Son Konu

'Yarıyıl tatilinin dinlenme dönemi olduğu unutulmamalı'

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
*
Eskişehir Osmangazi *Üniversitesi (ESOGÜ) Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık *Anabilim Dalı Başkanı Prof Dr Nilüfer Özabacı, (Eğitim öğretim yılının *birinci yarısının sona ermesi) Bir dinlenme dönemi olduğunu unutmamaları *gerekiyor Günü, kendilerini dinlendirecek faaliyetlerle geçirsinler Bunun *başarılarına daha çok katkısı olacaktır dedi
*
Prof Dr Özabacı, öğrencilere ve *ailelerine yarıyıl tatilini bereketli şekilde değerlendirebilmeleri için önerilerde *bulundu
*
Öğrencilerin sömestir tatilini en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiğini *gösteren Prof Dr Özabacı, çocukların, yarıyıl tatilini, öğrendikleri bilgileri *yineleme çalışmaları yapacak şekilde planlamasının uygun olacağını açıklama *etti
*
Prof Dr Özabacı, şöyle konuştu: sömestr için bir yaz tatili değerlendirme programı yapılabilir *Çalışma programı, tüm bir tatile yayılarak yapılmalıdır Günün bir, iki saati *derse ayrılırken, diğer saatleri kitap okuma, arkadaşla bir araya gelme gibi *farklı alanlara yönlendirilmiş etkinliklerle doldurulabilir Böylelikle dersle geçirilen bir, iki saatte *çocuklar için yorucu, sıkıcı ve bezdirici olmaz 15 jurnal periyoda, çok *yorulmadan, yoğunlaşmadan ve dersten de fazla kopmadan ödevlerin dağıtımı *yapılabilir
*
Sınavlara hazırlanan ve dershaneye dışarı giden öğrencilerin yarıyıl tatili için *plan yapmasının yararlı olacağını vurgulayan Prof Dr Özabacı, şunları *kaydetti: Öğrencilerin sınava yönelik olarak yapmaları gereken program, ellerinde *bulunan testleri çözmeleri olacaktır Bu durumda bir saat mektep derslerine süre *ayırırken, biraz daha yoğun şekilde olacak düzeyde sınava hazırlıkla *geçirilebilir Fakat dinlemeden imtiyaz vermemelerini tavsiye ediyorum Çünkü ikinci *dönem, azıcık daha yoğun olacaktır Bunun bir dinlenme dönemi de olduğunu *unutmamaları gerekiyor Günü, kendilerini dinlendirecek faaliyetlerle *geçirsinler Bunun başarılarına daha fazla katkısı olacaktır
*
Prof Dr Özabacı, sınava girecek öğrencilerin en büyük destekçisinin *aileleri olduğunu anımsatarak, ebeveynleri, çocuklarının okul veya imtihan *başarısını kendi başarıları haline dönüştürmemeleri konusunda uyardı
* * * * *
Eğitim süreci, çocukların yaşadığı bir süreç
Eğitim süreci, çocukların yaşadığı bir işlem Aileler, yalnızca bu sürece *yardım olan kişilerdir diyen Prof Dr Özabacı, şöyle devam etti:
Ailelerin, çocuklarla birlikte bir yarışın içerisinde olduklarını*
düşünmeleri, daha fazla layık atfetmelerine ve çocuklarına daha fazla *yüklenmelerine sebep oluyor Bu yüzden yaşanılan süreç, bir vakit sonradan trajediye *dönüşüyor Çocuklardan yüksek düzeyde beklenti oluşmaya başlıyor Bu haksızlık *çocuklara yapılmasın Kendileri için koydukları hedefe çocuklarının ulaşmalarını *beklemeleri, çok yanlış sonuçlar doğurabiliyor Başkalarının çocuklarıyla *karşılaştırmalar yapmaları, onlarla yarışa sokmaları çocuklardan beklentiyi *artırabiliyor ve çocukları umulmadık bir ruh haline sokabiliyor Çocuğu *kıyaslamak kendini keşfetmesini engeller ve psikolojik olarak çocuğu kendine ait *olmayan hedeflere ulaşmaya zorlar Başkalarına ait hedefler, çocuğu kendi *merkezinden ve becerilerinden uzaklaştırır Bu da yetişkinlikte başkasına ait bir *mesleği ve bir gerçek dışı yaşamaya zoraki bırakır Çocuğunuzu kıyaslamayın, kendini *keşfetmesini sağlayın Ailelerin, çocuklarının yeterliliklerinden farkında *olmaları ve ne bekleyeceklerini bilmeleri gerekir

Üst Alt