Son Konu

Intel, Pentagon ile Büyük Bir Çip Üretim Anlaşması İmzaladı

tekin

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Intel-Logo-2.jpg

Dünyadaki en büyük yarı iletken üreticilerinden Intel, ABD’nin son çip krizini savunma sanayi tarafında aşmasına yardımcı olmak emeliyle Pentagon ile bir mutabakat yaptı.

Pentagon ile yapılan mutabakatla bir arada, savunma endüstrinde kullanılmak üzere RAMP-C programı kapsamında geliştirilen çipler için Intel’in yeni üretim merkezleri kullanılacak. Intel CEO’su Pat Gelsinger, “Intel Foundry Services projesini başlattığımızda yeteneklerimizi ABD hükümeti ve daha geniş bir ortak yelpazeye sunmuş olmaktan gurur duyuyoruz, bunun RAMP-C üzere programlarla gerçekleştiğini görmek mükemmel.” dedi.

Intel muahede kapsamında ayrıyeten ulusal güvenliği etkileyebilecek kıymetli kesimlerin da ABD içinde üretilmesi için inançlı bir üretim tesisi de inşa edecek. Amazon ve Google dahil olmak üzere birçok dev şirket bu projeye dayanak veriyor.

Semiconductor Industry Association tarafından yapılan araştırmaya nazaran, ABD 1990 yılında global pazardaki çip üretiminin yaklaşık yüzde 37’sini elinde tutuyordu. Bugün ise anca yüzde 17 kadar bir hisseye sahip. Bu da ABD’nin kritik güvenlik sistemlerinin ihitiyaç duyduğu kadar en azından “kendi ülke sonları içerisinde” kâfi üretim kapasitesine sahip olmadığını gösteriyor.

Çip krizinin de başlamasıyla bir arada, dev şirketler bu durumu olabildiğince süratli çözüp en azından ABD’nin gereksinimini karşılayabilmek ismine yarı iletken kesimini hiç olmadığı kadar destekliyor ve yatırımlar yapıyor. 2022 yılında hala çip tedariği konusunda meşakkatlerin devam edeceği ön görülüyor.

Üst Alt