Son Konu

Kasım'da Ne Oynasak?

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
content_617fb7cf33679_73242.jpg

Hareketli bir Eylül ayının ardından FPS dolu bir Ekim’e merhaba demeye hazırlanıyoruz. Bu ay bizleri yeni nesil FPS’ler, nostaljik oyunlar ve bir hayal kırıklığı bekliyor olacak. Sizi daha fazla lafa tutmadan gelin yeni ayda bizleri heyecanlandıran oyunlara birlikte bir bakış atalım.

Call of Duty: Vanguard (PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S) – 5 Kasım

Yeni nesil Call of Duty oyununun çıkış yapmasına artık sayılı günler kaldı. Başarılı beta süreçleri geçiren Call of Duty: Vanguard, her zaman olduğu gibi FPS tutkunlarının çoklu oyuncu açlığına hitap edecek. Bu kez bizleri İkinci Dünya Savaşı’na götürecek olan oyun, farklı hikaye anlatısı ile dikkat çekmeye hazırlanıyor.

Farklı diyoruz zira Activision’ın en çok üzerinde durduğu şeylerden biri oyunun hikayesi. Yayınlanan ufak oynanış görüntülerinde de bu hikayenin her zamanki Call of Duty patlayıcılığında olduğu gözlemlenebiliyor. Bol bol aksiyon içerecek hikaye modunda artık yeni mekanikler görme fırsatımız da olacak. Örneğin fragman içerisinde karakterimizin bol bol tırmandığını görme fırsatı bulmuştuk. Geliştirici bizleri, İkinci Dünya Savaşı’nın gidişatını değiştiren pek çok cepheye sokacağının sözünü de verdi.

Çoklu oyuncu modundaki ana değişiklik ise zombi modu olacak. Normalde birer yıl arayla gelen zombi modu bu kez Vanguard’da da bulunacak. 20 haritanın bulunacağı bu çoklu oyuncu modunun, Call of Duty aleminin yeni damızlık ineği Warzone’u etkileyeceğini de belirtelim.

Forza Horizon 5 (PC, Xbox One, Xbox Series X/S) – 9 Kasım

Sıkı bir FPS tutkunu olsam da bu ay benim en çok merak ettiğim oyun Forza Horizon 5. Yayınlanan ilk görüntülerden beri büyük bir heyecan içerisinde beklediğim oyun, bizleri Meksika’nın her iklimi ve hava olayını yaşayan bölgelerine götürmeye hazırlanıyor. Hem de Forza tarihinde ilk kez!

Yayınlanan her fragmanda Meksika’nın üzerinde duran geliştirici ekip, bizlere her sürprizi hazırlamış durumda. İsterseniz yağmur ormanlarını gezebilecek, isterseniz volkanik küllerin üzerinde drift yapabilecek, isterseniz yere yakın otomobiliniz ile çölün ortasındaki bir asfaltın tozunu atabileceksiniz. Otomobil demişken Forza Horizon 5’in devasa bir liste ile geldiğini söylememek olmaz. Bu kez otomobil tutkunlarını kendisine çekmeyi başaracak gibi görünüyor Forza.

İlk kez Arcade modları ile de farklı bünyelere hitap etmek isteyecek oyun, ilk gününden itibaren Xbox Game Pass kütüphanesine de eklenmiş olacak.

Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition (PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Switch) – 11 Kasım

Hepimizin hayatına dokunmuş bir klasiği anlatmak ne kadar mümkün bilmiyorum. Fakat bir an önce Tommy Vercetti ve Lance Vance ile buluşmak için sabırsızım. Belki de yaşadığım yerden çok daha iyi bildiğim Vice City sokaklarını yüksek çözünürlükte deneyimlemek muhteşem olacak gibi görünüyor.

Tabii ki yayınlanan ilk fragman beraberinde tartışmaları da getirmiş durumda. Pek çok oyuncu yapılan güncellemelerden memnun kalmamış olsa da şahsen ben oyunun ruhunun değişmemiş olmasına sevindim diyebilirim. Zaten Rockstar da olabildiğince sadık kalmış bu üçlemenin temel DNA’sına. Birer Remake olacak GTA 3, GTA: Vice City ve GTA: San Andreas, bizlere çocukluk anılarımızı tekrar yaşatmaya geliyor.

Rockstar, bu yenilenen üçlüyü Stadia hariç her platformda çıkarmaktan geri durmayacak. Nintendo Switch üzerinde bile çıkış yapacak üçleme, 2022 yılında iOS ve Android platformlara da giriş yapacak.

Battlefield 2042 (PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S) – 19 Kasım

Sıkı bir Battlefield hayranı olmasam da özellikle Battlefield V’ten aldığım hazzı çoğu oyundan alamıyorum. Her daim birbiri ile didişen iki çocuk gibi davranan CoD ve Battlefield serisi, yine aynı ay çıkış yaparak ortalığı karıştıracak gibi görünüyor. Fakat bu kez Battlefield, tarihinde ilk kez kendisini öne çıkartan devasa savaş hissine sadık kalacak.

Resmi açıklamalara göre senaryo modu bulundurmayacak olan Battlefield 2042, bunun yerine sadece çoklu oyuncu tecrübesi üzerine odaklanmış olacak. Bu değişim sayesinde savaş alanında pek çok yenilik görme fırsatımız var. Örneğin fragmanlarda da üzerinde durulduğu gibi haritaların tamamı dinamik hava koşullarına sahne olacak. Çatışmanın ortasında hortuma kurban gidebilecek ya da azalan görüş yüzünden düşmanlarınızı elinizden kaçırabileceksiniz. “Daha büyük, daha iyi” sloganı ile hareket edecek Battlefield 2042, savaş alanlarını da çok daha geniş hal getiriyor.

Bakalım bu iki devin karşılaşmasında kazanan kim olacak…

Evil Genius 2: World Domination (PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S) – 30 Kasım

Evil Genius 2 ilk duyurulduğunda en çok heyecanlananlardan biri bendim. Hatta oyunun incelemesi için de PC versiyonuna uzun saatler gömdüm. Benim için büyük bir hayal kırıklığı olan oyun, sonunda konsollar üzerinde çıkış yapmaya hazırlanıyor.

Maalesef ilk oyunun üzerine çok fazla şey koyamayan World Domination, bir noktadan sonra sıkıcı hale geliyor olsa da fırsat verilmesi gereken bir strateji oyunu diyebilirim. Hem esprili yönü hem de kafanızı rahatlatacak “base building” yapısı ile bu tip oyunları sevenlerin keyifli saatler geçirmesini sağlayacaktır. Fakat bir noktadan sonra oyunun yakıtının tükendiğini belirtmek gerek.

Umarım oyun konsollarda kendisine bir kitle yaratabilir.

Üst Alt