Son Konu

Apple, Çin üretimini dağıtmayı planlıyor

teknoloji

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
apple-cin-ile-alakali-yeni-kararlar-alabilir.jpg

ABD ile Çin arasındaki gergin ilişkiler devam ederken, büyük teknolojik şirketleri de bu gerilimden ister istemez etkileniyor. ABD tarafından alınan beklenmedik kararlar birçok teknoloji şirketini yeni çözüm arayışlarına doğru itiyor. Bu şirketlerden biri de Apple. Apple Çin üretimi ile ilgili yeni kararlar alma aşamasında.

Apple Çin üretimi için yeni karar arayışında

Apple uzun yıllardır Çin’de üretim yapıyor ve bu konu hakkında yakın zamana kadar birçok haber çıktı. ABD’nin Çin ile olan ilişkilerindeki gerginlik, devasa teknoloji şirketleri ile beraber Apple’ı da düşündürmeye başladı. Apple, yakın zamanda ortaya çıkacak kararlara karşı tedbirli olmak için kolları sıvadı. Şirketin şimdilerde üretim merkezlerini dağıtmak için çalışmalara başladığı kulislerde konuşulmaya başlandı.
xapple-cin-ile-alakali-yeni-kararlar-alabilir-1.jpg.pagespeed.ic.ec2dP-GWqT.jpg
Yeni gelen haberler ile beraber, Apple’ın Çin’de bulunan tedarikçiler ile konuştuğu ortaya çıktı. Apple, Çin’de bulunan üretimin yaklaşık yüzde 30’unu Çin’in dışına çıkarmak istiyor. Son günlerde konuşulan en büyük sorunlardan birisi ise ABD ve Çin gibi iki büyük ülkenin birbirlerine karşı uygulamaya başlayacağı ek vergiler. Apple, her ne kadar bununla ilgili de bazı tedbirler alıyor olsa da üretim merkezini dağıtmanın tamamen bu ek vergilerle alakalı olmadığını iddia ediyor.

Apple, risk almaktan kaçınıyor

Çin, Apple için çok önemli bir ülke ve burada halihazırda Foxconn gibi büyük firmalar ile çalışmaya devam ediyor. Asıl sorun, ileride yaşanabilecek ABD-Çin gerilimlerinde Çin’deki üretimin Apple’ı etkileyebilecek kadar büyük olması. Apple, Çin’deki üretimi azaltarak bu gerilim ile oluşabilecek herhangi bir zararı azaltmayı planlıyor.
xapple-cin-ile-alakali-yeni-kararlar-alabilir-2.jpg.pagespeed.ic.m71KigeEUn.jpg
Apple, üretim için Çin’e olan bağlılığını ancak 4 yıl gibi bir sürede dağıtarak, Çin’e olan bağımlılığı kendisini etkilemeden azaltabilir. Aslında son dönemlere bakıldığı zaman iPhone üretimlerinin Brezilya ve Hindistan’da gerçekleşmeye başladığını görüyoruz. Anlaşılan Çin’e olan üretim bağlılığını azaltma düşüncesi uzun zamandır var ve şu anda daha da ciddileşiyor.

Apple’ın bu konudaki gelecekte atacağı adımlar ve yapacağı planlar şimdilik sır gibi saklanıyor.

Üst Alt