Son Konu

Zinadan Nasıl Tövbe Edilir

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Zina Eden Kimse Pişmanlık Etse Bağışlanırmı?

Günah işleyen Mü ’min, samimi bir tevbe eder, tevbesinden de caymazsa Allah onu mağfiret buyurur Tevbeyi sulandırmak yeni bir hata olmuş olur Muhakkak Mü ’min, hata edecek kıvamda yaşar, her lahza yeni bir hata yapabilir Manâlı olan Mü ’minin samimiyetini bozmaması, Allah ’a vermiş olduğu sözden caymamasıdır

Zinanın hükmü İslam Dininde açıktır Suçunu Hakim'in huzurunda dört defa ayrı olarak itiraf ederek cezanın verilmesini isteyen ya da dört şahidi yer alan birisi hakkında karar verilir Şayet bu insan evli ise recm cezası, yahut bekar bir insan için verilecek karar recm değildir, yüz değnek sopa vurulur

Ama suçunu itiraf etmeyen veya yaptığı bu fiili kimse görüp şikayet etmemiş ise bu insanın oluşturacağı tek şey günahından dolayı pişmanlık gösterip yeniden yapmamak üzere pişmanlık etmektir

Keza böyle bir suç işleyen kimse suçunu itiraf etse bile derhal bunun cezasını uygulayacak bir merci yokturGeriye iki şey kalıyor Biri kul hakkıdır Varsa helalleşmek gerekir Diğeri de Allah hakkı için pişmanlık, istiğfar etmek ve bir daha o günaha girmemektir

İnsan hem iyilik keza de kötülük yapmaya yerinde yaratılmıştır Onun için zaman zaman isteyerek ya da istemeyerek günahlara girebiliyor Bu konuda Kur ’anı Kerim de, Allah, kendisine şirk koşulmasının dışındaki istediği kimselerin tüm günahlarını bağışlar (Nisa Süresi,48;116) buyurarak hangi günah olursa olsun affedebileceğini bildirmektedir

Kitaplarımız da canı gönülden yapılan tövbenin Allah tarafından kabul edileceği ifade edilir Nitekim Allah ’u Teala, Ey iman edenler, nasuh pişmanlık ile pişmanlık edin ki Allah da sizin kabahatlerinizi affetsin ve altlarından ırmaklar akıcı cennetlerine koysun

(Tahrim Suresi,8) buyurarak yapılan tövbelerin kabul edileceğini beyan eder Ayette geçen nasuh pişmanlık ise şöyledir:

1Allah ’a aleyhinde günah işlediğini bilerek, bu günahtan nedeniyle Allah ’a sığınmak ve pişmanlık duymak

2Bu suçu işlediği için canını sıkmak, Yaratıcıya aleyhinde böyle bir günah işlediğinden dolayı vicdanen rahatsız almak

3Bir Daha böyle bir suça dönmeyeceğine dair bir karar içerisinde almak

4Kul hakkını ilgilendiriyorsa onunla helalleşmek

Bir hadiste Peygamberimiz şöyle buyurmuş Nasuh pişmanlık şudur:
Günahlara pişmanlık
Farz ibadetleri yerine getirmek
Işkence ve düşmanlık yapmamak
Küskün ve küskünlerle barışmak
Bir Daha o günaha dönmemek üzere karar devretmek

İnşallah bu şartları yerine getirirsek Allah ’ın tövbelerimizi kabul edeceğinden ümitli oluruz

Oysa insan defalarca nefret ve ümit içerisinde olmalı Ne ibadetlerimize güvenip övünebiliriz Ne de günahlarımızdan ümitsizliğe düşebiliriz Ben fazla iyiyim, bu işi hallettim seslenmek ne kadar yanlışsa; ben bittim, beni Allah kabul etmez çağırmak de öyle yanlıştır Ayrıca, suçunu anlayıp tövbe edip, Allah ’a sığınmak da büyük bir ibadettir *

Üst Alt