Son Konu

Zekat İbadetinin Toplumsal Yardımlaşma Ve Dayanışmaya Olan Katkısı

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
zekat ibadetinin toplumsal yardımlaşma ve dayanışmaya olan katkısı nedir
zekat ibadetinin toplumsal faydaları
zekat ibadetinin toplumsal yardımlaşmaya olan katkısı
zekatın toplumsal faydaları

Zenginle fakir ortasındaki uçurumu kaldıran, aralarında dostluk ve sevgi ilişkilerini kuran zekat ve yardımlaşmadır
1 Zekat, toplumda ekonomik bir denge kurar Zenginin malından bir bölümünü fakirlere verdirerek aradaki zenginlik farkını belirli bir seviyede miktar Zengin fazla zengin, yoksul de fazla yoksul olmaz
2 Zekat, özellikle toplumun yoksul, fakir, borçlu ve çaresiz durumdaki kesminin imdadına ulaşan bir sosyal sigortadır İslamiyetin 1400 yıl önce kurduğu bu sosyal sigortayı, Hristiyan ülkeler fakat 1941 yılında kurabilmişlerdir Amerika ile İngiltere arasındaki Atlantik Antlaşması'nda, birincil defa fertler için sosyal sigorta teşkilatı kurulması karara bağlanmıştır
3 Zekat, toplumun hesaplı açıdan yeniden yapılanma hamlesine büyük bir destektir Çünkü, paranın stok edilmesini ve bir köşede saklanmasını önleyerek yatırıma yöneltir Somurtkan halde her yıl zekatı verilen para, durduğu yerde azalacak ve tükenmeye yüz tutacaktır Yatırıma yöneltilen para ise, sürekli iş sahaları açarak ve ulusal geliri artırıcı sahalara yönelerek topluma hizmet eder

4 Zekat, orta kutupdenilen zenginle yoksul arası bir tabakanın varlığını güçlendirir, sayısını artırır Fakirlerin bu orta tabakaya gelebilmelerini sağlar Böylece toplumu ayakta tutan bu tabaka toplumun geçimini sağlama derdini azaltır, piyasayı hareketlendirir Böylece toplumu piyasayı hareketlendirir Bu Nedenle, Allah'ın yasaklamış olduğu, malın yalnızca zenginlerin elinde dolaşmasıhali de ortadan kalkmış olur Orta derslik, varlıklıyoksul arasındaki uçurumu kapatır en azından azaltır
5 Ahali arasındaki dayanışma ve yardımlaşma duygusunu canlandıran zekat, toplumdaki düzen ve uyumu sağlar Bir toplumun sağlam ve güçlü olabilmesi için, insanların birbirini sevmeleri gerekir Çeşitli insan gurupları aralarında sevgiyi ayakta alıkoyma ise, maddi dayanışma ile sağlanır Birbirlerine fiziki yardımlaşmada bulunan millet arasındaki sıcak ve arkadaş canlısı girişim, toplşum düşmanlarının etkisiylekolay kolay sarsılamaz Peygamberimiz de, Zekat, İslma'ın köprüsüdürbuyurarak bu konuyu açıklama etmişlerdir Halk Müziği arasındaki sosyal derslik farklarına bir tepki olarak ortaya çıkan zararlı ideolojiler de bu sebeple zekata, sadakaya, yardıma tartı veren Müslümanlar aralarında artı yayılamamaktadır
6 Zekat, sosyal yapıyı ayaklanmalardan, ihtilallerden ve kargaşalardan koruyan bir sigortadır Doğrusu de dünya tarihine bir göz atacak olursak, bütün fesatların, ihtilallerin ve fena davranışların iki cümleden çıktığını görürürz Birincisi, Ben tok olayım da, başka biri açlıktan ölürse ölsün, bana ne!İkincisi, Sen zahmetler içinde boğul ama, ben nimetler ve lezzetler içinde bakımlı edeyim; sen çalış, ben yiyeyim, senden emek, benden yemek!

İşte, insanlık alemini zelzelelere maruz bırakarak yıkılmaya yaklaştıran bu anlayışı değil edip kökünü kazıyan, oysa zekattır
7 Zenginle fakir ortasındaki uçurumu kaldıran, arasında arkadaşlık ve sevgi ilişkilerini kuran zekat ve yardımlaşmadır Eğer zekat ve yardımlaşma kalkar; maddeci bir anlayışla, yardımlar bile ağır karşılıklar beklenerek yapılırsa, iki kesimin arası gerginleşir, ilişki kopar, düşmanlıkduyguları canlanır Bu yüzden de fakirlerden zenginlere saygı, itaat ve sevgi yerine; devrim çığşıkları, kıskançlık bağırtıları, kin ve dehşet homurtuları yükselir Zenginlerden fakirlere de, merhamet yardım, taktif yerine; işkence baskı ve hakaretler yağar Zenginler, sahip oldukları imkanlar sebebiyle tevazu ve merhametle davranmaları gerekirken; cömertlik ve gururla kasılıyorlar Fakirlerin durumu ise, kendilerine yardım ve acınacak şey edilmesini gerektirirken, ezilmelerine ve sefalete düşmelerine sebep oluyor
İşte, tüm dünyada görülmekte olan bu acıklı durumun ortadan kaldırıılabilmesi için, zekat, sadaka ve diğer sözde ibadetlerin uygulanması gerekir Aramak oluyor ama zekat, toplum hayatına da dirlik ve düzenlik getiren fazla şanslı bir Allah emridir *

Üst Alt