Son Konu

Pirinçli Kabak Tatlısı Tarifi Resimli

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Resimli Pirinçli Kabak Tatlısı Tarifi

Malzemeler

1 kg arınmış siyah tatlı kabak

1 su bardağı su

1 kahve(türk) fincanı pirinç

1, 5 su bardağı şeker

500 ml Süt

Hazırlanışı

Elimizdeki siyah kaplı kabağı soyup dilimlemekle işe başlayabiliriz Kabukları genelde çok sert olur, soyarken fazla dikkat etmek gerekir Kabağın hepsini bir kerede uygulamak istiyorsanız, birazcık küçük bir kabak seçmenizi önerebilirim

Kabakları bir parmak kalınlığında dilimledikten sonradan, bir tencereye alıyor ve üstüne bir fincan pirinç ile 1 1,5 bardak değin su ek ediyorum Sütlü kabak tatlısını fırınlamadan önce, pirinci ve kabakları ön pişirme gerçekleştirmek istiyorum Kaynamaya başladıktan sonradan ısıyı azaltıyor ve takriben 20 dk Pirinç ve kabakları pişiriyorum Bu pişme işlemi sonunda, kabaklar yumuşamış lakin dağılmamış, pirinçlerin de pişmiş olması zorunlu, tencerede fazla az da olsa biraz su oluyor, bu normal

Pişen kabakları yuvarlak borcam tepsiye alıyorum Üstüne, 1,5 bardak şeker ek edilip eritilmiş yarım litre sıcak sütü döküyorum Eğer dökme süt bulabilme gibi bir lüksünüz varsa, sütün kaymaklarını da ek edebilirsiniz, lezzetli olur

Fırında üzeri kızarana değin pişiriyorum Fırını kapatıp soğuyana değin içinde bekletiyorum

Ilk baktığınızda süt çok fazla gibi görünebilir ama soğuduğunda ve bir gün buzdolabında bekletildiğinde sütü en ince ayrıntısına kadar çekmiş, lokum gibi kabak tatlısı ile karşılaşacaksınız *

Üst Alt