Son Konu

Hukuk Reformundan Detaylar: Kadına Şiddet Uygulayanlar Öfke Kontrolü İçin Rehabilitasyona Alacak

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-79f1f92e509d3ce7762b2ab53437e08b878ed319.jpg

2 Mart’ta açıklanacak hukuk reformunda bayana karşı şiddetle gayretin de yol haritası var. Hakkında uzaklaştırma kararı olanlar öfke denetimi için rehabilitasyona alınacak. Boşanma sürecinde taraflara ve çocuklara danışmanlık hizmeti verilecek.

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı çalışmayla haklarında uzaklaştırma kararı verilenler başta olmak üzere, aile içi şiddet yahut bayana karşı şiddet uygulayanların rehabilitasyonu sağlanacak. Öfke denetimi ve gerilim idaresi üzere tesirli programlar geliştirilecek.

Hürriyet gazetesinden Gizem Karakış'ın haberine nazaran boşanma sürecinde beklenen şiddet olaylarının tesirini önlemek gayesiyle dava sırasında ve sonrasında taraflara ve çocuklara danışmanlık hizmeti verilecek. Şiddet mağduru bayanların hak arama yollarını aktif bir formda kullanabilmeleri için avukat görevlendirilmesi imkânı getirilecek.

Bu bayanların, isimli yardım hizmetlerinden yararlanma şartları kolaylaştırılacak. Cinsel akın mağduru bayanların ikincil örselenmelerini önlemek maksadıyla, hastanelerde oluşturulan bayan dayanak üniteleri yaygınlaştırılacak.

Savcı ve yargıçlara tertipli eğitim

Aile içi şiddet ofislerinde misyonlu savcılar ile önlem kararlarına bakmakla vazifeli yargıçlara uygulama birliğinin sağlanması için tertipli olarak eğitim verilecek. Yeniden, tehdit altındaki bayanların daha faal korunmasını sağlamak için önleyici ve hami kapasite arttırılacak. Bu kapsamda teknolojik imkânlardan da azami ölçüde yararlanılacak. Boşanma davalarının uzun sürmesinden kaynaklı mağduriyetleri giderecek düzenlemeler yapılacak.Islahatla çocukların fizikî ve ruhsal gelişimleri desteklenecek. Çocukların dijital riskler, siber zorbalık, internet bağımlılığı ile yazılı ve görsel medyanın zararlarından korunmasına yönelik çalışmalar arttırılacak. Memleketler arası müdafaa ve süreksiz muhafaza kapsamındaki kimsesiz çocukların bakım ve nezaretinin daha faal sağlanabilmesi için hukukî kişi vesayet sistemi hayata geçirilecek.

Aileye yakın yerde mahpus

Çalışmada son günlerde gündeme gelen cezaevine girişlerde yapılan aramalarla ilgili de bir düzenleme var. Üst ve vücut aramalarının insan onurunu zedelemeyecek biçimde uygulanmasına yönelik kararlılık sürdürülerek, kolluk vazifelileri ve ceza infaz kurumu işçisine sistemli eğitim verilmesine devam edileceği belirtildi.

Öte yandan hatayla yahut dava konusu olayla ilgisi bulunmayan, özel hayata ait mahrem konuların yargısal süreç ya da kararlara yansımaması ve kamuoyuna açıklanmaması için gereken önlemlerin alınmasının da planlandığı öğrenildi.

Mahkumların cezalarının mümkün olduğu ölçüde ailelerinin çarçabuk ulaşabileceği yerlerde infaz edilmesi ve aile bağlarını sürdürmeleri sağlanacak. Hükümlü ve tutukluların disiplin mevzuatı gözden geçirilecek, aktif, öngörülebilir ve ölçülü bir yaptırım ve ödül sistemi geliştirilecek.

Üst Alt