Son Konu

Anne Ödevimi Yap!

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
*Zeynep ilkokul üçüncü derslik öğrencisiydi O gün okuldan geldiğinde kendisine kapıyı açan anneannesinin “Nasılsın kızım? sorusuna aldırış etmeden çabuk odasına koştu Kapıyı kilitledi Annesini işyerinden aradı “Buyurun, ben Meral diyerek dâhili hattını açan annesine anında bağırmaya başladı: “Ayça ’nın annesinin yaptığı ödev en iyi notu aldı sınıfta Ben sana demiştim o beyaz kartonu kullanalım diye Kapağa koymak için annesi özel eşyalar almış kırtasiyeden Sen neden bunu düşünemedin Senin yüzünden zaten…
Ve telefonu annesinin yüzüne kapattı Hâlâ çok kızgındı Ödevi parçalara ayırdı, kendini yatağa atıp ağlamaya başladı

Annesinin “Hadi kızım aç kapıyı sözleriyle uyandı Ne değin zamandır ağlamış ve ne zaman uykuya kendini kaptırmış olduğunu bilmiyordu Kalktı, kapıyı açtı “Anneannen meraktan ölmüş, niye kapıyı kilitledin diyordu annesi Bunu duyan Zeynep ’in tek yapmak istediği bağırmaktı Ama boğazından ses yerine meydana çıkan tek şey hıçkırık oldu
“Kızım niye bu dek büyütüyorsun anlamıyorum Tüm hafta sonu bu devir üstünde çalıştık Gayet de hoş oldu Bütün vaktimi buna harcadığım yetmiyor mu? üstelik gidip abuk subuk sapan dekor malzemelerine para mı verecektim diye söylendi kadın
Zeynep, “Sen beni anlamıyorsun diye bağırarak kapıyı annesinin yüzüne kapattı
İçerden annesiyle anneannesinin konuşmalarını duyuyordu “Anlamıyorum Anne, bu çocuğu Benim de yalnızca tek bir hafta sonum var Ödevi için orayı burayı ölçtük biçtik Yok, şöyle olsun, değil böyle olsun! Uğraştık Şimdi de azar işitiyorum iyi olmamış diye Ben mi not alıyorum o mu anlamıyorum
“Valla kızım diyordu anneannesi “siz küçükken hiç birlikte devir falan yaptığımızı bilmem ben Gelir ödevinizi yapar giderdiniz okula Biz sadece karnenizdeki notları görürdük Hiç üzmediniz böyle bizi İşten gelip onun ödevini yapıyorsun Bağırıp çağırıp ağlıyor, sen çaresiz kalıyorsun
Zeynep bu konuşmaları duymanın acısıyla kendini daha da başarısız hissetti Ödevi yapamıyor, zaten hiçbir şeyi başaramıyordu Baksana annesine, kendi ödevleri için hiç yardım istememiş ve her zaman iyi notlar getirmişti eve Adamakıllı küçülüp kaybolmak istedi yatağının içinde
Meral ise annesinin “Siz küçükken yalnızca karnenizdeki notları görürdük sözüyle aniden geçmişe gitmişti Hatırladığı duygu ise yalnızlıktı Birdenbire şaşırdı Güzel bir çocukluk geçirdiğini anlatırdı arkadaşlarına Yalnızlık duygusu ise ne değin tanıdıktı Ağladı İçindeki ufak kız için ağladı
İşte o lahza Zeynep ’ e her yardım ettiğinde hissettiği o “kıymetini bilmiyor duygusunun doğrusu kendi yalnızlığı ile ilgili olduğunu gördü Gözlerini sildi, iri bir nefes aldı ve Zeynep ’in odasına doğru yürüdü İçinde ona karşısında oluşan bu anlama duygusu geçmişte hissettiklerinden çok farklıydı
Zeynep, ağlamaktan şişirilmiş gözlerle odasına gelen annesine “Git başımdan! diye bağırdı Annesi yatağının orada durdu ve şöyle dedi: “Biliyorum güzel kızım, git başımdan demekle haklısın Sahiden canın yanıyor, ağlıyorsun ve ben senin duygularına yardım veremiyorum Ancak şu an tek yerine getirmek istediğim; sana sarılmak, sana seni anladığımı söylemek ve gözyaşlarını akıtırken yanına olmak
Zeynep bu sözler üstüne annesine dürüst bir adım attı ve yeniden hıçkırıklara boğuldu:
“Biliyorum anne, seni fazla üzdüğümü biliyorum
“Hayır dedi annesi ve devam etti: “Sanırım konuşmalarımızı duydun Ve ben ne ayrım ettim biliyor musun? Sana senin kaldırabileceğinden pozitif tahsis veriliyor okulda Ben öğrenciyken annemin destek etmemesinin sebebi benim senden daha iyi olmam değil; yalnızca bize, bizim yapabileceğimiz sınırlarda ödevler verilmesiydi
Sanırım sen benden her yardım istediğinde benim bunda zorlanıp sonradan da yorgunum diye söylenmem benimle ilgili bir şey Bununla ilgili seni suçladığım için özür dilerim Çünkü sen yalnızca yapabileceğin en dürüst şeyi yapıyor ve benden takviye istiyorsun
Çok üzgünüm kaldırabileceğinden fazla devir yapmak durumunda kaldığın için Fazla üzgünüm başarını sadece notla ölçen bir sistemin içinde kendini bulduğun için Fazla üzgünüm yaklaşık olarak hiç oyun oynayacak vaktin olmadığı için Çok üzgünüm bu dek fazla stresi yaşamak zorunda kaldığın için Ve çok üzgünüm seni böyle bir sistemin içinden çekip alamadığım, seni yeterince koruyamadığım için
Anneanne sessizliğin iyi mi fena mü olduğuna öyle kasıt veremeden Zeynep ’in odasına içten yöneldi İkisinin de ıslak gözlerle yatakta sarmaş dolaş uykuya daldıklarını görür görmez, onunda gözünden iki damla yaş aktı O hiç kızını, kızının Zeynep ’i anladığı gibi anlamamıştı
Belki de şu ebeveynlik seminerlerine kendi de katılmalıydı

Üst Alt