Latest Thread

Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Saç Dökülmelerinin Nedenleri Nelerdir?

diyarkurt

Yeni Üye
Mesajlar
3
Tepkime puanı
0
Puanları
6
Yaş
43
1.Geçici saç dökülmesi, herhangi diyet değişikliği de dahil olmak üzere birçok farklı nedenden ötürü meydana gelebilir. Bu, özellikle vücudun kalori almasını ciddi şekilde kısıtlarken sık görülür, ancak bazen düşük karbonhidratlı diyetlerde de olabilir. Eğer saç dökülmesinin sebebi diyetse, genellikle diyete başladıktan 3-6 ay sonra başlar ve iyi haber şu ki, bu saç dökülmesi geçici bir olaydır.2.Tam olarak ne olduğunu anlamak için, saçın nasıl büyüdüğü bilmek gerekir. Kafanızdaki her saç teli genellikle bir seferde yaklaşık 2-3 yıl büyür. Bundan sonra 3 aya kadar büyümeyi durdurur. Ardından, aynı kıl kökünde yeni bir saç teli büyümeye başlar ve eski tüyleri dışarı iter.

3.Eğer aşırı stresliyseniz, normalden daha fazla saç teli aynı anda istirahat aşamasına girebilir. Aslında stres saç köklerini direk etkilemez, o hazm sistemini kötü etkiler, hazmsızlık saç dökülmesini hızlandırır. Eğer böyle bir durumla karşılaşılırsa kişi bir dermatoloji uzmanından yardım almalıdır. Çünkü bu konuda çevreden gelen yanlış yönlendirmeler, hastaların zaman kaybetmesine neden olabilmektedir. Bunun dışında saç dökülmesini önlemek ve dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlamak düşüncesi ile bilinçsiz uygulanan maske ve karışımlar saçlara daha çok zarar vererek geri dönüşü olmayan hasarlara bırakabilir.


4.Saç dökülmesi kadınlarda ve erkeklerde görülme nedenleri farklıdır. Erkeklerde bu problem genellikle, genetik olup toplumun %50-55den daha fazlasında görülmektedir. Bu kronik saç dökülmesi tipidir ve yaş ilerledikçe kellik gelişir. Erken yaşlarda önlemler alınıp tedaviye başlanırsa dökülme hızı yavaşlatılabilir. Ne yazık ki, saç dökülmesini başladıktan sonra gerçekleşmesini önleyemezsiniz, çünkü kalan tüyler ne yaparsanız yapın dökülecektir.

5.Tabiki saç dökülmeleri sadece erkeklere özel bir problem değil, aynı zamanda kadınlarda da görülebilir. Geçtiğimiz yıllara oranla günümüzde genç kızlarda bu durum artış görülmektedir. Bu durumun ana sebebi genetek olsa da aşırı stres, dengesiz beslenme ve uzun süreli aç kalma da tetikleyici sebeplerdendir.

6. Deri hastalıkları da saç dökülmesine neden olabilecek önemli sebeplerdendir. Deri problemlerinden kaynaklanan dökülmelerin önüne geçmek, deri hastalığının tedavisi ile mümkündür.

7. Saç dökülmelerinin besinsel nedenlere bağlı tipi de sık raslanılan tiplerden birisidir. Saçın da besine ve kana ihtiyacı vardır. Yeterince beslenemeyen saç dökülmeye maruz kalır. Dengesiz beslenme, uzun süreli açlıklar, tek tip beslenme, Asitli gıdalar dökülmelere sebep olur. Tedavi yolu kesinlikle zor olmayıp düzenli beslenmeden geçer.

8. Kozmetik alışkanlıklarının artması mekanik kimyasal ve fiziksel saç dökülmelerine ve en çok da kırılmalara neden olmaktadır. Yani saçları fön işlemleri ile aşırı ısıya maruz bırakmak, sıkı bağlamak, saç rengini açmak için kullanılan açıcılar, düzleştirici yöntemler saça dışarıdan zarar vererek kırılmalara neden olmaktadır. Bu durumda tek tedavi saçların bu uygulamalara maruz kalmasını önlemek ve ya en aza indirmektir.

9. Beslenme problemi olmamasına rağmen saç için gerekli olan vitamin ve minarellerin kanda eksik olması saçı döken diğer bir nedendir. Eğer B12, çinko, D vitamini, biotin, , demir gibi vitamin ve mineralleri düşükse saç beslenemez ve dökülür. Hatta demir düşüklüğü yokken bile demir takviyesi saç dökülmesini azaltır.10. Alopesi areata adı verilen, halk arasında “saçkıran” adı ile bilin bu hastalık saçta aniden ortaya çıkar. Değişik çaplarda, bir ya da birkaç tane yuvarlak, tamamen saçsız alanlarla karakterize, sık gözlenen bulaşıcı özelliği olmayan bir hastalıktır. Sadece saça özel bir hastalk değil, sakal bölgesinde de görülebilir. Eğer saç ve ya sakalınızda dökülme devam ediyorsa hemen bir dermatoloji uzmanına başvurup tedaviye başlamanız şart. Genellikle birkaç ay ya da yıl içinde tedavi ile geriler.
 
Üst Alt