Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Duyuru;

Forumda 'Tanıtım Yazısı' şeklinde ya da bariz belirgin kasıtlı bir kalıpta tanıtım amaçlı başka bir web sitesi'nin reklamı yapmak, 'Konu açmak' YASAKTIR! Bu şekilde açılan konular silinir ve ilgili üye ceza alır.

PM Kuralları;

Forumunda yer alan bir konuya istineden kesinlikle (özel mesaj) yolu ile destek talep etmeyiniz, zira bu tip alınan mesajlar kesinlikle cevapsız kalacaktır. İlgili konuya istinaden forumda destek konusu oluşturunuz.

İçerik hk;

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren "Bilgilihocam.Com" adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur! bunu unutmayınız.

  • Bilgilihocam.com kar amacı gütmeyen bilgi, paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir.Üyeler her türlü bilgiyi,dosyayı,video ve resimi önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir.Bu mesajlardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk mesajı yazan üyeye aittir.Şahısların yazmış oldukları mesajlardan ve göndermiş oldukları materyallerden Bilgiligocam.com ve yöneticileri sorumlu değildir. Bunlara rağmen sitemizde yasa dışı (illegal) içerik bulursanız admin@bilgilihocam.com email adresine bildiriniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır, Teşekkür Ederiz!

Saksı toprağı nasıl olmalı? Vitaminli toprak harcı nasıl hazırlanır?

makaleci

Özel Üye
Mesajlar
43,889
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Yaş
33

Toprak çiçeklerin beslenmesi ve büyümesi için gerekli olan muhtaçlıkları karşıladığı bir nimettir. Çiçeklerin farklı özellikleri olduğu üzere farklı cinste topraklarda yaşamayı sevmektedir. Pekala, çiçeklerin vitamin sağlaması için toprak harcı nasıl sağlanmalıdır? İşte, cevaplar...

Çiçekleri yetiştirmek için hazırlanan harçlarda zahir nispetlerde toprak bulunmaktadır. Bitkilerin yetiştirilip büyütülmesinde bitki cins ve tiplerine nazaran değişen farklı toprak bünyesine muhtaçlık duyulur. Harç hazırlarken kullanılacak toprak, kumlu-tınlı yahut tınlı yapıya sahip olurken her çeşit toprak her çeşit çiçekte birebir semptomu göstermeyebilir. Evet, vitaminli toprak harcı nasıl hazırlanmalıdır? Toprak harcı hazırlarken nelere dikkat edilir? Münasip toprak harcı nasıl yapılır? Merak ettiğiniz soruların karşılıklarına haberimizin içeriğinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz...


VİTAMİNLİ TOPRAK HARCI HAZIRLAMA YOLLARI

Konutunuzdaki çiçeklerin toprak harcını, aşağıdaki gereçlerden birebir nispette karışım yaparak hazırlayabilirsiniz.

- Bitkinizin gereksinimlerine nazaran, değişik paketler halinde birçok karışım bulabilirsiniz. Steril ortamlarda hazırlanmış olan bu karışımları botanik eşyalar satan dükkanlardan karşılayabilirsiniz.

- Vitaminli olması açısından Torf toprağın içerisine sığır gübresi katabilirsiniz. Ylnız karışımın içerisinde yabancı bir cisim varsa çıkarınız.

- Karışımlı toprağı saksıya koyarken ıslak olmamasına ihtimam şovunuz. Islak toprak saksının gerçek hacmini göstermeyeceğinden saksıda boşluklara yol açmaktadır.

- Bahçeden alınan toprağı kullanmayınız. Bahçe topraklarında yabani ot tohumları, zararlı yumurta ve larva olma ihtimali çok yüksek olmaktadır.


- Saksı topraklarında % 50 torf, % 30 kompost yahut organik gereç karışımı, %10 berrak kum, %10 luk bir perlit,vermiküt karışımı ülkü olacaktır. 

- Saksıların altında delik olsa dahi, çokça su sorun yaratabilir. Bu yüzden sulama sıklığına dikkat edilmesi değerlidir, fakat ekstra bir tedbir olarak, saksının dibine 1-3 cm arası bir çakıl tabakası koymanız sıvıyı akaçla boşaltmasına yardımcı olacaktır.
 

Yazar: makaleci
Makale Başlığı: Saksı toprağı nasıl olmalı? Vitaminli toprak harcı nasıl hazırlanır?
Kaynak URL'si: Bilgilihocam Güncelden Bilimsele-https://bilgilihocam.com
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak gösterilmek kaydıyla makaleden kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarın izni olmadan makalenin tamamı başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.

Benzer konular

Üst