Son Konu

7 Yaşındaki Lisa, Beyin Ameliyatı İçin Limonata Satarak 12 Bin Dolar Topladı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-991129c68e33599e3efdd45b9eb17d734c0dd049.jpg

ABD'nin Alabama eyaletinde 7 yaşındaki bir kız beyin ameliyatı için limonata satarak bağış topladı...

Lisa Scott isimli çocuk birkaç gün içinde limonata satışlarından ve bağışlardan toplamda 12 bin dolar (yaklaşık 90 bin TL) gelir elde etti.

Independent Türkçe'nin haberine nazaran ABD'nin Alabama eyaletinde 7 yaşındaki bir kız beyin ameliyatı için limonata satarak bağış topluyor.

Liza Scott, kendisine ayakkabı ve oyuncak almak için annesinin işlettiği fırında geçen yaz limonata satmaya başlamıştı.

7 yaşındaki kız hala satış yapmaya devam ediyor lakin bu sefer gelirler öteki bir gaye için bağış olarak toplanıyor.

Geçen ay hekimler Liza'nın yaşadığı birkaç nöbetin beynindeki birtakım rahatsızlıklarla ilgili olduğunu ve ameliyat edilmesi gerektiğini söyledi.

Britanya'daki Birmingham kentinde yer alan Savage's Bakery isimli fırında Liza pembe ve sarı renkli standında ziyaretçilere limonata satıyor. Kızın tıbbi durumuna ait bilgilerse halk ortasında yayıldıkça, fırına gelen müşterilerse bağış gayeli olarak limonatalara çok daha fazla para bırakmaya başladı.

Birkaç gün içinde 12 bin dolar topladı

Liza'nın geçirdiği nöbetlerden sonra ameliyatın masraflarına takviye olabilmek için limonata satmak istediğini söyleyen annesi Elizabeth Scott "Ona ‘Böyle bir şey yapmana hiç gerek yok' dedim. Faturaları ödemesi için katkıda bulunmasını beklemiyorum. Bekar bir anneyim, çocuklarıma kendim bakabiliyorum" dedi.

Yeniden de para konusunda dayanak olmak isteyen Liza'nın teklifini geri çevirmeyen bayan, fırınında küçük bir tezgah açarak kızının satış yapmasını sağladı.

7 yaşındaki kız, birkaç gün içinde limonata satışlarından ve bağışlardan toplamda 12 bin dolar (yaklaşık 90 bin TL) gelir elde etti.

ABD sıhhat sistemi eleştirildi: Küçük bir kız kendi ameliyatı için para toplamak zorunda mı?

Kimileriyse yaşananlar üzerinden ABD sıhhat sistemini eleştirdi. Küçük bir kızın kendi beyin ameliyatı için para toplamak zorunda kalmasının, ülkenin sıhhat sisteminin onarılamayacak derecede çöktüğünü gösterdiğini ve bu durumun aileleri iflasa sürüklediği belirtildi.

Düzgün bir sigortası olmasına ve fırınının da iş yapmasına karşın "ciddi maddi yük" altına gireceğini fark eden anne internet üzerinden de bir bağış kampanyası başlattı.

Bu kampanyaya da yaklaşık 300 bin dolar (2,2 milyon TL) bağış yapıldı.

Üst Alt