Son Konu

En Ücra Köylerde Kapı Kapı Dolaşıyorlar: Türkiye’deki Koronavirüs Aşısı İkna Ekipleri Uluslararası Basında

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-f06230fc98ddd3cacd6a72efa8a436558bec80e8.jpg

Associated Press (AP), Türkiye’deki koronavirüs aşısı ikna gruplarının köy köy gezerek yaptığı hummalı çalışmasından övgüyle bahseden bir haber yaptı. Haberde ikna takımlarının Türkiye’nin ücra köşelerinde yaşayan ve aşılara karşı telaş duyan insanları muvaffakiyetle ikna ettiği ve akabinde Türkiye’de binlerce kişinin aşılanmasının sağlandığı söz edildi. Bununla birlikte aşılar, pandemiyi bitirmek için tek yol olarak görülürken, Türkiye’de şimdiye kadar nüfusun yüzde 15’i büsbütün aşılandı.

AP’nin muhabirleri Türkiye’nin güneydoğusunda yer alan Mardin’de aşı ikna gruplarının yaptıkları başarılı çalışmayı haberleştirdi. Haberde, kentin sakinlerinden Medine Ereli’nin kentin arnavut kaldırımlı ana caddesi boyunca yürüyen bir sıhhat çalışanları grubuna seslendiği ve 59 yaşındaki eşinin aşı olmayı reddettiğini söylediğine yer verildi. Akabinde Ereli’nin şikayetini dinleyen tabip ve hemşire,  belediyede paklık personeli olarak iş başında olan Enver Ereli'yle görüşmeye gitti. 

Ereli çiftine yardımcı olan Dr. Ayşegül Duyan ve hemşire Meltem Gülcan, ülkenin en savunmasız nüfusu ortasında koronavirüse karşı aşılamayı teşvik etmeyi amaçlayan yeni bir teşebbüs olan Türkiye’nin "aşı ikna" gruplarının bir modülü olarak misyon yapıyor. Vazifeleri ise  aşıya uygun yaş kümelerine giren, lakin şu ana kadar aşılarını yaptırma konusunda isteksiz olan insanları ikna etmek...

'Çoğunlukla felç olmaktan telaş duyuyorlar...'

Aşılama programının başlangıcında, Gülcan ile yola çıkan Dr. Duyan, AP’ye yaptığı açıklamada, "Kısa müddet sonra durumun bu türlü olmadığını anladılar. Çoğunlukla aşının felce neden olabileceği söylentileri nedeniyle  endişeleniyorlar" tabirlerini kullandı.

Nisan ayında başladı.

Bununla birlikte, aşı şişeleri taşıyan soğutucularla donatılmış taşınabilir aşılama takımlar, Nisan ayından bu yana Türkiye'nin çeşitli vilayetlerinde faaliyet gösteriyor. Bu sayede daha fazla sıhhat çalışanı, insanların fikrini değiştirmeleri için onlara telefonla ulaşıyor. Akabinde aşılarını yapıyor.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, şu ana kadar aşı olmaya uygun olan 65 yaş ve üzeri nüfusun yüzde  84'üne Kovid-19 aşısı yapıldığını söyledi. Hükümet bu sayısı yüzde 90'ın üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Mardin'deki takım, Ereli'yi aşı olması için ikna etti ve hemşire yakınlardaki bir taburade otururken ona birinci doz aşısını  yaptı.

'Sağlık takımlarına inandım ve aşı oldum.'

Ereli, “Hastalanmaktan ve felç olmaktan korkuyordum. Lakin sonra sıhhat takımları bana bunun benim yararıma olduğunu söylediler ve onlara inandım ve aşı oldum ”dedi.

Öteki taraftan, bunun Türkiye'nin güneyinde, Mezopotamya'ya ve Suriye hududuna bakan kültürel ve tarihî açıdan varlıklı bir kent olan  Mardin'de  günün birinci başarılı gayreti olduğu aktarıldı.  Vilayet sıhhat müdürüne nazaran, aşı ikna ekiplarinin eforları yalnızca Mardin'de yaklaşık 8 bin kişinin aşılanmasıyla sonuçlandı.

Aşı ikna takımının bir modülü olan Dr. Saffet Yavuz, “Köy köy, kapı kapı nerede olurlarsa olsunlar, gidip onlarla yüz yüze yahut telefonla konuşuyoruz ve onları  kna ediyoruz” dedi.

Üst Alt