Son Konu

El Salvador, Bitcoin (BTC) Çalışmalarını Hızlandırıyor mu?

tekin

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
el-salvador-bitcoin-btc-calismalarini-hizlandiriyor-mu-1.jpeg

Sadece birkaç hafta önce El Salvador Kongresi, Başkan Nayib Bukele’nin Bitcoin yasasını onayladı. Bu, El Salvador’u Bitcoin’i resmi bir para birimi olarak kabul eden ilk ülke haline getirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter
ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Tasarı, BTC’ye resmi para statüsü vermenin yanı sıra BTC’de sıfır sermaye kazancı vergisi ve Bitcoin’de vergi ödemelerini de kapsıyor. Ayrıca El Salvador, ülkeye 3 BTC yatırım yapan herkese kalıcı oturma izni veriyor.

Hükümet, vatandaşların kullanması için bir Bitcoin cüzdanı oluşturduklarını belirtti. Ayrıca yetkililer, vatandaşlara BTC’yi anında ABD dolarına dönüştürmelerine imkan sağlayacaklarını söyledi.

Dün, El Salvador’un bazı Bitcoin ATM’leri sipariş ettiğine dair bir söylenti çıktı. Söylenti, şimdi de bu ATM’lerin El Salvador’a gönderilmeye hazır olduğunu söylüyor. Bir Twitter hesabı dün gece tweet attı.

Ancak hükümet şu ana kadar söylenti hakkında yorum yapmadı. Bazıları ATM’lerin hangi para birimini dağıtacağını, ATM’lerin BTC’yi fiat’a çevirip çevirmeyeceğini sordu.

Bununla birlikte El Salvador’un Bitcoin‘i resmi bir para birimi olarak benimseme planı bu hafta yeni bir engel ile karşı karşıya geldi. Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin konusundaki yardım talebini reddetti. 

Dünya Bankası, El Salvador’a çeşitli şekillerde yardım etmeye kararlı olduğunu söyledi. Buna para birimi şeffaflığı ve düzenleyici süreçler dahil. Ancak sözcü, hükümetin Bitcoin konusunda yardım için onlara yaklaşmasına rağmen, çevre ve şeffaflık eksiklikleri göz önüne alındığında bunun Dünya Bankası’nın destekleyebileceği bir şey olmadığını söyledi.

Üst Alt