Son Konu

Araştırmalara Göre Video Oyunu Oynayanlar Rüyalarını Kontrol Etmeye Daha Yatkınlar!

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-9d36426d1e5c893d5fd48503556678d56664e2c8.jpg

Oyuncular, haydi tekrar iyisiniz! Araştırmalar gösteriyor ki nizamlı olarak oyun oynayan bireyler düşlerini denetim etmeye (Lucid rüya) daha yatkın!
Kaynak: ...

Hepimizin kimi vakit garip hayaller gördüğümüz olmuştur.

Kimimiz peşindeki bir düşmandan kaçar ancak bir türlü istediği sürate erişemez, kimimiz ise bağırmak ister fakat sesi çıkmaz. Elbette ki garip düşler bu kadarla da hudutlu değil lakin kimi vakit duşun içinden çıkmak yada denetimi ele almak istediğimiz vakitler kesinlikle olmuştur.

Denetimi ele alabildiğimiz durumlara Lucid düş deniliyor.

İnsanın hala uyuduğu esnada duşta olduğunu fark ederek hayale müdahale etmesi ile gerçekleşen Lucid düş durumu sizce de kulağa bir oldukça eğlenceli gelmiyor mu? Dilerseniz uçun, dilerseniz denizlerin en tabanına inançla dalın!

Lakin elbette ki durum bu kadar kolay değil.

Beyni hayalde farkındalık seviyesine eriştirmek pek de kolay bir süreç değil. Bunun için çeşitli usullerden bahsedilse de bugün mevzumuz bundan çok farklı, görüntü oyunları!

Kanada'da bulunan Grant MacEwan Üniversitesi'nden bir psikolog hususla ilgili şaşırtan datalara ulaşmış.

Kanadalı bilim insanı Gackenbach Nintendo konsolu ile oynayan oğlunu gözlemlemeye başlamış. Haftanın birkaç gününü iki saat civarında konsolu ile oynayarak geçiren oğlu üzerinde yaptığı müşahedelerin akabinde ise bilimsel araştırmasına başlamış.

Araştırmasına oğluyla çabucak hemen tıpkı oyun alışkanlıklarına sahip iştirakçileri kabul etmiş ve ortaya şaşırtan sonuçlar çıkmış.

Bu sonuçlara nazaran oyuncular hayallerini denetim etmek konusunda oyun oynamayan insanlara nazaran daha başarılılar. Gackenbach bunun sebebi olarak ise hem düş hem oyunda alternatif bir gerçeklik içinde olmamızı gösteriyor.

Sıkı oyuncuların düşlerini denetim etme olasılıkları daha yüksek.

Birebir vakitte araştırmadan ortaya çıkan bir öteki sonuç da oyuncuların hayal görürken birinci ve üçüncü şahıs ortasında daha rahat geçiş yapabilmesi. Kabuslarda ise oyuncular durumu çok daha rahat yönetim edip dilerlerse anında uyanabiliyorlar

Özcesi oyuncular düşlerinde da bir nevi görüntü oyunun içinde olmaya devam edebiliyorlar!

Hem de bu görüntü oyununda hudut sırf beynimiz.

İlginizi Çekebilir

Üst Alt