Son Konu

Rize'de Sel Felaketi: 3 Kişi Hayatını Kaybetti, 5 Kişi Kayıp

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-aabda945e5a3e29dbfc1f52f71ef23454a1d0ead.jpg

Rize’de, 7 saatte metrekareye düşen 220 kilogram yağışın akabinde meydana gelen, 3 kişinin öldüğü, 5 kişinin kaybolduğu, 4 kişinin yaralandığı, alt ve üst yapıda hasarların meydana geldiği sel ve heyelan afetinin hasarı gün ağarınca ortaya çıktı. Kentte mesken ve iş yerlerinin taban ve bodrum katları selin sürüklediği moloz, taş ve odunlarla kaplandı, arabalar gömüldü. Bölgede sabahın birinci ışıkları ile birlikte kaybolan 6 kişiyi arama ve kapalı yolların ulaşıma açılması için çalışma başlatıldı.

Rize’de dün akşam saatlerinde başlayan sağanak sel ve heyelanları da beraberinde getirdi. 7 saatte metrekareye 220 kilogram yağışın düştüğü kentte, dereler taştı, yollar ulaşıma kapandı, heyelanlar meydana geldi. Merkeze bağlı Muradiye Beldesi’nde heyelan sonucu çöken konutun enkaz atlında kalan Hacer Mert’in cansız vücuduna ulaşıldı, enkaz altında kalan 2 kişiyi arama çalışmaları sürüyor. Güneysu ilçesinde ise sele kapılan Halil Arıcı kayboldu. Sel ve heyelan bölgelerinde mahsur kalanlar AFAD, AKUT ve İDAK takımlarınca gece uzunluğu inançlı bölgelere tahliye edildi.

Şiddetli yağışa teslim olan Rize'den gelen imgeler

3 bakan bölgede

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla kente gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Rize Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nde yetkililerle görüştü. Arama ve kurtarma çalışmaları hakkında bilgi alan bakanlar sel bölgelerinde incelemelerde bulundu. Bakanlar bugünde bölgede incelemelerini sürdürecek.

5 katlı bina hasar gördü, aile tahliye edildi

Çayeli ilçesi Madenli Beldesinde heyelan sonucu Sağkol ailesinin yaşadığı 5 katlı bina hasar gördü. O sırada konutta bulunan 10 kişilik aile dehşetle kendilerini dışarı attı. Tahliye edilen aile, sıhhat ocağına sığındı.

Eşini sırtlayıp meskenden çıkardı

Mesken sahibi Fatma Sağkol "Evin ön tarafında balkonda oturuyordum. Konutun art tarafındaki yamaçtan kopan heyelan büyük bir gürültüyle meskene vurdu. Zelzele oldu zannettim. Eşim hasta, aldım onu sırtıma, çabucak meskenden çıktım." dedi.

Rukiye Sağkol ise "Namazımı kıldım, meskende oturuyordum, büyük bir gürültüyle konut sallandı, sarsıntı olduğunu zannettim. Dışarı çıktım baktım konutun ardındaki yamaç kopup konuta vurmuştu. Koltuk değnekleri ile yürüyebiliyorum, meskenden çıkabildiğim kadar süratli çıktım." diye konuştu.

Apartmanın bodrum katında bulunan ahırdaki gebe bir inek ve keçi telef oldu.

Üst Alt