Son Konu

Habertürk Yazarı Nagehan Alçı, Afganistan'a Gitti

teknolojiuzmani

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-0c7518bf99d2c3047cc498106f537bc470902a5f.jpg

Habertürk müellifi Nagehan Alçı, Taliban idaresindeki Afganistan'a gitti. Eşi Rasim Ozan Kütahyalı, Alçı'nın Afganistan'da çekilen fotoğrafını şahsî Twitter hesabında paylaştı.

cdntr1.img.sputniknews.com
Habertürk gazetesi yazarı Nagehan Alçı,'Kabil yollarında' başlığıyla yayımlanan yazısında sözlerine 'Saatim sabah saat 06.03’ü gösteriyor. İstanbul’dan çok uzaklardayım. Gece şimdi ağarmamışken bindiğim otomobilde tarihe tanıklık etmeye gidiyorum. Günler süren hazırlığın akabinde Pazar akşamı beni çok heyecanlandıran bir yola çıktım. Kameraman arkadaşım Özgür Balaban ile birlikte İslamabad’a uçtuk. Buradan hedef Kabil' diye başladı.

Habertürk programcısı Mehmet Akif Ersoy'un da günlerce buradan yayın yaptığını hatırlatan Alçı, 'Şimdi ben de Kabil’de yeni hükümetle birlikte değişenleri, bayan gözüyle bu kaygıyla bakılan coğrafyadaki ömrü ve yol öykülerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Pazartesi sabah çok erken saatlerde Pakistan’ın başşehri İslamabad’a vardık. Bildiğiniz üzere Kabil milletlerarası uçuşlara hala kapalı. Afganistan’a ulaşım yalnızca karayolu ile mümkün' diye yazdı. Alçı, şöyle devam etti:

'BM’nin insani yardım uçakları vakit zaman kalkıyor bu uçaklara çok yüksek fiyatlara yolcu da alındığı tez ediliyor lakin konfirme edilmiş bir bilgi değil bu. Elhasıl tek somut alternatif araçla sonu geçmek.

İslamabad’dan Torham hudut kapısına gidiyorsunuz. Ancak Torham’dan çıkış için Pakistan Enformasyon Bakanlığının bir müsaade kağıdı vermesi gerekiyor. O müsaadesi almak da İslamabad’da bir gün demek çünkü bürokrasi çok fazla ve irtibat her vakit çok sağlıklı olmuyor. Pakistan’dan çıktıktan sonra Afganistan’a giriş için Taliban’dan müsaade kağıdı gerekiyor. Onu İstanbul’da iken aldık.'

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Rasim Ozan Kütahyalı, Twitter hesabından paylaştı

Üst Alt