Son Konu

Artvin'de Barajlardaki Sular Çekildi; Yerleşim Yerleri Ortaya Çıktı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-2a165277bec4989fbd87ab665fc9bb6372744378.jpg

Artvin'de, Çoruh Irmağı'na kurulan ve 2019 yılının yaz devrinde yüzde 100 doluluk oranına ulaşan barajlarda, bu yıl kuraklık nedeniyle su düzeyi düştü. Barajlardaki suyun çekilmesiyle birlikte daha evvel su altında kalan meskenler, mescitler, okullar ve köprüler de gün yüzüne çıktı.

Bayburt'taki Mescit Dağları'ndan doğan ve Gürcistan'ın Batum vilayetinden Karadeniz'e dökülen, ortalama debisi saniyede 192 metreküp, yılda ise 6,3 milyar metreküp olan, Güney Amerika'daki Amazon Irmağı'ndan sonra dünyanın ikinci, Türkiye'nin ise en süratli akan ırmağı olan Çoruh Irmağı üzerine inşa edilen barajlar, ulusal iktisada katkı sağlıyor. 410 kilometresi Türkiye sonlarında, 21 kilometresi ise Gürcistan sonlarında yer alan 431 kilometre uzunluğundaki Çoruh Irmağı üzerine kurulan ve 2019 yılı yaz devrinde yüzde 100 doluluk oranına sahip olan Borçka Barajı’nda bu oran yüzde 71, Deriner Barajı’nda yüzde 6’ya, Muratlı Barajı’nda ise yüzde 56’ya geriledi. Deriner Barajı’ndaki sular yaklaşık 70 metre çekilince, daha evvel su altında kalan konutlar, mescitler, okullar ve köprüler de gün yüzüne çıktı.

"Hasret giderdik"

Sular altında kalan yerleşim yerinde eski konutu bulunan Sezai Çakal, "Sular altında kalan yer bizim eski yerleşim alanımızdı. Baraj yapıldıktan sonra sular altında kaldı. Bu sene baraj suları çekilince yerleşim yeri de gün yüzüne çıktı. Biz de eski günleri yad ettik. Eski konutlarımıza baktık ve hasret giderdik" dedi.

Eski yerleşim yerinin gün yüzüne çıktığını söz eden Zülfikar Çavdar, "Ben de işe gidip gelirken izliyorum, hasret gideriyorum. Sular baya çekilmiş durumda" diye konuştu.

Mustafa Kambur ise, "Eskiden burada yerleşim yerimiz vardı ve baraj nedeniyle su altında kaldı. Artık sular çekilince konutlar açığa çıktı. Biz de bakıyoruz, yad ediyoruz" tabirlerini kullandı.

Üst Alt