Son Konu

Cin Nedir?

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cin Nedemektir?

Selamünaleyküm

Ateşin ateş kısmından yaratılan, her şekle girebilen; evlenme, yemeiçme, çoğalmaları bulunan ve gözle görülmeyen varlıklar Fârisî dilinde cine peri denir

ALLAH TEALA Kur'ânı kerîmde meâlen buyuruyor ancak:

Cinleri ve insanları ancak beni bilip ibâdet etmeleri için yarattım (Zâriyât sûresi: 56)
Ey Habîbim! Onlara de ancak: Cinlerden bir grubun Kur'ânı kerîm dinlediği bana bildirildi Onlar şöyle demişlerdiKesin oysa biz içten yola götüren, akıllara durgunluk ve hayranlık veren bir Kur'ân (ı kerîm) dinledik O'na inandık Rabbimize hiç bir şeyi karşılıklı koşmayacağız (Cin sûresi: 1,2)

Cinler farklı alanlara yönlendirilmiş şekillere girip hayret verici işler yaparlar Bunlar tenâsüh (rûhun diğer bedene geçmesi) değildir Cinler ahali gibi Peygamber efendimizin getirdiği İslâm dînine uymakla mükelleftir
(İmâmı Rabbânî)

Cinlerin insanlara hasar verdikleri, takviye ettikleri, insanların isteklerini yerine getirdikleri, değişik zamanlarda bir çok müslüman ve kâfir kadar görülmüş ve haber verilmiştir İbni Sinâ, Kânun adlı kitabında Sar'a hastalığını anlatırken, cinden bahsetmektedir Diyor ama: Hastalıklara bir fazla maddeler (mikroblar) sebeb olduğu gibi, cinnin hâsıl ettiği hastalıklar da vardır ve meşhûrdur
(Abdülhakîm Arvâsî)

Cin hakkında veri, her peygamberin kitabında vardır Süleymân aleyhisselâmın emri ile meslek görürlerdi İnsanların yanlarında yer alan Muhâfaza melekleri insanı cinden koruduğu gibi, âyeti kerîme ve duâ okuyup ALLAH TEALA'ya sığınanlara da birşey yapamazlar
(Abdülhakîm Arvâsî) *

Üst Alt