Son Konu

Windows 11 Çıkış Tarihi Ekim 2021 Olabilir

elektronikci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
windows-11-ekim-2021-de-gelebilir.jpg

Microsoft’un yeni işletim sistemini resmi olarak 24 Haziran tarihinde tanıtması bekleniyor. Fakat 15 Haziran tarihinde sızdırılan Dev (Geliştirici) Sürümü sayesinde yeni işletim sistemi hakkında neredeyse pek çok detay gün yüzüne çıktı. Yakın tarihe kadar Windows 10X olarak bilinen işletim sistemi iptal edildi. Şirket tarafından yeni işletim sistemi olarak Windows 11 piyasaya sürülecek.

Sızdırılan sürüm haricinde resmi sürümü ne zaman kullanabileceğiz? Bu konuyla ilgili iki cevap var:

Microsoft 24 Haziran’da, 15 Haziran’daki sızıntısında henüz göremediğimiz şeyler de dahil olmak üzere yalnızca Windows 11 ile ilgili tüm ayrıntıları değil, aynı zamanda çıkış tarihini de açıklayacak. Yazılım sektöründeki güncel trendleri takip eden şirket, Windows 11’in tanıtıldığı gün veya yakın bir tarihte Insider sürümünü duyurması bekleniyor. Tabii ki ilk etapta Insider programı üyesi olmanız gerekli.

İlk deneyimleyenlerden olmak için Dev Channel tercih olabilir. Zira üç farklı seçim sunan Microsoft, kullanıcıların geri bildirimleri sonucunda kararlı sürümü çıkartıyor.

Buna ek olarak hangi kullanıcıların erken test için Windows 11’i alacağı veya Microsoft’un herhangi bir Insider PC’ye katılmasına izin verip vermeyeceği de belli değil.

Belirtmekten emin olduğumuz bir şey var ki, Windows 11’i bu yaz resmi olarak erken beta sürümünde istiyorsanız, büyük olasılıkla katılımcı olabileceksiniz.

windows-11-pro-workstation-klasor-tasarimi-1-e1624009578208.jpg

Windows 11in resmi ve kararlı sürümünün Ekim 2021 içerisinde dağıtılmasını bekliyoruz. Bazı söylentilere göre bu tarihin 2022’ye kadar uzayabileceği ifade ediliyor. Fakat sadece 4 ay gibi bir sürede çıkış yapacağını ifade edebiliriz.

Elbette herhangi bir önemli Windows güncellemesi (şimdiye kadar yılda iki kez) için kullanıcılar işletim sistemini yüklememeyi tercih edebilirler. Fakat Micorosft’un bu konuda ne kadar süre tanıyacağı belli değil. Zira Windows 7 ve 8.1 kullanıcıları bu haklarını desteğin kesilmesiyle birlikte kaybetmişti. Windows 10’un Ekim 2025’te desteğini kaybedeceğini de hesaba katarsak muhtemelen bu süreye kadar (4 yıl) ücretsiz geçiş hakkı tanınacaktır.

Öte yandan Microsoft kullanıcılarına güncelleme yapmaya zorlamıyor olsa da 2021’in sonunda Windows 10’lu PC’lere veda edebiliriz. Yani 1 Ocak 2022 itibariyle satışa sunulacak PC’lerin (Freedos olanlar hariç) Windows 11 çıkışlı gelme ihtimali oldukça yüksek görünüyor.

Üst Alt