Son Konu

Berat Kandilinde ne yapılmalı?

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Berat Kandilinde neler yapılmalı?

Berat Kandili Şaban ayının 15 gecesine denk gelen kutsal gecelerimizden biridirPatent kandilinde yapılacak ibadetler asrasında bol bol dua etmek geliyorAllahü tealadan affınızı istemek bağışlanmayı umud ederek dua etmelisinizKaza namazlarına tartma vermeli kılabildiğiniz kadar kaza namazı kılmaya çalışmalısınızAyrıca Patent kandiline özel hazırlanan programları izlemeli mevlidi şerifleri dinlemelidir

Hz Resulullah bu geceyi nasıl ihya etmiştir?

Hz Peygamber'in Şaban ayına ve özellikle bu ayın içindeki Patent Gecesi ’ne farklı bir ağırlık vererek onu ihya ettiğine dair diğer rivayetleri göz önüne bölge çoğu âlimler; bu geceyi namaz kılarak, Kur'ân okuyarak ve dua ederek geçirmenin çok büyük sevaba vesile olacağını söylemişlerdir

Hz Aişe (ra) şöyle anlatmıştır: “Resûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) Efendimiz Şaban ayının on beşinci gecesi olan Beraat Gecesi ’nde:
Ya Aişe! Bu gece hangi gecedir? buyurdu Ben de:
Allah ve Resûlü en iyi bilir dedim Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurdu:

Bu gece Şaban'ın on beşinci gecesidir Bu gecede dünya işleri ve kulların amelleri Allahu Teâla'ya talep olunur Bu gece Allah'ın Cehennem ’den affettiği kimselerin adedi, Benî Kelb Kabîlesi ’nin koyunlarının kılları miktarıncadır (Bu gece rızıklar dağıtılır, bir sene içinde öleceklerin listesi Azrail'e verilir) buyurdu Ve:

Sen bu geceyi benim ibâdetle geçirmeme müsade verir misin? dedi Ben:

Evet, buyurun, dedim

Resulullah (sav) namaz kılmaya başladı Fatiha ve ufak bir sûre okuyarak kıyâmını hafif tuttu Secdesini ise gecenin yarısına değin uzattı Sonradan ikinci rek'ata kalktı Birinci rek'attaki kıraat gibi kıraatını hafif ettikten sonra, secdeye vardı Ve sabaha kadar secdede kaldı Ben Resulullah'ın öyle uzun secdede kalmasından ve kendisinden geçmiş görünmesinden, ruhu kabz oldu sanmıştım Bu endişe ile kendisine yaklaştım Mûbarek ayaklarına dokununca vefat etmediğini anladım

Berat gecesi bu kadar kıymetli ve böyle fırsatı bol bir geceyken, şimdi soralım kendimize, ibadet ve hizmetlerde gaflet ve gevşekliğe pek hevesli olan nefsimizi bir hesaba çekelim Örneğin şöyle diyelim:

Ey Nefsim! Allahu Zülcelal kullarını bağışlamak için bak Patent Gecesi ’ni bir fırsat olarak vermiştir Alemlerin Efendisi olmasına karşın ve Allahu Zülcelal ’in kendisini günahlardan koruduğu halde, Peygamber Efendimiz bu gecede sabaha kadar ibadet ve taat etmiştir

Ey Nefsim Sen kendi halini bir düşün Bu dek hata ve günahın içerisinde ve bu dek acizliğinle senin bu gecelere ve bu gibi fırsatlara daha fazla ihtiyacın değil mu?

Bu gecede affedilen kulların arasına girmek ve Allahu Zülcelal'in rızasını galip gelmek istemez misin? Eğer istiyorsan, bu geceyi değerlendir, Allahu Zülcelal'e yönel, affedilmen için gözyaşı dök, yalvar Ukala ol fakat kurtuluşun ama Allah'ın yolundadır
Berat Kandili namazı nasıl kılınır?

Berat Kandili gecesinde 100 rekat namaz kılınır Her rekatta fatihadan sonradan 10 ihlas okunurHer kim o gecede 30 ihlas okuyarak 12 rekat namaz kılarsa cennetteki yerini görmeden ölmez14 rekat namaz kılar, namazdan sonradan 14 fatiha, 14 felak, 14 nas sürelerini okursa ve 1 kerede tövbe süresinin sonunu kendine 20 makbul Hac, 20 yıl makbul oruç sevabı verilirHer kim 1 fatiha, 10 ihlasla 12 rekat namaz kılarsa günahları affedilir, ömrü bereketlenirBerat gecesi 2 gözün birine 3 defa, diğerine 2 kere sürme sürüklemek göz rahatsızlığından korur *

Üst Alt