Son Konu

Araştırma: Toplumun Yarıdan Fazlası Mafyanın Korunduğunu Düşünüyor

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-c80db519740bb59e3854f09291e61895a084048e.jpg

Kamuoyu araştırma şirketi MetroPOLL'ün anketine nazaran halkın yüzde 61,2'si mafya örgütlerinin birileri tarafından korunup kollandığını düşünüyor. Bu oran AKP seçmeni ortasında ise yüzde 44,7.

MetroPOLL Stratejik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin sahibi Özer Sencar, Twitter hesabından şirketinin yaptığı Türkiye'nin Nabzı - Mayıs 2021 başlıklı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Hata örgütü başkanı olmakla suçlanan Sedat Peker'in kamuoyunda yarattığı tesirin değerlendirildiği ankette, "Mafya örgütlerinin birileri tarafından korunup kollandığına inanıyor musunuz?" sorusuna iştirakçilerin yüzde 61,2'si "Evet, düşünüyorum", yüzde 22,6'sı ise "Hayır, düşünmüyorum" karşılığını verdi.

Ankette, kelam konusu soruya hangi parti seçmenin ne cevap verdiği de ölçüldü.

Elde edilen sonuçlara nazaran AKP seçmeninin yüzde 44,7'si, CHP seçmeninin yüzde 83,3'ü, HDP seçmeninin yüzde 81,4'ü, MHP seçmeninin yüzde 50,3'ü, YETERLİ Parti seçmenin yüzde 84,6'sı, Saadet Partisi seçmeninin de yüzde 87,5'i mafya örgütlerinin korunduğu niyetinde.

"Mafya ile mücadele" sorusuna gelen cevaplar

Ankette iştirakçilere "Mafyatik kişi ve kümelerin arttığını düşünüyor musunuz?" sorusu da yöneltildi. Bu soruya verilen cevapların oranı ise "Evet, düşünüyorum" diyenler yüzde 57, "Hayır, düşünmüyorum" diyenler ise yüzde 27,9 oldu.

İştirakçilere "Mafya ile tesirli uğraş ediliyor mu?" sorusu da soruldu. Mafyayla faal çaba edilmediğini düşünenlerin oranı yüzde 46,5, faal uğraş edildiği görüşünde olanların oranı da yüzde 34,4 olarak ölçüldü.

Peker'in tezlerine inanılıyor mu?

Anket, halkın büyük çoğunluğunun Sedat Peker'in lisana getirildiği tezlere inandığını da gösterdi. Peker'in savlarını büsbütün yahut çoğunlukla inandırıcı bulanlar yüzde 48, küçük bir kısmını inandırıcı bulanlar yüzde 18 ve hiç inandırıcı bulmayanlar yaklaşık yüzde 23 olarak ölçüldü.

Ankette Peker'in görüntülerini izleyenlerin eğitim kümelerine nazaran değerlendirmesi de yapıldı.

Buna nazaran ortaokul mezunu ve altı eğitim seviyesindekilerin yüzde 18'i, üniversite ve üstü eğitim seviyesindekilerin de yüzde 38,9'unun izlediği sonucu çıktı.

Ayrıyeten bakınız

MetroPOLL ve DW Türkçe

Üst Alt