Son Konu

Muharrem Ayında Yapılacak İbadetler

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Muharrem Ayında Yapılan İbadetler

Muharrem Ayında Yapılacak İbadetler Nelerdir

Muharrem ayının birinci gecesi Müslümanların kameri yeni yıl gecesidir Bu geceyi ihya etmeli ve saygı göstermeli saygı duymak, günah işlememekle olur Zilhiccenin son günü ve Muharremin birinci günü oruç tutan, o yılın tamamını oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur

Muharremin birinci gecesi şu şekilde hedef ederek bir Tesbih Namazı kılınır:

Yâ Rabbî, bu yeni senede beni mağfiret! ilâhîne, rızâi ilâhîne ve hidâyeti ilâhîne mazhar eyle Yeni açılan amel defterimi rızâi ilâhîne muvâfık amel ile doldurmayı bana nasip eyle Beni gadabı ilâhîne dûçâr edecek amellerden muhâfaza buyur

Tesbih namazında şunlar okunur:
1 rek'atte: 1 Fâtihai Şerîfe, 1 Âyetü'lKürsî,
2 rek'atte: 1 Fâtihai Şerîfe, 1 Âmene'rRasûlü (Sûrei Âli İmrân'ın ilk 2 âyeti de ilâve edilerek)
3 rek'atte: 1 Fâtihai Şerîfe, 1 Hüvellâhüllezî
4 rek'atte: 1 Fâtihai Şerîfe, 1 ihlâsı Şerîf

Namazdan sonra istiğfâr edilir, salavâtı şerife getirilir ve gerisinde duâ yapılır

Muharremin birinci gününde, her birinde besmele çekerek, bir defada 1000 İhlâsı Şerif okuyanları, Cenâbı Hakk lütfuyla ve keremiyle huzûruna bu âlemden kul borcu ile götürmeyecektir Muharrem ayının birinden onuna dek 10 gün oruç yetişmek ve 10 gün âşûra pişirmek faziletli ibâdetlerdendir Bunu yerine getirenlerin, Hz Hasan ve Hz Hüseyin (ranhüma) Efendilerimizle cennete girecekleri ümit edilir Bu on jurnal orucu tutamayanlar, mümkünse 8, 9 ve 10 günleri oruç tutmalıdırlar Resûlüllah Efendimiz (sav) 9 günü seferde bulunduğundan yalnız 10 günü oruç tutmuşlar ve Sağ olursak gelecek yıl 9 günü de tutarızbuyurmuşlardır
Bu ay içinde; perşembe, cuma, cumartesi günleri peş peşe oruç tutulursa 900 senelik nâfile oruç sevâbı verilir

MUHARREMİN BİRİ İLE ONU ARASINDA KILINACAK NAMAZ

Muharrem ayının biri ile onu arasında bir kere almak üzere, 2 rek'atte bir selâm vererek 6 rek'at namaz kılınır Bu namaz akşamla yatsı aralarında kılınabileceği gibi, bu vakitte kılınamadığı takdirde yatsıdan sonradan da kılınabilir Namaza şöyle amaç edilir: Maksat eyledim yâ Rabbi, senin rızâi şerifin için namaza Herhangi bir komşumun ve din kardeşimin veyâ herhangi bir kimsenin bana hakkı geçmiş ise, bu hakkın ödenmesi için, Allâhü Ekber

1 rek'atte: 1 Fâtihai Şerîfe, 1 Âyetü'lKürsî, 11 İhlâsı Şerîf

2 rek'atte: 1 Fâtihai Şerîfe, 10 İhlâsı Şerîf

3 rek'atte: 1 Fâtihai Şerîfe, 1 Elhâkümü'ttekâsür, 11 İhlâsı Şerîf

4 rek'atte: 1 Fâtihai Şerîfe, 10 İhlâsı Şerîf

5 rek'atte: 1 Fâtihai Şerîfe, 3 Kul yâ eyyühe'lkâfirûn, 11 ihlâsı Şerîf

6 rek'atte: 1 Fâtihai Şerîfe, 10 İhlâsı Şerîf okunur Namazdan daha sonra duâ edilir *

Üst Alt