Duyuru

Forumda 'Tanıtım Yazısı' şeklinde ya da bariz belirgin kasıtlı bir kalıpta tanıtım amaçlı başka bir web sitesi'nin reklamı yapmak, 'Konu açmak' YASAKTIR! Bu şekilde açılan konular silinir ve ilgili üye ceza alır.

PM Kuralları;

Forumunda yer alan bir konuya istineden kesinlikle (özel mesaj) yolu ile destek talep etmeyiniz, zira bu tip alınan mesajlar kesinlikce cevapsız kalacaktır. İlgili konuya istinaden forumda destek konusu oluşturunuz.

İçerik hk;

Sizde bilgi deneyim sahibi olduğunuz konu ve alanları forumda kolayca paylaşarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilir, oluşturduğunuz ticari konular sayesinde kazanç elde edebilirsiniz.

Rızık Açma Duası

  • Konbuyu başlatan adanali
  • Başlangıç tarihi

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Dualar ve Faziletleri kategorisinde adanali tarafından oluşturulan Rızık Açma Duası başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 298 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Dualar ve Faziletleri
Konu Başlığı Rızık Açma Duası
Konbuyu başlatan adanali
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan adanali
A

adanali

Üye
Mesajlar
1,397
Tepkime puanı
2
Puanları
38
Yaş
32
Konum
Adana
Web sitesi
bilgilihocam.com
Corona Virüs Nedir
Çin'den başlayarak kısa bir süre içerisinde tüm dünyada birçok insanı etkileyen Coronavirus (COVID-19), Türkiye'de iki vakanın görülmesiyle birlikte birçok kişide paniğe sebep oldu. Dünyanın, bulaşma yolu olarak en hızlı ve kontrolü en zor olan, solunum yolu ile bulaşan bir virüs ile yeniden karşı karşıya olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Hekimleri, “Bilgi kirliliği ve manipülatif hareketlere dikkat edilmeli, doğru yerden doğru bilgi alınmalı, panik yapılmamalı.” şeklinde konuştu.
Ümmü Seleme (Radıyallâhu Anhâ) vâlidemizden rivâyet edildiğine göre, Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) sabah namazını kıldığında:

“Ey Allâh! Senden faydalı ilim, tertemiz rızık ve kabûl edilmiş amel isterim.” diye duâ ederdi. (İbnü Mâce, İkametü’s -salât.32, no:925, 1/298; Ahmed ibni Hanbel, el-Müsned, no:26564, 6/294)
Enes ibni Mâlik (Radıyallâhu Anh) dan rivâyet edilen bir hadîs-i şerifte Rasûlüllâh (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: “Her kim sabah namazını kıldığında: ‘Mahlûkâtının sayısınca Allah'ı teşbih ederim; Zât’ını razı edecek kadar Allah'ı teşbih ederim. Arş’ının ağırlığınca Allah'ı teşbih ederim.

Yine böylece ‘Elhamdülillah’. Yine böylece ‘Lâ ilâhe illallah’. Yine böylece ‘Allâhü Ekber’.
Yine böylece ‘Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh derse, bu (zikirler), kendisi için doğu ile batı arasındaki her şeyi cemetmek-ten (toplayıp onlara sahip olmaktan) daha hayırlıdır ve melekler onun sevâbını günlerce yazmaya ne kadar gayret etseler de, sayıp bitiremezler.” (İbnü Asâkir, Târîh-u Medîrıeti Dimeşk, no:3735, 34/120)“Ey Allah! Bana uzun ömür, beden sıhhati, gönül selâmeti, güzel âfıyet, geniş rızık, emniyet, (ibadete ayıracağım) boş vakit, zâlimlerin elinden kurtuluş, insanlara ihtiyaçsızlık, ilimler ve ma'rifetler ve özellikle Kur’ân-ı Kerîm hakkında anlayış, îmânın devamı, îmânın lezzeti, bütün hallerimi kaplayan bir âfıyet, peygamberin Muhammed (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)Q uyma, ve kıyâ-met gününe kadar onun dîninde kalma nimetlerini bağışla. Ey acıyanların en acıyıcısı! Rahmetinle duâmı kabûl eyle!” (Giimüşhânevî, Mecmû'atül Ahzab, Muhyiddîn-i Arabi'cildi: sh:577)
Abdullah ibni Ömer (Radıyallâhu Anhuma)&dLt\ rivâyet edildiğine göre, bir adam Rasuliillah (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)Q gelerek: “Yâ Rasûlellâh! Dünya benden yüz çevirdi ve elimdeki mal azaldı” diye şikâyette bulununca, Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) ona:

“Sen meleklerin duâsı ve mahlûkatm teşbihinden neredesin? Bütün mahlûkat onunla rızıklanıyorlar (niçin bu teşbihi okumuyorsun?)” buyurdu.

O zaman adam: “Yâ Rasûlellah! O tesbîh nedir?” dediğinde, Rasulüllah (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Fecrin doğuşundan (imsak vaktinden sonra) sabah namazını kılıncaya kadar yüz kere:

“Allah'ı tesbîh ederim, O'na hamdederim. Büyük olan Allah’ı tesbîh ederim, Allâh-u Te'âlâ’dan mağfiret dilerim.” de ki, dünya boyun eğerek alçak bir şekilde sana gelsin.

Böyle dersen Allah Azze ve Celle söylediğin her kelime-ye karşılık bir melek yaratır.

işte o melek kıyâmet gününe kadar Allâh-u Te'âlâ’yı tesbîh eder de onun sevabı sana ait olur.”

(Müstağfırî, ed-Deavât; Gazâlî, el-İhyâ - Dâru’l-Feyha / Dâru’l-menhel: 2/125; Zebîdî, el-İthâf: 5/13; Mahlûkatm bu teşbihle mıhlandığına dair sahih bir isnad için bkz: Ahmed ibni Hanbel, el-Müsned, no:6547)
 

Yazar: adanali
Article Title: Rızık Açma Duası
Source URL: Forum Sitesi-https://bilgilihocam.com
Quote & Share Rules: Short quotations can be made from the article provided that the source is included, but the entire article cannot be copied to another site or published elsewhere without permission of the author.
Benzer konular Forum Tarih
Y Yemek Tarifleri, Mekanlar, Öneriler, Tarifler 0 41
Y Damak Keyfi 0 32
Y Damak Keyfi 0 39
Y Damak Keyfi 0 41
Y Damak Keyfi 0 25
Y Damak Keyfi 0 27
Y Damak Keyfi 0 35
Y Damak Keyfi 0 27
Y Otomobil 0 53
Y Damak Keyfi 0 23
Y Damak Keyfi 0 27
Y Damak Keyfi 0 25
Y Damak Keyfi 0 25
Y Damak Keyfi 0 24
Y Hayatın İçinden 0 37
Y Yaşam 0 36
Y Damak Keyfi 0 33
Y Damak Keyfi 0 28
Y Yaşam 0 25
Y Adım Adım Sağlık 0 40
Y Damak Keyfi 0 32
Y Damak Keyfi 0 24
Y Hayatın İçinden 0 33
Y Yaşam 0 26
Y Damak Keyfi 0 39
Y Oyun 0 37
Y Damak Keyfi 0 36
Y Sağlıklı Yaşam 0 44
Y Damak Keyfi 0 32
Y Damak Keyfi 0 37

Benzer konular

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst