Latest Thread

Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sanat Nedir? Sanat Dalları Nelerdir?

urgot

Yeni Üye
Mesajlar
1,917
Tepkime puanı
3
Puanları
9
Yaş
34
Konum
Rusya
Skype
urgot
Facebook
urgot
Twitter
urgot
Sanat nedir?


Sanat bir duygunun, düşüncenin ve derin hislerin farklı yollar aracıyla anlatılması, kişiye aktarılmasıdır. Her dalıyla tüm duyguları hissettirebilen belki de tek gerçekliktir sanat.


Yeri geldiğinde kalbinizi sevinçle çevreler, yeri geldiğinde tüm enerjinizi hüzne emanet eder. İnsanı kişisel yaşantısından uzaklaştırır ve evrensel yaşam düzeyine taşır. Sanat huzur, bazen ise ihtiyaçtır. Zihni ferahlatır, insanların doğru kararlar verebilmesine sağlıklı düşünebilmesine yardımcı olur.

Sanatın Doğuşu
Sanat Nedir? Sanat Dalları Nelerdir?
Sanat insanın ortaya çıkmasıyla baş göstermeye başlamıştır. Sanatın ilk somut örnekleri mağara duvarlarına çizilen boğa, mızrak, insan benzeri figürler olarak gösterilebilir. Başka bir deyişle sanat her zaman hayatımızda yer edinmiştir.

Sanat Başlıkları / Dalları
Sanat nedir, denilince birçok insanın aklına resim gelir oysaki sanat fazlaca dala ayrılır hatta bu dallar kendi içinde de dallara ayrılır. Sanatın üç ana başlığını bir paragrafta göstermek istersek:

Sanatın olmadığı bir yaşam notasız hatta hangi anahtardan çalınacağı bile belli olmayan dizeklere veya boş bir kağıda benzer. Sanat hayatın parçası haline geldikçe bu dizekler notaların üstüne yerleşmesine izin verir ve boş kağıtta taslak oluşmaya başlar. Sanat artık vazgeçilmez olduğunda ise ortaya dinlemekten bıkmayacağınız bir melodi ve üstünde keşfedilecek binlerce detay olan, bakmaya doyamayacağınız bir eser çıkar.
-Beste
Yukarıdaki paragrafta sanatın üç ana başlığından biri olan “ses sanatını” melodiye, bir diğerini yani “resmi” somut bir esere benzettim. Bunu yaparken ise son ana başlığı yani “söz sanatı” olan edebiyatı kullandım.Tabii bu üç başlık kendi içinde onlarca dala ayrılabilir. Örnek vermek gerekirse: , klasik, pop, rock, ; , , çini, heykeltıraş, el sanatları, ; Söz sanatı, , şiir, fantastik kurgu ve hatta oyunculuğa (tiyatro) ayrılabilir.Sanat Nedir?

Sanat genellikle yaratıcılığın ve hayal gücünün bir ifadesi olarak anlaşılır. Tarih boyunca sözde sanat kavramı değişmiş ve zamanla bu geniş anlayışa çeşitli kısıtlamalar getirilerek yeni tanımlar yaratılmıştır.


Günümüzde sanat terimi pek çok kişi tarafından çok basit ve net bir kavram olarak kullanılabilmektedir, bu da akademide şiddetli tartışmalara neden olmuştur, yani tanımlanabilir olsa bile sanatın nasıl tanımlanacağı.

Sanat kelimesi genellikle görsel sanat anlamında kullanılır. Bu kelimenin şu anki kullanımı İngilizce “sanat” kelimesine yakın olmakla birlikte, Batı kültürünün etkisi altındaki insanlar arasında daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

İngilizce’de “Sanat” (yapay), Almancada “Kunst” (Kunstlich = yapay) ve Türkçe’de “sanat” (yapay = yapay) yapay anlamlara sahiptir. Rönesans döneminde sanat bu geniş anlamdan sapmaya başladı ancak yakın zamana kadar zanaat ve sanat terimleri hala birbirinin yerine kullanılıyordu.
 
Üst Alt
Reklam Engelleme Yasaktır

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler