınvalidesinin yüzüne çarşaf örtüp, ağız-burun kısmına da yastık kapatarak beklemeye başladı. Bu sırada gelen güvenlik vazifelisi, odada bu halde bekleyen Hasan B.'nin fotoğrafını çekti. Daha sonra hastaneden ayrılan Hasan B., bir gün sonra meskeninde yakalanarak gözaltına alındı.

Hasan B., sevk edildiği adliyede çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe tutuklandı. Hasan B. hakkında 'Beden bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiyi taammüden öldürmeye teşebbüs' suçlamasıyla iddianame hazırlandı. Hastanede Covid-19 tedavisi gören Iraz M. ise bir mühlet sonra ömrünü yitirdi.

"Öksürürken çarşaf üzerinden kaymasın istedim"

20 yıla kadar mahpusu istenen Hasan B., Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde çıktığı birinci duruşmada, “Kaynanamın testinin müspet çıktığını öğrendim. Çok korktum. Kayınvalidemden çekindim. Zira çok kuvvetli öksürüyordu. Etrafa öksürüğü yayılmasın diye çarşafı yüzüne kapattım. Yastığı ağzına yahut yüzüne denk gelecek, nefes alışına mahzur olacak halde koymadım. Yastığı baş ucuna koydum ki, öksürürken çarşaf üzerinden kaymasın istedim" dedikten sonra, yurt dışına çıkış yasağı konularak tahliye edildi.

"Öldürme kastı yoktur"

Davanın 4'üncü duruşmasında karar çıktı. Duruşmaya sanık avukatı Burak Soybir katıldı. Duruşma savcısı bir evvelki duruşmada sanık için 'kasten öldürmeye teşebbüs kabahatinden yargılanmasını istediği mütalaasını tekrarladı. Sanık avukatı Burak Soybir ise müvekkilinin kaynanasına ziyan vermek üzere bir kanısı olmadığını belirterek, “Bilakis bakıma muhtaç kayınvalidesine yardım etmek zorunda kalmıştır. Bu ortada da kendisini virüsten muhafazaya çalışmıştır. İddianamede belirtildiği formda müvekkilimin öldürme kastı yoktur. Keza hasta aslında direkt teneffüs aygıtına bağlıdır. Kastın öldürme olması durumunda, teneffüs aygıtının kapatılması yahut entübe borusunun çekilmesi yoluyla hasta öldürülebilir. Hasan B.'nin tek hedefi, refakat ettiği Covid-19 hastasının öksürüp yaydığı virüslerden kendisini korumaktır" dedi.

Mahkeme, sanığın beraatına karar verdi.

Üst Alt